Funkcionersku kampanju treba spriječiti zakonima
Koalicija „Pod lupom“ predstavila je u Banjaluci prvi preliminarni izveštaj dugoročno, građanskog, nestranačkog posmatranja lokalnih izbora 2024. godine. Pedeset pet posmatrača ove Koalicije je uključeno izborni proces, a zabilježili su 710 izbornih nepravilnosti, koje se odnose uglavnom na zloupotrebe javnih sredstava, formiranje biračkih odbora, preuranjenu kampanju…..
Kada su u pitanju biračkih odbori,iz Koalicije navode da su prijavili 71 slučaj CIK – u zbog kontrole u biračkim odborima i osoba koje su prijavljene u biračkim odborima, a politički su aktivne.
Vehid Šehić, nekadašnji član CIK BiH, na istoj konferenciji je rekao da CIK treba da budu otvoreniji prema medijima, jer se tako smanjuje prostor za zloupotrebe.
S obzirom da kampanja počinje sutra, Šehić je upozorio i pozvao političke protivnike da se drže kulture dijaloga koja je neophodna, a koja ne podrazumijeva jezik mržnje i zapaljiva retorika.
„Problem je što nema dovoljno sankcija i što se kasno reaguje i na eventualne prijave. CIK mora blagovremeno i odmah reagovati ako postoji sumnja u nešto, bez obzira na prijave“, smatra Šehić.
On naglašava da je funkcionerska kampanja jako prisutna, i potrebno je to spriječiti kroz zakonska rješenja.
„Potreban je pritisak na vlast, jer ako se sve ovo nastavi ovako, upitno je da li uopšte treba izaći na izbore 2026.godine“, upozorio je Šehić iz Koalicije „Pod lupom“, nevladina organizacija koja nadgleda izborni proces u BiH.
(BN) Foto: BN