Iako se iz javnog televizijskog prenosa proslave Dana pobjede u Moskvi, kao i objava stranih agencija o sastancima između svjetskih lidera koji su tome prisustvovali, praktično, nigdje kao tema ne navode susreti koje je lider SNSD imao sa predsjednicima Rusije i Kine, ako je vjerovati Dodiku, Vladimir Putin i Si Đinping s njim su duže i češće razgovarali nego što su se posvetili međusobnim razgovorima o najvažnijim svjetskim problemima.
U zajedničkoj izjavi koju je aktuelni predsjednik Srpske dao za RTRS, Srnu i ATV, Dodik je, između ostalog, istakao da je jedan od bitnijih razgovora bio onaj sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom. Naglasio je da je razgovor sa kineskim predsjednikom “trajao”, te da su “prošli tri najvažnija pitanja za Srpsku”.
Prvo pitanje je, navodno, bilo vezano za kinesku inicijativu “Pojas i put”, koja je vezana za izgradnju termoelektrane u Stanarima. Drugo pitanje je saradnja s Kinezima oko izgradnje auto-puteva i energetike, dok je treće bilo oko “kineskog rada na globalnom nivou i institucionalno”, odnosno djelovanje Kine u Savjetu bezbjednosti UN.
– Ona (Kina) primarno brani međunarodno pravo i prepoznala je da se radi o kršenju međunarodnog prava jer su bez procedure pokušali da imenuju Šmita, a sada se dosljedno ponašaju, ako neko nije imenovan u Savjetu bezbjednosti ne može ni da podnosi izvještaj – naveo je Dodik detalje sastanka s kineskim predsjednikom.
Takođe, predsjednik Srpske se prilikom svog boravka u Moskvi, prema navodima pojedinih medija, više od jednog puta sastao i sa ruskim predsjednikom, Vladimirom Putinom.

Da li je proslava Dana pobjede nad nacizmom i fašizmom predstavljala priliku da predsjednik Srpske zaista razgovara o “teškim temama” s liderima velikih svjetskih sila, pitali smo za mišljenje stručnjaka za međunarodne odnose iz Beograda i bivšeg karijernog diplomatu, Srećka Đukića.
On ocjenjuje da svečanost, kakva je obilježavanje 9. maja, sigurno nije bila mjesto ni vrijeme za razgovore “tog tipa”.
– To je događaj u kojem nije mjesto za neke ozbiljne razgovore i rješavanje nekih važnih problema. To je mjesto susreta, pozdrava, gdje se razmjenjuje nekoliko rečenica i iz toga sada neki naši lideri pokušavaju da prave neku veliku politiku – kaže Đukić za Srpskainfo.

Međutim, kako dodaje, ono što se jasno može čuti iz Moskve i Pekinga jeste to da i jedni i drugi podrazumijevaju i podržavaju jedinstvo BiH i da u njenom okviru postoji Republika Srpska.
– Bilo šta drugo nećete naći ni u jednoj izjavi ruskih ili kineskih zvaničnika. Takva retorika koristi se i u Rusiji i u Kini – ističe Đukić.
Zbog toga, navodi on, domaću javnost ne bi trebalo navoditi na pogrešne zaključke zbog nečijih ličnih interesa ili spasa političke karijere.
– Nažalost, kod nas je politika takva da se sve može reći i da se sve može upotrebiti i zloupotrebiti. Takva vrsta spinovanja ne rješava probleme. Činjenica je da Republika Srpska sve dalje ide u slijepu ulicu, pogotovo što su se sva ona silna nadanja i velika očekivanja od dolaska na vlast Donalda Trampa pokazala kao neostvariva. Svjedoci smo toga da se politika SAD koriguje i da se, manje-više, vraća u one standardne koridore američke spoljne politike – smatra Đukić.
Srpskainfo