Upočetku bješe pauza. Nakon pauze, prvo odgađanje, a zatim, i drugo. I onda, treća sreća. Ili, kako se uzme. A obično se uzme tako da smo toliko spustili kriterijum, pa kada lidere vladajuće koalicije vidimo za istim stolom, to ocjenjujemo kao pomak.
Nema grijanja, nema dogovora
Stvarnog pomaka, zapravo, nema. Bar za sada. Dogovorili su da će se dogovarati. Da će se pomjeriti sa mrtve tačke. Usaglasili su se oko toga da je bitno da su sjeli i razgovarali. Otvorili su neka pitanja, koja su, do sada, trebala biti uokvirena. I za to su im trebala puna tri sata.
Da je bilo bolje grijanje u Parlamentu BiH, možda bi nepostizanje dogovora potrajalo i duže.
U narednih sedam dana, biće održan novi sastanak. Tako su najavili. Šta očekivati? Reprizu dogovora iz Laktaša i Bakinaca, koji su odavno politički mrtvi, ili, za promjenu, konkretnije poteze vladajuće koalicije?
Jedna od tema na sastanku lidera, biće Plan rasta, čije je usvajanje i prihvatanje od strane Brisela, preduslov za povlačenje sredstava iz Evropske unije. Na tom putu, mnogo je prepreka. Odricanje od entiteskog glasanja u pojedinim slučajevima, uvođenje viza Rusiji, Turskoj, Kini…, imenovanje sudija u Ustavnom sudu BiH…
Primamljiva ponuda
Politička analitičarka Ivana Marić kaže da je važno da se, bar za početak, rješavaju pitanja oko kojih se može postići dogovor.
– Mora se o svemu bar razgovarati, da se pokušaju približiti stavovi. Važno je pristati na ono oko čega ima dogovora, a ne dozoliti da ono, o čemu trenutno nema dogovora, blokira stvari oko kojih se mogu usaglasiti. Mislim da bi se na nekom sljedećem sastanku mogli dogovoriti oko nekih bitnih zakona, iako nemaju jednostavan zadatak, jer su sada na redu zakoni koji će najviše pogađati političare. Vidimo da su već neki završili u zatvoru, a kada se krene sa usvajanjem drugih zakona, poput borbe protiv korupcije, nezavisnosti pravosuđa, sigurno je da će neki političari biti prve žrtve i logično je da će se odupirati tome, ali je ipak primamljiva ponuda EU – smatra ona.
Kaže da je sve dobro dok se razgovara. Dovoljno je, dodaje, da se sjetimo perioda prije ove vlasti, kada uopšte nije bilo sastanaka, a kamoli bilo kakvih dogovora.
–Sve dok razgovaraju, postoji mogućnost dogovora. Mislim da će sada, nakon izbora, uspjeti da dogovore nešto. Posebno je značajno to što, na ovim susretima, sada učestvuje samo Nermin Nikšić, koji se pokazao kao najumjereniji i kome nije u interesu da podiže tenzije. Ono što nam daje nadu da bi se mogao uspostaviti neki dogovor, jeste i situacija u Federaciji. Spustile su se tenzije između Bošnjaka i Hrvata, pa se nadam da će se to prenijeti i na nivo BiH. Sve to je daleko od savršenog, ali s obzirom na to šta je bilo polazna osnova i šta smo imali prethodnih deset godina, ovo je ono što, bar za sada, možemo dobiti, a nadam se da ćemo dobiti i nešto više od toga – kaže Marićeva.
-HDZ želi da igra proevropsku politiku, da se dodvori HDZ iz Hrvatske i Evropskoj uniji. Za Trojku je bitno da pokažu da jesu drugačiji, a to će dokazati tako što napreduju prema EU i time što se otvaraju prema svijetu. SNSD-u je najviše potreban novac. Bez obzira na različite motivacije, svima je njima u interesu da se dogovore oko EU, da krenemo tim putem, bilo da je to zbog građana ili zbog novca koji nam obećaju, a bez kojeg smo ostajali zbog nekih stranačkih sukoba. Evo, čak vidim da SDA, iako je u opoziciji, nastavlja da blokira BiH – ističe ona.
Prijetnje izvana
Politički analitičar Ibrahim Prohić kaže da bi svi prethodni sastanci mogli da budu pokazatelj onoga šta možemo da očekujemo na ovom koji slijedi.
-Uspijevaju se dogovoriti samo onda kada je jak pritisak od strane poltiičkih moćnika na diplomatskom terenu i kada im se iz tih izvora moći, zaprijeti. Ovdje politički moćnici prihvataju samo diktat ili prijetnje izvana. Ako im se obećaju neke finansijske koncesije, oni se, takođe, uspijevaju dogovoriti. Inače, izazivanje tenzija, animoziteta, strahova.. je modus vivendi na kojem se vladajuće politike decenijama održavaju, oni neće da nađu rješenja, nego iznalaze probleme – kategoričan je on.
Ibrahim ProhićKaže da, sve i da dođe do dogovora, pa čak i do potpisa, to ne mora da znači ništa.
-To nije nikakva garancija da će se ponašati u skladu sa dogovorenim, odnosno, potpisanim. Onog trenutka, kada izađu na pres konferenciju, poslije sastanka, na kojem su se navodno dogovorili, oni na različit način interpretiraju šta je ono što su se dogovorili. Ako je to tako tri minute poslije dogovora, onda je jasno da u realizaciji toga što je dogovoreno ili onoga što je navodno dogovoreno, neće biti ništa. Po istim matrica, po istom šablonu, igra se nastavlja. Dok su ovakve politike na sceni, ništa se ne može promijeniti. I kada se nešto pomakne, i to je fingirano – zaključio je Prohić.
Srpskainfo