
Dio opozicije izjasnio se o Vučićevom pozivu za učešće na konsultacijama
Parlamentarna opozicija koja je predložila koncept Vlade narodnog poverenja, neće učestvovati na konsultacijama o novoj SNS-SPS vladi na koje poziva Aleksandar Vučić, saopštio je danas Zeleno-levi front (ZLF).
„Vučićeva namera da se jedna loša vlada zameni novom, ne vodi rešavanju, već produbljenju političke krize. Smatramo da je jedini način da Srbija krene napred ispunjenje studentskih zahteva i mirna smena naprednjačkog režima na poštenim izborima. Kako uslovi za poštene izbore ne postoje, zahtevamo formiranje prelazne vlade koja bi te uslove stvorila“, navodi se u zajedničkom saopštenju Stranke slobode i pravde, Narodnog pokreta Srbije, Nove demokratske stranke Srbije, POKS, Pokreta slobodnih građana, Stranke Srbija Centar – SRCE i ZLF.
Da bi to bilo moguće, kako se navodineki od glavnih zadataka ove vlade, pored ispunjavanja studentskih zahteva, bili bi revizija biračkog spiska, smena rukovodstva RTS-a i stvaranje uslova za slobodan rad medija, hitno obustavljanje svih pritisaka na prosvetare i dr. Vlada bi bila oročena na 9 meseci, a činili bi je stručnjaci iz oblasti koje su neophodne da se ove promene ostvare.
„S obzirom da Aleksandar Vučić ne želi da razgovara o mirnom razrešenju krize, već građanima Srbije želi da poturi nove SNS i SPS ministre koji će nastaviti sve po starom, mi se nećemo odazvati na ovaj poziv“, navodi se u saopštenju.
Kao važno istuiču da Vučić formiranjem nove vlade na starim temeljima pokušava da kupi vreme. Važan im je svaki svaki dan, ne samo zbog nade da će bunt vremenom da splasne nego i zbog uzimanja otpremnine za SNS kamarilu u vidu pljačke budžeta kroz projekte poput EXPO 2027, iskopavanja litijuma, poklanjanja Generalštaba, širenje Beograda na vodi i sl.
Parlamentarna opozicija poziva Vučića da shvati, kako ističu, realnost da je izgubio ne samo legitimitet, nego i podršku dojučerašnjih sledbenika, da mu je ostala samo sila u odbrani vlasti.
„Pozivamo ga da ne izaziva dalje sukobe, da ne pravi kontramitinge, da ne koristi zvučno niti bilo koje drugo oružje protiv sopstvenog naroda, da ne zloupotrebljava policiju i vojsku, da ne hapsi aktiviste i ne blati ljude preko svojih tabloida. Srbija ne sme izgubiti ni jedan život više zbog korumpirane kriminalne hobotnice na vlasti, niko više ne sme biti povređen, niti stradati ni na jedan drugi način. Zato kao jedinu mogućnost za mirno prevazilaženje ove krize, predlažemo prelaznu vladu. Tek nakon što ova vlada ostvari zadatke iz svog mandata biće slobodnih izbora, a potom i razgovora o formiranju vlade na bazi parlamentarne većine, u skladu sa iskazanom voljom građana. Zato možemo razgovarati samo o Vladi narodnog poverenja i ni o čemu drugom“, navodi se u saopštenju.
Podsetimo, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić najavio je da će konsultacije o mandataru za sastav nove vlade početi u ponedeljak.
N1