Da li je veto podijelio opoziciju!?

Da li je veto podijelio opoziciju!?

Iako se u javnosti dosta spekuliše o glasanju unutar opozicije za i protiv veta Željke Cvijanović, u smislu da su oni podijelili opoziciju, odnosno narušili njen opozicioni imidž u javnosti, jasno je da se ipak radi o problemima unutar opozicionih redova koji nisu novi, odnosno unutar samih opozicionih stranaka i guranja pod tepih tih problema.

Dakle, ako bi se sumiralo samo glasanje u NSRS onda se može konstatovati da su za veto glasala 64 poslanika, što je više nego dvotrećinska većina koja je potrebna da bi on prošao. SDS i PDP su načelno podržali veto, dok su stranke Za pravdu i red i Narodni front bile protiv.

Međutim, u sjeni ovog glasanja ostale su razne političke poruke koje u stvari pokazuju prave uzroke i pozadinu ovakvih odluka. Dok je stav stranke Nebojše Vukanovića donekle očekivan, imajući u vidu pritiske i incidente koji su se u zadnje vrijeme dešavali prema njenim istaknutim pojedincima, a za šta oni optužuju režim u Srpskoj, odnosno još uvijek lične frustracije Jelene Trivić nakon izbornog poraza od Dodika 2018. koju je ona prenijela na politiku te stranke, stav PDP i SDS je posljedica problema unutar tih samih stranaka.

Tako se, prema pisanju pojedinih medija, u Klubu SDS kojem je uoči same sjednice NSRS prisustvovao i predsjednik Milan Miličević, sa 6 prema 4 glasa donijeta odluka o podršci vetu, tako što su poslanici Ognjen Bodiroga, Tomica Stojanović, Mirjana Orašanin i Darko Berjan glasali protiv veta, dok ih je 6 bilo za podršku. Na samom glasanju se Mirjana Orašanin i Tomica Stojanović nisu pojavili i izbjegli su da glasaju, dok su ostali poštovali odluku većine u Klubu.

U PDP je njen lider Draško Stanivuković saopštio stav poslanicima koji je bio podrška vetu, da bi ga on lično sa poslanicima PDP-a i javno iznio prije zasjedanja na pres konferenciji u NSRS. Za to vrijeme je lider SDS Milan Miličević u karakterističnom stilu ostao nejasan kakav je stav SDS, a i nakon njegovog obraćanja na NSRS nije bilo jasnije kakav će stav zuzeti SDS na samom glasanju. Ova konfuzija je više posljedica jednog pristupa koji ima Miličević, a koji se manifestuje kroz neodržavanje sjednica ključnih organa stranke, prije svega Glavnog odbora, kada se donose neke važnije odluke i utvrđuje politika te stranke. Razlozi za ovo su više u očigledno narušenim odnosima unutar SDS, a što je nedavno vrlo jasno izrekao načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović i izbjegavanju Miličevića da se sazivaju Glavni odbor i Skupština stranke, kao njena ključna tijela. Nije nikakva tajna da su Božović i Darko Babalj, koji je na dan glasanja u NSRS boravio u Banjaluci, bili protiv podrške vetu.

S druge strane Draško Stanivuković je u svom stilu naglašenog liderskog vođenja stranke. svojim poslanicima izdiktirao kakav će stav da zauzmu, uz očigledno nezadovoljstvo Igora Crnatka takvim stavom, a što je on manifestovao svojim odsustvom sa same sjednice. Situaciju je dodatno „dosolio“ sam Dodik zahvaljujući se Drašku Stanivukoviću na ovakvom stavu.

Kada se sve sabere i oduzme postaje jasno da je samo glasanje za i protiv veta, u stvari, više posljedica odnosa unutar SDS i PDP, nego što se to želi predstaviti kao rezultat pritisaka vlasti na opozicione poslanike. Tim prije što bi za javnost Srpske bilo teško objasniti zašto bi poslanici opozicije stali na stranu Željka Komšića i Denisa Bećirovića, a ne srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović i podržali nešto što je svojevremeno najviše koštalo upravo SDS, dakle primjenu sile EUFOR-a i strani intervencionizam, bez obzira o kojem se predstavniku srpskog naroda u vlasti radilo. Jer je upravo SDS najviše zamjerao Miloradu Dodiku i SNSD takvu vrstu odnosa i saradnje sa strancima kada su svojevremeno smjenjivani i hapšeni njeni najviši funkcioneri.

Očigledno je da će se u narednom periodu morati razjasniti mnoge stvari i unutar opozicije i samih opozicionih stranka, a posebno u svjetlu predstojećih opštih izbora 2026., ukoliko opozicija ima namjeru da zaista ruši aktuelnu vlast. Pitanje samog glasanja im je mnogo manji problem od pomenutih odnosa i načina rada.

ISTOK

CATEGORIES
Share This