Da li je Dragan Milanović „prihvatljiv“ i za Draška i za SNSD? Banjaluka na klackalici između vanrednih izbora i VELIKE KOALICIJE

Da li je Dragan Milanović „prihvatljiv“ i za Draška i za SNSD? Banjaluka na klackalici između vanrednih izbora i VELIKE KOALICIJE

Može li odbornik PDP Dragan Milanović, novi kandidat Draška Stanivukovića za predsjednika Skupštine grada Banjaluka, „skupiti“ neophodnih 16 potpisa podrške? Može, ako ga podrži SNSD.

Mada postoje i neke druge, prilično nategnute računice, ključ operacije je u rukama Dodikove stranke, jer PDP, naprosto, nigdje drugdje ne može naći dodatnih 9 “ruku” za, makar i privremenu, skupštinsku većinu.

Da je tako, osjetio je na svojoj koži Draškov favorit Nebojša Drinić, koji je slavodobitno najavljivao da će “najvjerovatnije biti novi predsjednik Skupštine grada”, ali je izvisio.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Izvori Srpskainfo u banjalučkom SNSD kažu da je sada situacija drugačija i da je Milanović, za razliku od Drinića, za njih “prihvatljiv kandidat”.

– Za razliku od Drinića, poznatijeg kao Drina Trećina, gospodin Milanović bi mogao biti prihvatljiv kandidat za SNSD. Uostalom, sadašnje stanje je neodrživo. Neka oni formiraju skupštinsko rukovodstvo, pa nek pokažu šta znaju – kaže sagovornik Srpskainfo, blizak rukovodstvu Gradskog odbora SNSD.

Ako ćemo pravo, i za Draška Stanivukovića je Milanović tek “prihvatljiv kandidat”, ne tako poželjan kao Drinić, ali s većim izgledima da skupi famoznih 16 ruku.

Hercegovac, trgovac nekretninama, vješt pregovarač

Naime, Dragan Milanović, pravnik rođen u Hercegovini i uspješan trgovac nekretninama, slovi za vještog pregovarača, koji ima “dobre kontakte” i u krugovima političkih protivnika. Da li će mu to ovog puta pomoći?

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

U svom stilu, Milanović je svjestan situacije u kojoj “PDP ne može, a SNSD neće da formira skupštinsku većinu”, pa je i oprezan u izjavama.

– Prijedlog PDP, da ja budem predsjednik Skupštine, poslali smo ostalim strankama koje imaju mandate u skupštini, da vidimo da li je to za njih prihvatljivo. I ja sam nezvanično čuo da u SNSD govore da je to prihvatljiv prijedlog – kaže Milanović za Srpskainfo.

Zvanično, jasnog odgovora nema, ni iz jedne stranke, ali odbornik SNSD i donedavni predsjednik Skupštine grada, Ljubo Ninković, za Srpskainfo poručuje da od priče o “prihvatljivosti” nema ništa.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

-Ne radi se ovdje o tome da li je Milanović nekom “prihvatljiv” ili “neprihvatljiv”, uopšte se ne radi o personalnom rješenju, nego o načinu vršenja vlasti. Milanović predstavlja politiku gradonačelnika i PDP, a to je politika negativnih revizorskih izvještaja, neplaćenih zimskih službi, nenamjenskog trošenja sredstava, milionskih dugovanja prema dobavljačima, “trećina” i ostalih dogovora. SNSD neće biti dio te politike – kategoričan je Ninković.

On je podsjetio da SNSD ostaje opozicija i poziva “PDP i sve druge stranke koje su podržale gradonačelnika na izborima”, da preuzmu odgovornost, formiraju većinu i upravljaju Skupštinom.

Njegov mlađi kolega, odbornik Bogoljub Zeljković, ipak je malo umjereniji. On je potvrdio da je u Gradski odbor SNSD stigao prijedlog o Milanovićevoj kandidaturi i da će se o tome “razgovarati narednih dana”.

bogoljub zeljković odbornik snsd a
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Predlagač ovog rješenja trebalo bi da obezbjedi skupštinsku većinu i kada se to ostvari, SNSD neće imati ništa protiv. Prioritet je da se vodi direktan razgovor i traži rješenje koje bi bilo u interesu svih strana – kaže Zeljković za Srpskainfo.

Dijana Ješić: Oni se uvijek dogovore

Istovremeno, poziv SNSD da skupštinsku većinu formira PDP, sa “drugim strankama koje su podržale gradonačelnika” ne pije vode.

Naravno, ovo o “drugim strankama” odnosi se na “izdajnike”, odnosno SP, Demos i Ujedinjenu Srpsku, koji su na nivou Republike Srpske, još uvijek, u koaliciji sa SNSD, a na lokalnim izborima nisu podržali SNSD kandidata Nikolu Šobota, nego, navodno, Stanivukovića.

Čak i da se 6 odbornika ove 3 partije usudi da uđe u koaliciju sa Stanivukovićem, a očigledno se ne usuđuju, oni bi zajedno sa PDP imali ukupno 13 odbornika, što je, logično, manje od 16.

U toj slagalici mnogi zaboravljaju one treće, koji su imali svoju kandidatkinju za gradonačelnicu, Jelenu Trivić. A oni neće ni sa PDP, ni sa SNSD.

FOTO: NARODNI FRONT
FOTO: NARODNI FRONT

Zvaničan odgovor, koji je Narodni front Jelene Trivić, stranka koja ima 2 odbornika, uputio PDP-u, na prijedlog da Milanović bude predsjednik Skupštine, glasi: izjasnićemo se na sjednici Skupštine, u skladu sa poslovnikom.

– Uostalom, izbor predsjednika Skupštine grada nije u nadležnosti predsjednika stranaka, te dopis PDP smatramo zloupotrebom nadležnosti gradonačelnika i Skupštine grada – kaže za Srpskainfo odbornica NF Dijana Ješić.

Ona poziva SNSD i PDP, stranke koje su se, kako kaže, “proglasile pobjednicima izbora”, da snose odgovornost i da nađu rješenje.

– Oni su i dosad pokazali da se mogu lako dogovoriti, samo kad to žele i kad je njima u interesu – kaže Ješićeva.

Od tih dogovora i od famoznih 16 potpisa zavisi mnogo toga, a prije svega da li će se nastaviti konstitutivna sjednica novog saziva gradske Skupštine, koja je u prvom pokušaju, kako je prokomentarisao odbornik Igor Radojičić, trajala kraće nego ostavljanje kaputa u garderobi.

Ceh će platiti građani

A od nastavka konstitutivne sjednice i izbora skupštinskog rukovodstva zavisi da li će Banjaluka “ispucati” zakonski rok od 3 mjeseca od potvrde rezultata izbora, nakon kojeg Narodna Skupština RS može raspustiti Skupštinu grada, što automatski znači i vanredne izbore za odbornike.

I opet je ključ operacije u rukama Dodikove stranke, jer po zakonu Narodna skupština RS, kojom vlada SNSD, može, ali ne mora raspustiti lokalnu skupštinu. Može, jednostavno, ostaviti Banjaluku da tavori u blokadi.

I na kraju, ono što je najbitnije: dok se Banjaluka klacka između stranačkih nagornjavanja i nagodbi, između “prihvatljive”, makar i privremene, velike koalicije SNSD – PDP i prijetnje novim izborima – trpe građani.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Jer, dok Skupština grada ne profunkcioniše, neće biti ni budžeta, ni normalnog finansiranja gradskih potreba, a to znači da bi mnogi mogli ostati bez socijalnih davanja, plata, besplatnog prevoza ili subvencija za vrtiće, a grad bez elementarnih komunalnih usluga.

Kako izgleda život u paralisanom gradu, Banjalučani su ove zime osjetili na svojoj koži, probijajući se ulicama zatrpanim snijegom i smećem. Dok pobjednici izbora mudruju o prihvatljivosti, život u Banjaluci postaje – neprihvatljiv.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This