– Medicinski fakultet u Foči već neko vrijeme je pravi magnet za strane studente koji su u ovu malu opštinu unijeli multikulturalnost, ali i pogurali ekonomski napredak cijele zajednice, naročito tržište nekretnina jer je velika potražnja za stanovima ubrzala gradnju i napumpala cijene najma koje uveliko premašuju 600 maraka.
Sve je počelo prije pet godina, kada je fočanski Medicinski fakultet, prvi u zemlji, odvažno pokrenuo studije na engleskom jeziku otvorivši vrata mladima iz svijeta. Ovaj potez donio je niz pozitivnih promjena samom fakultetu, ali i lokalnoj zajednici.
Vlasnik fočanske picerije „Mocart“ Zoran Kunarac priča za „Glas“ da opština već tri decenije, koliko radi Medicinski fakultet, praktično opstaje i živi na račun studenata.
– Sve što se pozitivno dešava u Foči, koja je poprilično nerazvijena sredina, tiče se studenata, kako domaćih, tako i onih stranih, čiji je masovniji priliv podigao cijene stanova za najam. Kirija u gradu od svega 10.000 stanovnika u prosjeku iznosi oko 300 evra. Zbog velike potražnje mnogi stanodavci naplaćuju i više sume. Podižu se nove zgrade, najmanje pet trenutno, grade apartmani i sve se to dešava zbog tih studenata, oni su stub razvoja Foče. Oni ovdje moraju da spavaju, jedu, piju, oblače se, šišaju. Podižu standard fakulteta, ali i cijele opštine – priča Kunarac.
Da je masovni dolazak stranaca razvojna šansa, ali i vrhunska reklama za sve prirodne ljepote kojima obiluje ova lokalna zajednica, smatra direktorica Turističke organizacije (TO) Foča Spomenka Popadić.
– Turizam u Foči je već neko vrijeme u ekspanziji i sigurno da su strani studenti tome doprinijeli. Mi smo dobri domaćini, širokogrudi, što su inostrani studenti prepoznali. U gradu je sve više registrovanih apartmana za smještaj, a mi tokom godine organizujemo izlete isključivo za strane studente. Vodimo ih na naše poznate destinacije, oduševljeni su i žele da se vrate. To je za nas ogroman plus, najbolja reklama, jer sve fotografišu, dijele na društvenim mrežama – kazuje Popadićeva.
Da su stranci doprinijeli procvatu lokalne zajednice, priča i dekan Medicinskog fakulteta u Foči Dejan Bokonjić.
– Ove godine smo primili oko 130 stranih studenata, a ukupno ih je 450, s tim da u Foči studira 2.200 mladih. To je veliki broj i sigurno da lokalnim preduzetnicima donosi mogućnost veće zarade. Ugostiteljski objekti, kao i trgovački marketi, ma svi bolje posluju – kategoričan je Bokonjić.
On se nada da će na proljeće početi i gradnja novog paviljona Studentskog centra „Boriša Starović“ u Foči, čime će biti obezbijeđeno dodatnih 380 smještajnih jedinica za studente.
– Savjet ministara BiH je prije nekoliko dana utvrdio prijedlog sporazuma o zajmu između Saudijskog fonda za razvoj i BiH. Dugo smo čekali na to. Paviljon je od velikog značaja s obzirom na to da svake godine bez kreveta u domu ostane oko 120 domaćih studenata, što će automatski povećati ponudu i za strane studente koji sada sobu u privatnom smještaju plaćaju 150 – 200 evra, a prije pet godina cijena je bila 150 KM – kazao je Bokonjić.
Načelnik opštine Foča Milan Vukadinović smatra da je gradnja paviljona prijeko potrebna jer visoke cijene najma nikako ne idu naruku lokalnom stanovništvu, naročito mladim bračnim parovima koji su podstanari.
– Važno nam je da se smještajni kapaciteti u Foči rasterete, odnosno da se ponuda poveća te je opština obezbijedila zemljište i sve potrebne dozvole za izgradnju novog paviljona koji je od strateške važnosti za Foču. Dolazak stranih studenata uticao je i na rast stanogradnje, sve zahvaljujući Medicinskom i Bogoslovskom fakultetu, koji su jedan od glavnih stubova razvoja naše opštine – dodao je Vukadinović.
Dan čaja
Spomenka Popadić kaže da su ove godine prvi put obilježili Međunarodni dan čaja, a inspiracija za događaj su bili upravo strani studenti.
– Okupili smo studente iz Indije, Italije, Turske, Egipta, Bangladeša, Grčke, Japana i drugih država i svi su donijeli čaj i još po nešto što je karakteristično za njihovu zemlju koju su predstavili Fočacima – navela je Popadićeva