Zašto Istočno Sarajevo nema javni gradski prevoz?

Zašto Istočno Sarajevo nema javni gradski prevoz?

Šest teritorijalno razruđenih opština u sastavu grada Istočno Sarajevo nisu adekvatno povezane gradskim prevozom, odnosno javnog gradskom prevoza u Istočnom Sarajevu nema, već taj posao obavljaju privatni prevoznici kojima Grad plaća stotine hiljada maraka subvencija godišnje.

Građani su nezadovoljni, a rješenje ovog problema ne nazire se u skorijoj budućnosti.

Tematska sjednica Skupštine Grada Istočno Sarajevo o problemu nepostojanja javnog gradskog prevoza, koja se mjesecima najavljivala, dodatno je odložena zbog izborne kampanje, a pošto nakon izbora treba da bude konstituisan i novi saziv, pitanje je kada i da li će uopšte ta sjednica biti održana.

Dugogodišnji problem nepovezanosti opština javnim gradskim prevozom trebalo je davno riješiti, smatraju građani.

Jedna od njih ističe da je hitno potrebno uspostaviti javni gradski prevoz, jer su mnogi krajevi grada udaljeni od urbanog dijela, a posebno Bolnica “Srbija”. Drugi dodaje da je Istočno Sarajevo gradska cjelina koja je trenutno nepovezana gradskim prevozom, a da razruđenost opština zahtjeva bolju povezanost.

Rješavanje ovog problema je u nadležnosti Grada Istočno Sarajevo, ali je prije četiri godine opština Istočna Ilidža tražila, a gradska Skupština usvojila, da se autobuska stanica u Istočnom Sarajevu dodjeli na upravljanje Istočnoj Ilidži, na čijoj teritoriji se stanica i nalazi, kako bi se barem u ovoj opštini organizovao javni gradski prevoz. Međutim, gradonačelnik ima jedan uslov…

“Bez problema ćemo dodijeliti opštini istočna Ilidža to zemljište od tri i po dunuma koje je jako atraktivno, ali mi moramo dobiti zamjensku lokaciju na kojoj ćemo organizovati gradsku autobutsku stanicu”, kaže gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović tvrdi da zamjensko zemljište za drugu autobusku stanicu nije potrebno.

“To je apsolutna glupost, zato što će na postojećoj lokaciji autobuska stanica nastaviti da funkcioniše, jer je Opština Istočna Ilidža formirala preduzeće koje se zove “Autobuska stanica istočna Ilidža” i ona će na osnovu prenošenja vlasništva da nastavi svoju djelatnost. Dakle, tu se radi o apsolutnoj opstukciji Grada Istočno Sarajevo prema Istočnoj Ilidži i neprovođenju odluke skoro četiri godine”, naglašava Božović.

Tako privatni prevoznici nastavljaju da obavljaju gradski prevoz u Istočnom Sarajevu koji funkcionište između šest gradskih opština i unutar opština, te im Grad za taj posao svake godine daje subvencije.

“Mi ustvari njima sufinansiramo, subvencionišemo redovne linije koje su neisplative. Moram reći da smo u prethodne tri i po godine, koliko sam ja gradonačelnik, izdvajali više sredstava na nego što je to bilo u ranijem periodu, a istovremeno smo imali smanjen broj putnika i nezainteresovanost za korištenje ovih linija i imali smo povećanje broja linija koje su bile nerentabilne. Moram reći da smo sve obaveze redovno izmirivali i izdvajali gotovo 350.000 KM za sufinansiranje nerentabilnih linija”, dodaje Ćosić.

I pored ovih subvencija, građani se s pravom žale na lošu pokrivenost linijama i loše uslove u autobusima, dok se posebno u posljednje četiri godine, konstantno povećavaju cijene pojedinačnih karata…

(BN) Foto: BN

CATEGORIES
Share This