Srušena zgrada MOFAS-a, ozvaničen kraj metalske industrije u Istočnom Sarajevu
Rušenjem dijela proizvodne hale ugašene fabrike MOFAS simbolično je ozvaničen kraj proizvodnje u Istočnom Sarajevu. Prije MOFAS-a sličnu sudbinu doživjeli su i ENERGOINVEST, Lasta, TAT i druga preduzeća nosioci razvoja ovog kraja. Na zemljištu nekadašnjih fabrika niču stambeno- poslovni kompleksi.
“Mi smo znali od prvog dana da će ovdje zgrade da budu. Nama je gradonačenik Istočnog Sarajeva Ljubiša Čosić na sastanku u fabrici sam potvrdio da on ne može spriječiti izgradnju zgrada. To je njegova priča, mi ništa ne izmišljamo“, naveo je radnik „Mofasa“ Radomir Šehovac još u martu prošle godine. Tako je i bilo. Da je lokacija u centru Istočnog Novog Sarajeva na kojoj je smještena fabrika MOFAS vlastima atraktivnija od same proizvodnje, radnici su govorili od samog početka agonije vezane za postepeno gašenje ove fabrike.
Ukupno 19.905 metara kvadratnih prije godinu dana prodati su konzorcijumu firmi iz Istočnog Sarajeva za 4.578.920 maraka. Preuzete, izmirene obaveze bile su nešto više od pet miliona maraka. Od tada, MOFAS je urušavan malo po malo. No, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić tvrdi da nijedna mašina nije prodata i da su i dalje u vlasništvu preduzeća. Doduše, ona stare su prodate u staro željezo.
“Možete da provjerite, samo one mašine koje su bile ocijenjene kao staro željezo, neupotrebljive i otpisane su prodate. One mašine kao što su termička obrada, kao što su radilice i ostale su u vlasništvu preduzeća i ukoliko se uslovi stvore one će putem DIGIS-a biti iskorištene za zapošljavanje jednog broja ljudi koji budu željeli i ako nađemo tržišne mogućnosti”, kaže Ćosić za SPIN INFO.
No, za godinu dana nisu se stekli uslovi za pokretanje proizvodnje, ali jesu za otvaranje poslovne zone na zemljištu Energoinvesta koje je trenutno u vlasništvu firme Mladena Lučića. Na ovom mjestu planirana je poslovna zona i carinski termina, na inicijativu Lučićeve firme. Nakon ove inicijative, ugašen je carinski terminal na Sokocu, kako je Spin info ranije pisao.
U vlasništvu MOFAS-a, kojim upravlja DIGIS, javno preduzeće osnovano nakon što je Grad kupio vlasnički udio (51%) od privatnih firmi, i dalje je još polovina vrijednog zemljišta.
Podsjećamo, Spin info je pisao o dugogodišnjoj borbi radnika MOFAS-a kojim su se mjesecima dugovale plate i ostala zakonom zagarantovana primanja do konačnog prestanka rada fabrike.
Spin.info