Kako se opštine I. Sarajeva bore s bijelom kugom?

Kako se opštine I. Sarajeva bore s bijelom kugom?

Podatke, koji iz godine u godinu pokazuju da Republika Srpska ima negativan prirodni priraštaj, gradovi i opštine pokušavaju popraviti novčanim izdvajanjima za pronatalitetnu politiku… Mi smo provjerili koliko za ove namjene izdvajaju opštine u sastavu grada Istočno Sarajevo.

Pronatalitetna politika jedne opštine ključna je za demografski razvoj i održivost zajednice, jer podstiče rađanje djece i pomaže u stvaranju stabilnog okruženja za njihovo odrastanje… Iz šest gradskih opština Istočnog Sarajeva kažu da se u okviru svojih mogućnosti trude da u ove namjene izdvoje sredstva koja će porodicama smanjiti finansijski teret.

Iz opštine Istočna Ilidža ističu da će izdvajanja iz budžeta za pronatalitetnu politiku u ovoj godini preći 600.000 KM.

„Prvo dijete koje se rodi u kalendarskoj godini na području Istočne Ilidže dobija 1.000 KM, a sva ostala djeca 300 KM. Sufinansiramo nabavku sjedalica za auta, za djecu koja se rode na području istočne Ilidže, kao i troškove vezane za vještačku oplodnju. Vršimo sufinansiranje troškova boravka u vrtićima u iznosu od sto konvertibilnih maraka za jedno dijete, dvjesto za dvoje djece. Porodicama sa četvoro i više djece uplaćujemo sredstva u iznosu od sto konvertibilnih maraka, a za svako naredno dijete po dvadeset pet konvertibilnih maraka. Pored toga, svake godine u budžetu Opštine Istočna Ilidža su planirana sredstva za nabavku školskog pribora, kao i sredstva koja se u okviru pronatalitetne politike uplaćuju za škole u prirodi, odlazak na ekskurzije. Takođe, sredstva namjenjena za stipendije, koje se kreće u rasponu od 100 do 150 KM“, kaže načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović.

Načelnik opštine Pale Boško Jugović kaže kako smatra da rade dovoljno na podsticanju nataliteta.

Posebno izdvaja to što je boravak trećeg djeteta u javnom lokalnom vrtiću besplatan, a tu su i jednokratne pomoći.

„Za rođenje prvog, drugog i trećeg djeteta u iznosu od 100, 250 i 500 KM. Finansiramo sve neuspjele pokušaje, odnosno one koji konkurišu za vantjelesnu oplodnju, ono što Fond ne plaća, po 2.000 KM. Sufinansiramo boravak u privatnim vrtićima po pedeset konvertibilnih maraka, pomoć u stipendijama i svemu drugom. Prevoz đaka, nabavka besplatnih udžbenika, što sad dopunjavamo kroz zadaćnice i sve ostalo. Isplaćujemo i pomoć za porodice sa četvoro i više djece na mjesečnom nivou“, dodaje Jugović.

I opština Istočno Novo Sarajevo svake godine u budžetu planira sredstva za direktne mjere pronatalitetne politike, a od indirektnih mjera izdvajaju projekte izgradnje novog vrtića i osnovne škole.

„Što se tiče direktnih mjera, prvorođena beba dobija 200 KM, drugorođena 300 KM, četvrta 400 KM i tako dalje do 1.000 KM. Izdvajamo i sredstva za vantjelesnu oplodnju u iznosu od 2.000 KM za treći pokušaj. Pored toga, imamo 28 porodica koje pripadaju kategoriji 4+ i mjesečno se izdvaja po 200 KM za svaku porodicu“, pojašnjava načelenik Odjeljenja za privrednu i društvenu djelatnost Istočnog Novog Sarajeva Igor Đokanović.

Odgovore smo dobili i od ostalih opština Istočnog Sarajeva…

Opština Sokolac za svako rođeno dijete na području opštine izdvaja 500 KM. Kada je u pitanju vještačka oplodnja i pomoć višečlanim porodicama, pomoć se izdvaja preko Udruženja „Majka i dijete“ u godišnjem prosjeku od 16.400 KM. Pomoć mladima, kao i pomoć za vještačku oplodnju za kategorije koje nisu dio Udruženja „Majka i dijete“, se isplaćuje kroz Odluke načelnika opštine u godišnjem prosjeku do 30.000 KM.

Opština Trnovo po pitanju pronatalitetne politike izdvaja sredstva za zaključenje braka 500 KM, rođenje djeteta 1000 KM, upis u prvi razred osnovne škole 500 KM, pomoć višečlanim porodicama koja je u 2023. godini iznosila 15.500 KM, besplatan prevoz za srednjoškolce do Istočnog Sarajeva, studentske stipendije, stambeno zbrinjavanje višečlanih porodica ( do sada su kupljene dvije stambene jedinice za višečlane porodice), a opština plaća i zakupninu za jednu stambenu jedinicu za višečlanu porodicu.

Opština Istočni Stari grad izdvaja finansijska sredstva: za rođenje prvog i drugog djeteta u porodici u novčanom iznosu od 200 KM, za rođenje trećeg i svakog narednog djeteta u porodici u iznosu od 300 KM, za sklapanje braka u iznosu od 500 KM, finansira prevoz učenika koji pohađaju srednju školu, te se mjesečno, u skladu sa zahtjevima i raspoloživim budžetom, odobravaju dodatna novčana sredstva za višečlane porodice ( socijalizacija djece, novčana pomoć pri polazku djece u školu i sl.).

Inače, u prvoj polovini ove godine, prema podacima „Bolnice Srbija“ u Istočnom Sarajevu je rođeno 239 beba, što je za 18 više nego u istom periodu prošle godine.

(BN)

CATEGORIES
Share This