
BIJELJINA: Štrajk upozorenja u vrtiću „Čika Jova Zmaj“ – zaposleni upozoravaju na kolaps sistema, roditelji traže hitno rješenje (foto)
Zaposleni u Javnoj ustanovi Dječiji vrtić “Čika Jova Zmaj“ u Bijeljini održali su jutros štrajk upozorenja zbog, kako ističu, konstantnog i nedopustivog kašnjenja u isplati ličnih i ostalih primanja kao i obaveza prema dobavljačima. Jednočasovni štrajk organizovan je od 07.00 do 08.00 časova, a podržan je i od strane Savjeta roditelja.
Sindikalna organizacija ustanove obavijestila je javnost da su plate, regresi i putni troškovi kao i obaveze prema dobavljačima mjesecima unazad isplaćivani neredovno, dok su naknade za mart još uvijek neisplaćene, a uveliko se približava kraj maja.
“Danas je 26. maj, a još nismo primili naknade za mart, uključujući i putne troškove za februar i mart. S obzirom na to da je mjesec pri kraju, jasno je da aprilsku platu sigurno nećemo dobiti do 31. maja. Zbog toga smo odlučili da stupimo u štrajk upozorenja, a danas ćemo predati i odluku o stupanju u generalni štrajk koji bi počeo 5. juna 2025. godine ako se situacija ne promijeni“, rekla je Adriana Mirić, predsjednik Sindikata Dječiji vrtić “Čika Jova Zmaj“ Bijeljina.
Dalje je istakla i da problemi s finansiranjem dobavljača nisu riješeni, te da prema njihovim saznanjima gradska uprava duguje vrtiću oko 900.000 KM.
“Tužili smo i zbog neisplaćene decembarske plate, iako je novac za nju bio planiran budžetom. Gradonačelnik nam je poručio da je neće isplatiti i da slobodno tužimo“, kaže Adriana Mirić.
RODITELJI UZ ZAPOSLENE: „NE DOBIJAMO USLUGU KOJU PLAĆAMO“
Svoju podršku zaposlenima izrazio je i predsjednik Savjeta roditelja Nikola Nikolić:
“Roditelji su zabrinuti i ogorčeni. Zaposleni u vrtiću čine sve da djeca ne osjete probleme, ali očigledno je da se situacija ne rješava. Imali smo sastanak sa gradonačelnikom još u januaru i tada su nam obećali redovne isplate. Danas vidimo da su to bila prazna obećanja“, istakao je Nikolić.
On naglašava da problemi u vrtiću direktno pogađaju preko 200 djece i njihove porodice.
“Ako oba roditelja rade, a nemaju gdje da ostave dijete, jedan od njih mora ostati kod kuće. To je udar ne samo na porodice već i na grad, jer govorimo o potencijalno stotinama radnika koji ne mogu da se pojave na svojim radnim mjestima“, dodaje Nikolić.
Zaposleni u vrtiću i roditelji zajednički apeluju na gradske vlasti da hitno reaguju i pronađu održivo rješenje, jer su – kako poručuju – dostigli „tačku ključanja“, a kolaps sistema brige o djeci mogao bi imati dalekosežne posljedice po cijeli grad.