Bijeljina dobila CRVENI KARTON od revizora: Petrović “probio” budžet grada za 10 MILIONA KM i kršio zakone
Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske dala je negativno mišljenje Gradu Bijeljini na finansijski izvještaj za prošlu godinu, dok je za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima dala mišljenje s rezervom sa skretanjem pažnje.
Grad Bijeljina, na čijem čelu se nalazi gradonačelnik Ljubiša Petrović, dobio je izuzetno veliki broj preporuka za otklanjanje uočenih nepravilnosti, grešaka i nezakonitosti 28.
Dobar broj preporuka su ponovljene, nerealizovane preporuke iz prethodnog perioda.
Od prethodne finansijske revizije, koja je obavljena za 2020. godinu, naime, u potpunosti je, u međuvremenu, realizovano manje od polovine datih preporuka.
Revizori su ustanovili da je budžetski deficit Grada u 2023. godini veći za oko 10 miliona KM od onoga što je prikazano u finansijskim izvještajima, a zamjerki je bilo i na nezakonita zapošljavanja, samovolju gradonačelnika i kršenje zakona.
– Grad Bijeljina je stvorio obaveze iznad okvira utvrđenog budžetom u iznosu od 10,6 miliona KM. Utvrđeno je da su obaveze, koje su stvorene iznad budžetom odobrenih sredstava evidentirane prema pisanim naredbama gradonačelnika. Prema naredbama gradonačelnika izvršeno je izmirenje obaveza koje nisu predviđene Odlukom o izvršenju budžeta Grada Bijeljina za 2023. godinu – navodi se u izvještaju.
Rashodi veći od prijavljenih
Pojašnjava se da je Grad prikazao rashode u iznosu od 55 miliona KM. Međutim, prema nalazu revizije rashodi su manje iskazani za iznos od 8 miliona KM.
Tekuće rashode čine rashodi za lična primanja zaposlenih, rashodi po osnovu korišćenja robe i usluga, rashodi finansiranja, subvencije, grantovi, doznake i slično.
– Izdaci su iskazani u iznosu od 13 miliona maraka, a odnose se na izdatke za nefinansijsku imovinu, izdatke za otplatu dugova i ostale izdatke. Prema nalazu revizije izdaci su manje iskazani za iznos od 1.415.510 KM – navode revizori.
Zamjerke su imali i na nezakonite relokacije 8,5 miliona KM iz budžeta Grada, a koje su rađene po nalogu gradonačelnika, mimo odluke Skupštine grada.
Gradonačelnik je, ističu revizori, tokom 2023. godine donio zaključke kojima je izvršio realokacije unutar budžetskih korisnika ukupne vrijednosti 5,5 miliona KM i realokacije između budžetskih korisnika ukupne vrijednosti 3 miliona KM, što nije u skladu sa Odlukom o izvršenju budžeta Grada Bijeljina za 2023. godinu, kojima je propisano da se preraspodjela budžetskih sredstava u okviru istih i između različitih budžetskih korisnika obavlja na osnovu odluke Skupštine grada, a na prijedlog gradonačelnika.
U izvještaju se navodi da je Grad Bijeljina u toku 2023. godine zaposlio 89 osoba na određeno vrijeme na period duži od šest mjeseci u toku jedne kalendarske godine, što nije u skladu sa zakonom.
Neplanirane javne nabavke
Takođe, tokom 2023. godine tri zaposlena raspoređena na drugo radno mjesto, koje nije odgovarajuće, odnosno na radno mjesto koje nije u istoj kategoriji kao poslovi radnog mjesta sa koga se službenik premješta, što, takođe, nije u skladu sa zakonom.
Revizori su zamjerku imali i na to što Grad nije proveo konkursnu proceduru za imenovanje načelnika odjeljenja, osim za načelnika Odjeljenja za poljoprivredu.
Načelnike odjeljenja, prema zakonu, imenuje Skupština grada nakon sprovedenog javnog konkursa.
– Međutim, Grad nije sprovodio konkurs već je gradonačelnik putem više rješenja ovlastio više zaposlenih iz Gradske uprave da mogu potpisivati upravne i druge akte iz nadležnosti odjeljenja, iako je Zakonom o statusu funkcionera jedinice lokalne samouprave propisano da načelnik/gradonačelnik može samo u predmetima upravnog rješavanja ovlastiti službenika administrativne službe jedinice lokalne samouprave za vođenje upravnog postupka do donošenja upravnog akta (bez prava potpisivanja), kao i samo donošenje odluke (sa pravom potpisivanja) – napominju revizori.
Ističu da Grad Bijeljina nije planirao i nije donio posebne odluke za izvršene javne nabavke u ukupnom iznosu od 152.137 KM, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Prethodno navedene nabavke se odnose na nabavke goriva (67.477 KM), troškove održavanje vozila (17.771 KM), ugostiteljske usluge (28.444 KM) i usluge iz oblasti kulture (38.445 KM), što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Srpskainfo