Njegov konceptualni program “Vatromet muzike” je fantastično prihvaćen širom Srbije.
–‘Muzički vatromet’ je koncept kojim već duže vrijeme dokazujem da umjetnička muzika ima svoje zasluženo mjesto na našim prostorima. Ovaj program pokazuje besmislenost i štetnost uvjerenja da simfonijski orkestar i hor nemaju šta da traže među publikom naviknutom na druge žanrove. Gdje god smo nastupali, publika je reagovala s oduševljenjem, dokazujući da naša narodna duša, oplemenjena umjetničkom muzikom, može da pronađe duboku emocionalnu vezu sa njom. Emocije i atmosfera tokom i poslije nastupa ostavljale su nas uvjerenima da smo svi zajedno postali bolji i plemenitiji. Umjetnička muzika uspijeva da dodirne one dijelove duše na koje ni najljepše riječi više ne djeluju, zbog njihove prekomjerne upotrebe i zloupotrebe – kaže Suđić.
Uvijek se zalagao da Beograd konačno dobije zgradu Opere i postane značajan svjetski grad kulture.
-Beograd, kao srce naše nacije, zaslužuje da bude prepoznat kao istinski kulturni centar. Kao što su stadioni i sportske hale neophodni za vrhunski sport, a bolnice za liječenje, tako su i adekvatne koncertne sale i zdanja opere i baleta neophodni za umjetničku muziku. Evropske zemlje odavno su shvatile važnost ovih institucija i neprestano ulažu u njih. Istočnjačka civilizacija je posljednjih decenija prihvatila ovaj pristup, često prestižući razvijene muzičke sredine Zapada. Beograd, kao grad sa bogatom kulturnom tradicijom, mora da ima vrhunsku koncertnu dvoranu i operu koja će reflektovati našu kulturnu raskoš i značaj – dodaje on.
Umjetnički je direktor “Bemusa”. Najavljuje izazovne programe ove godine.
-Bemus, naš najstariji i najznačajniji festival umjetničke muzike, predstavlja veliki izazov svake godine. Uprkos skromnom budžetu, težimo da ‘Bemus’ bude evropski relevantan po programu, kvalitetu i učesnicima. Ove godine festival će otvoriti najveći tenor današnjice, Jonas Kaufman, što predstavlja izuzetnu priliku za sve ljubitelje opere i muzike. Tokom godina, imali smo priliku da čujemo mnoge velikane operske scene u Beogradu, ali rijetko u zenitu njihove karijere. Pored toga, pripremamo niz kvalitetnih programa i umjetnika, o kojima ćemo uskoro detaljno obavijestiti javnost – kaže Suđić.
Dirigovao je pred zvijezdama klasične muzike poput Najdžela Kenedija ili Maksima Vengerova. Smatra da je sa velikim umjetnicima najjednostavnije sarađivati.
-Sa najvećim umjetnicima je najjednostavnije sarađivati, jer njihovo razumijevanje umjetnosti ne ostavlja prostor za neizvjesnost. Kao što kod najvećih kompozitora svaka nota ima svoje mjesto, tako i kod najvećih izvođača interpretacija pleni svojom ubjedljivošću. Iako se muzički ukusi razlikuju, tehnički i umjetnički nivo izvođenja, te ubjedljivost i originalnost interpretacije, ono su što velike umjetnike izdvaja od ostalih – priča Bojan Suđić.
Klasična muzika je jako podcjenjena u posljednjih nekoliko decenija u našoj zemlji. Neki umjetnici teško preživljavaju, drugi su uspjeli u inostranstvu. Smatra da umjetnička muzika zaslužuje bolju podršku.
-Apsolutno je neophodno da se kultura, a naročito umjetnička muzika, značajno bolje finansira. Ovo nije samo pitanje boljih uslova za život naših umjetnika, već i pitanje nacionalnog ugleda i prestiža u svjetskoj zajednici. Naša bogata kulturna baština, koju posebno čini umjetnička muzika, mora biti prepoznata i cijenjena širom svijeta. To zahtjeva sveobuhvatnu i dugotrajnu kulturnu strategiju koja nam trenutno nedostaje. Bez ozbiljne finansijske podrške, ne možemo očekivati sistemska poboljšanja. Međutim, ni finansijska sredstva nisu dovoljna ako nije izrađen temeljni plan sa jasno utvrđenim ciljevima. Domete u kulturi je možda teže kvantitativno ocijeniti u odnosu na sportske rezultate, ali je ite kako moguće objektivno analizirati njihov uticaj i značaj. Naša dostignuća često nisu dovoljno cijenjena u domaćim okvirima, a vrijeme je da to promijenimo i pokažemo svijetu našu kulturnu raskoš – ističe on.
Proslavljeni dirigent biće veoma aktivan ovog ljeta sa svojim “Virtuozima”.
-Ljetna sezona je bila vrlo aktivna za “Virtuoze” s nastupima u Pančevu, Užicu, Herceg Novom i Petrovcu. Do početka septembra očekuju nas nastupi na Zlatiboru, u Čačku, Kikindi i Smederevu. Svaki nastup donosi novu priliku da povežemo našu muziku s publikom širom Srbije. Naši nastupi ne samo da slave ljepotu umjetničke muzike, već i povezuju različite dijelove naše zemlje kroz zajednički kulturni doživljaj – dodaje Suđić.
Odgovara i kakve su šanse da sa simfonijskim orkestrom dođe u Banjaluku.
-S velikim zadovoljstvom se radujem svakoj prilici za susret s novom publikom i sredinom. Banjaluka je značajan kulturni i muzički centar i bila bi čast nastupiti tamo. Uvjeren sam da bi naš koncert bio dočekan s istim entuzijazmom kao i svuda gdje smo do sada svirali, jačajući kulturne veze i zajedništvo među našim narodom – kaže na kraju razgovora Bojan Suđić.
Srpskainfo