Veliki protest u Bijeljini, koji je juče organizovala SDS i kome su prisustvovali skoro svi čelnici te stranke, ali i poruke podrške Petroviću koje su stizale od strane svih viđenijih opozicionara, mnogi su protumačili kao dokaz da je jedino neka “krupna muka” ponovo mogla da, makar na kratko vrijeme, spoji zajedno Jelenu Trivić, Draška Stanivukovića, Nebojšu Vukanovića, Milana Miličevića…
Prema ocjeni analitičara i dobrih poznavaoca ovdašnjih političkih prilika, ujedinjenje opozicije zbog hapšenja gradonačelnika Bijeljine moglo bi predstavljati osnovu da se “zakopaju ratne sjekire” i da se do juče skoro beznadežno posvađani opozicioni lideri i stranke ponovo okupe oko zajedničkih ciljeva.
– Mislim da će udari na političke protivnike biti nastavljeni i da se neće završiti u Bijeljini. Moguće je da to bude tačka oko koje će opozicija u Republici Srpskoj ujediniti svoje dobro razjedinjene redove – kaže za Srpskainfo politički analitičar, Tanja Topić.
S druge strane, smatra ona, pritisak na opozicionog gradonačelnika Bijeljine može dovesti i do ujedinjenja vladajućih s nekim pojedincima “prokazanim” od pravosudnih istraga.
– To bi im umjesto pritvora omogućilo slobodu, ali i nastavak političke borbe pod drugom zastavom, onom vladajućom – ističe Topićeva.
Inače, komentarišući posljednja burna “političko-pravosudna” dešavanja u Republici Srpkoj, ona kao “fascinantne” ocjenjuje viđene “slike i reakcije”.
– Kada je uhapšen ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić, njegovi politički partneri su reagovali tako što su iz diskursa izbacili svo njegovo enormno bogatstvo. Gumicom su prebrisali sve nečasne radnje na koje su i sami ukazali prije nekoliko godina i slučaj smjestili na teren političke odmazde i napada na Srbe. Ni riječi o političkom pritisku na institucije – podsjeća Topićeva.
Sada, dodaje ona, kada se jedan gradonačelnik privodi zbog nezakonitog trošenja budžetskih sredstava i dodjele stipendija đacima i studentima, bez odluke skupštine čiji su ga odbornici iz vladajuće stranke blokirali čitav mandat, onda se, kako navodi, pristalice vlasti pozivaju na pravnu državu i traženje odgovornosti za sve one koji krše zakone.
– Ta selektivnost vlasti u pristupu prema korupciji, kriminalu, zloupotrebi položaja je udar na zdrav razum građana. Ljubiši Petroviću je onog trena kad je podnio apelacije Ustavnom sudu Republike Srpske bila potpisana politička odmazda – tvrdi Topićeva.
Istovremeno, dodaje ona, vri na različitim stranama gdje, kako ističe, imamo ogorčene i gnjevne radnike u Ugljeviku, kao i cifre od kojih se zavrti pamet, a koje su nestale i pokradene u Šumama RS.
– Pažnja se prebacuje na teren lokalnih aktera u sredinama u kojima je vlast u rukama opozicije. Da, mislim da građani ne bi imali ništa protiv procesuiranja onih koji čine krivična djela, ali ako se zakon primjenjuje na sve, bez izuzetka. Ovako, žive u okviru u kojem vlast može raditi šta hoće, jer na svojoj strani ima represivni policijski aparat i pravosudne institucije, glumeći i imitirajući postojanje pravne države. Istina, po sopstvenoj mjeri – zaključuje Topićeva.
Srpskainfo