Zakon o igrama na sreću napunio džepove privatnika
– Donošenjem Zakona o igrama na sreću 2019. godine, Vlada Republike Srpske uključila je probrane firme u biznis sa kockom, obezbjedivši im milionske prihode koji iz godine u godinu rastu.
Osnovano je uz kršenje Ustava Republike Srpske jer se pogodovalo stranom partneru, a od osnivanja je predmet sudskih sporova gdje se od strane privatnih priređivača igara na sreću traži njegovo gašenje.
Jedan od najvećih partnera „EVL-a“ je firma „Senet“ iz Banjaluke koju je osnovala porodica kontroverznog biznismena Mileta Radišića, presuđenog za privredni kriminal.
„Senet“ je njihov master-zastupnik iza kojeg je takođe uspješna poslovna godina.
Naime, oni su prijavili promet od 23,5 miliona maraka i pet miliona maraka čiste dobiti, a sve sa samo pet zaposlenih radnika.
Primjera radi, u 2022. godini prihodi su im bili 16,4 miliona, a zarada 4,18 miliona maraka što pokazuje da zahvaljujući poslu sa državom iz godine u godinu zarađuju sve više.
Preduzeće „Elektronska video lutrija“ (EVL) tim zakonom je dobilo monopol na elektronske igre na sreću i obilato ga koristi.
U prošloj godini su prijavili rekordnih 63,7 miliona maraka prihoda i dobit nešto veću od sedam miliona maraka, što je tri puta više nego godinu dana ranije, odnosno 2022. godine.
„EVL“ je inače zajedničko preduzeće „Lutrije Republike Srpske“ kao većinskog vlasnika i švajcarske firme „Casinos Austria VLT AG“.
Od novog zakona veliku korist imala je i kompanija „Prointer“ poznata po unosnim poslovima sa Vladom Republike Srpske.
Zakonom je uspostavljen računarski program za nadzor nad priređivanjem igara na sreću (RAS) koji oni održavaju i sa kojim upravljaju, a zvanični podaci Ministarstva finansija objavljeni prije nekoliko dana pokazuju da im je po ovom osnovu samo u prošloj godini isplaćeno 6,33 miliona maraka.
U narednoj godini mogu očekivati još više novca, zahvaljujući ministrici Zori Vidović.
Naime, njima se do sada za održavanje, nadogradnju i razvoj sistema svakog mjeseca plaćalo 100 maraka po kladionici, 40 maraka po automatu i pola marke za svakog aktivnog igrača u internet igrama.
Vidovićeva je izmijenila pravilnik i obavezala se da će „Prointeru“ umjesto 40, ubuduće za svaki terminal i automat plaćati 50 maraka, odnosno za četvrtinu više.
„Lutrija Republike Srpske“ najslabije prolazi u ovom lancu.
Podsjećamo, nakon što su ekskluzivno pravo za organizovanje elektronskih igara prepustili „EVL“-u od istog „ubiru“ dividendu, ali su njihovi poslovni rezultati i dalje veoma skromni.
U 2023. godini imali su 6,45 miliona KM prihoda i 1,2 miliona KM dobiti što je na nivou iz pretprošle godine.
(Capital) Foto: EVL