Zabrinjavajući nalazi o energetskom sektoru u BiH: Sistem nije siguran

Zabrinjavajući nalazi o energetskom sektoru u BiH: Sistem nije siguran

Energetska zajednica, čiji je član i Bosna i Hercegovina, sačinila je izvještaj o stanju u oblasti energetike, u svakoj od država regiona. Ono što je u ovom izvještaju ustanovljeno za našu državu, kako otkriva Fokus, ne izgleda nimalo dobro.

S druge strane, državni ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac (SNSD), nakon prisustva sjednice Ministarskog vijeća Energetske zajednice u Beču javno se pohvalio da su „RS i FBiH verifikovali energetski suverenitet“, ne spominjući da se u Beču prevashodno spominjala država Bosna i Hercegovna.

Električna energija

Kako se navodi u izvještaju, Bosna i Hercegovina još nije transponirala električnu energiju odnosno nije implementirala Integracioni paket (EIP), a rok za tako nešto je bio 31. decembra 2023. zbog čega je pokrenut postupak za sankcije.

– Budući da Treći energetski paket nije niti transponovan niti se implementira, tržište električne energije ostaje regulisano zakonskim okvirom koji nije usklađen i koji nije pogodan da bi se krenulo naprijed posebno u segmentu razvoja tržišta – naveli su iz Energetske zajednice.

Kako se dalje navodi u izvještaju, gubici u distribuciji su se ne kompenziraju tržišnim procedurama zbog nedostatka kod razdvajanja unutar sistema, umjesto toga, kompenziraju ih proizvodne jedinice u okviru vertikalno integrisanih elektroprivrednih preduzeća.

– Direktiva (EU) 2019/944 još nije implementirana. Domaćinstva i mali potrošači i dalje imaju pristup univerzalnoj ponudi usluga po regulisanim cijenama, uprkos činjenici da se od 1. januara 2024. godine primjenje određivanje cijena samo za domaćinstva i mikro preduzeća. U praksi, maloprodajne potrošače i dalje prvenstveno snadbevaju tri dosadašnja preduzeća sa ograničenom konkurencijom – navodi se u izvještaju.

Iz Energetske zajednice poručuju da pravni okvir za zaštitu i osnaživanje kupaca treba značajna poboljšanja kako bi bio u skladu sa relevantnom pravnom tekovinom EU. U Republici Srpskoj i Brčko Distriktu, kako navode, koncept ugroženih kupaca je eksplicitno definisan u primarnom zakonodavstvu, dok zakonodavstvo u FBiH ne daje konkretnu definiciju za ugrožene kupace. EPBiH i EPHZHB nude program subvencioniranja za ispodprosječnu potrošnju za penzionere sa niskim primanjima i stalnu novčanu pomoć za potrošače sa ispodprosečne potrošnje.

Nadalje, ističu da Uredba (EU) 2019/943 također nije implementirana. Do kraja 2023. godine Nezavisni operator sistema (NOS) BiH je bio u obavezi da napravi 70% međuzonskih prenosnih kapaciteta dostupnih za trgovinu. Međutim, nisu poduzete nikakve radnje za sprovođenje ove obaveze.

Gasni sektor

Situacija u gasnom sektoru je još gora! Kako navode iz Energetske zajednice, Bosna i Hercegovina ima zatvoreno tržište gasa, organizovano na dva paralelna entitetska tržišta gasa, sa dva dominantna veleprodajna dobavljača, po jedan za svaki entitet.

Nadalje, tržišne cijene nisu regulisane, dok u Federaciji cijene utvrđuje entitetska vlada. Sve transakcije su zasnovane na bilateralnim ugovorima. Uspostavljena je virtuelna trgovačka tačka za Republiku Srpsku, ali nije funkcionalna dok u FBiH ne postoji.

Vladin novogodišnji poklon građanima: Struja skuplja do 20 posto

– Pristup treće strane nije uspostavljen prema mrežnim kodovima odredbe oba entiteta. Pristup treće strane je odobren za dio mreže kojom upravlja Gaspromet Pale, po regulisanim tarifama koje utvrđuje entitetski regulator za gasnu mrežu u Republici Srpskoj, ali nije usklađen sa tarifnom mrežom – navodi se u izvještaju.

Zaključuje se da se Bosna i Hercegovina ne obezbjeđuje sigurnost snabdijevanja električnom energijom, te da su s tim u vezi prekršene brojne uredbe EU kao i obaveze prema Energetskoj zajednici.

Piše: Fokus

CATEGORIES
Share This