Vučić tvrdi da je Srbija napadnuta spolja, ali ne kaže od koga

Vučić tvrdi da je Srbija napadnuta spolja, ali ne kaže od koga

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas, na svečanom uručenju odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom Sretenja – Dana državnosti Srbije, da nam je sada kada je Srbija napadnuta od različitih spoljnih sila potrebna sabornost i okupljanje i da svima jasno stavimo do znanja da svoju otadžbinu nikome, sa strane i ni za što na svetu, nećemo dati. Pri tome nije rekao od koga je tačno napadnuta.

Iako danas nije bilo ni mjesto ni prilika da govori o onome što je juče govorio na mitingu u Sremskoj Mitrovici, Vučić je ipak pokazao da je to tema koja ga najviše boli i u jednom neprimjerenom maniru je govorio o opasnosti koja se nadvila nad Srbijom, a koja je došla izvana. Prema onome što je nagovijestio moglo bi se pretpostaviti da su to neke sile koje ne žele napredak i razvoj Srbije. Pokušaj da se to locira na Zagreb i Prištinu nije se baš pokazao uvjerljivim, iako su u javnosti oni lako prihvatljivi kao „tradicionalni neprijatelji“.

U tom smislu on i govori o „obojenim revolucijama“, iako studentski bunt danas u Srbiji nema niti jednu karakteristiku bilo kakve revolucije, niti nasilnog rušenja vlasti. Nasuprot tome one govore o slobodi, pravdi i funkcionalnoj državi, kao i društvu jednakih šansi, a ne samo partijski privilegovanih.

Vučić taj diskurs uporno iznjegava, iako formalno poziva na dijalog, ali suštinski proizvodi sliku o stranim plaćenicima i izdajnicima, koja onda implicira nasilje nad neistomišljenicima, a što je predsjednik RS Milorad Dodik na mitingu SNS u Sremskoj Mitrovici otvoreno targetirao i diskriminisao kao nepoželjni dio srpske zajednice. On je bio i autor floskule o 3 milijarde dolara, kojima se navodno finansira rušenje vlasti u Srbiji, iako nijedan dokaz nije za nju naveo.

Da li slučajno ili ne, ali Vučić koristi dio studentskog narativa o slobodi, pravdi, časti, milosti i nadi, što u kontekstu njegove stvarne politike djeluje neuvjerljivo i kao usiljena agenda.

U svakom slučaju nam je dugo da čekamo na njegovu knjigu o tome kako je pobjedio „obojenu revoluciju“ i nadamo se da će teške kvalifikacije koje iznosi dobiti bar jedan uvjerljiv argument. Jer one mogu da proizvedu ozbiljne posljedice za koje će biti direktno odgovoran.

ISTOK

 

 

CATEGORIES
Share This