Vlast Srpske spremna i na ukidanje entitetskog glasanja samo da se dočepa novca
Međutim, premijer Republike Srpske Radovan Višković nedavno je saopštio da je bio spreman i na sporne uslove među kojima je ukidanje entitetskog glasanja. To je još jedan dokaz da je vlast SNSD-a spremna da da i nacionalne interese da se dočepa novca.
Od 113. uslova Brisela za pomoć u okviru Plana rasta za zapadni Balkan u visini od milijardu evra, u BiH je usaglašeno 110 mjera, međutim 3 su sporne, a odnose se na kol centar za hitne situacije na nivou BiH, popunjavanje Ustavnog suda srpskim sudijama, te ukidanje entitetskog veta u institucijama BiH.
Međutim, premijer Republike Srpske Radovan Višković nedavno je saopštio da je bio spreman i na sporne uslove među kojima je ukidanje entitetskog glasanja. To je još jedan dokaz da je vlast SNSD-a spremna da da i nacionalne interese da se dočepa novca.
Milijarda evra iz evropskog plana rasta u zamjenu za popunjavanje Ustavnog suda BiH Srpskim kadrovima, uspostavljanje jedinstvenog kol centar i ukidanje entitetskog glasanja u Savjetu za državnu pomoć i konkurencijskom savjetu BiH. Ovo je vlast Republike Srpske, kako tvrdi Višković, bila spremna da prihvati.
“ I došli smo mi do nekog rješenja koje bi bilo prihvatljivo da i ova 3 i da BiH ispuni svih 113. Dolazimo na sastanak gdje sam vjerovatno bio spreman da kažem “Republika Srpska prihvata svih 113, a onda se na tom sastanku kaže “ali je uslov da vi dobijete pare da se usvoji budžet zajedničkih institucija“, rekao je nedavno Radovan Višković za RTRS.
Međutim, prije samo mjesec dana, Višković je tvrdio da neće ni po koju cijenu ukinuti entitetsko glasanje u institucijama BiH.
„Ja dok obavljam ovu poziciju ne mogu prihvatiti te tri mjere. Ovo je iživljavanje nad Republikom Srpskom. U sljedećem koraku to će se proširiti i na parlament i na Dom naroda. U tom slučaju, predsjednik Vlade ili bilo ko bi potpisao jednu takvu mjeru, u suštini bi potpisao ukidanje Republike Srpske“, tvrdio je Višković polovinom maja ove godine.
Ukidanje entitetskog glasanja SNSD-ova vlast je i ranije prihvatala, kada je formirana Komisija za sukob interesa na niovu BiH, na što im je pažnju skretala opozicija, a oni su se kleli da su jedini zaštitnici srpskog interesa u BiH. Jedini iz SNSD-a koji je javno upozorio svoje stranačke kolege da na mala vrata ukidaju entitetsko glasanje kojim se u institucijama BiH štite interesi Republike Srpske bio je Nebojša Radmanović.
„Sada smo dobili prijedlog u kome nema ravnopravnosti, nema konstitutivnosti naroda. Ima prosta većina“, rekao je Radmanović.
I dok SNSD-ova vlast na sva usta najavljuje izlazak iz Bosne i Hercegovine, referendume i razdruživanja, uz konstataciju da je BiH nemoguća država, iza scene njihovi kadrovi ukidanjem entitetskog glasanja zapravo rade na jačanju institucija Bosne i Hercegovine Entitetsko glasanje po Dejtonu imaju sva 3 naroda u bih i to je mehanizam koji sprečava da se u zajedničkim institucijama donese odluka na štetu bilo kog naroda u Bosni i Hercegovini.
(BN) Foto: BN