Vlast Srpske pere ruke od nabavke respiratora
Dok su građani zatvarani u kuće, kažnjavani zbog nenošenja maski i rukavica, ili zbog kršenja policijskog časa, koji je, kasnije smo saznali, bio nezakonit, pod okriljem noći sklapani su sumnjivi ugovori za razne nabavke.
Tako je bilo i sa kineskim respiratorima koje je u aprilu 2020. nabavio Fond zadravstvenog osiguranja Srpske, i to njih 165 u vrijednosti 12,9 miliona KM.
Tužilaštvo Srpske je utvrdilo neispravnost respiratora, ali insitucije prebacuju odgovornost sa jednih na druge
Iako se od početka upozoravalo na sumnjivost u nabavkama, istragu nabavke respiratora pokrenulo je Tužilaštvo BiH u junu 2020.godine.
Godinu i po kasnije, predmet je prebačen Tužilaštvu u Srpskoj kojem je trebalo skoro 4 godine da sudskim vještačenjem utvrdi da od 165, 85 respiratora nije pogodno za upotrebu kod pacijenata oboljelih od virusa korona.
S obzirom da je Štab za vanredne situacije odobravao sve tadašnje nabavke, pokušali smo dobiti izjavu od tadašnjeg komandanta štaba Radovana Viškovića o tome kako je moguće da niko nije znao za neispravnost respiratora, međutim nije imao vremena za našu kameru.
Kameru BN pokušao je izbjeći i Nenad Stevandić u skupštinskom holu ali na govornici nije mogao izbjeći ovu temu.
Iako je Stevandić tada bio šef tima za praćenje mjera Vlade Srpske za njega je nepotrebno da se sudi na osnovu jedne inforamcije Tužilaštva koja je, kako kaže, doživjela svoj medijski spin.
„Treba da sačekamo da vidimo šta će odlučiti sud jer niko nije radnik Tužilaštva ni novinar ni politčar niti ja sebi želim da dopuštam da upadam u bilo koje harange protiv koga i osuđujem svaki kriminal i korupciju i o tome treba da donesu sud sudovi“, kaže Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
Zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja, pod istragom je i vd direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Dejan Kusturić, kao i firma Medietik koja je nabavila sporne respiratore i tako ostvarila 12 milona KM prihoda, a budžet RS oštećen za više od 4 miliona KM.
Ipak, ono što je simptomatično i na šta niko nije obraćao pažnju je to da je glavna služba za reviziju radila reviziju te 2020. godine ali u revizorskom izvještaju o neispravnim respiratorima nema ni slova, kaže Slobodan Stanić.
„U dijelu koji se odnosi na javne nabavke nije obuhvaćena nijedna javna nabavka iz tzv. korona ugovora a radilo se o vrlo škakljivoj temi i poslovima koji su nabavljani po hitnom postupku. Druga stvar što se zaboravlja je da je FZO i Institut i sve insitucije o svim nabavkama su podnijele Vladi izvještaj o tome što znači da ne može ni Vlada prati ruke od tih institucija jer je ona bila direktno uključena“,kaže Slobodan Stanić, bivši ministar zdravlja.
Nevladin sektor je upozoravao upravo na ovakve stvari, na nelegalne ugovore, na nezakonite nabavke, ali niko nije reagovao.
Sada se pokazuje da su nažalost bili u pravu, ali nekome to tada, očigledno nije odgovaralo pa su se institucije oglušile na sva upozorenja oko korona nabavki.
„Respiratori i robe nisu bili adekvatni za korištenje da su nabavljeni i izgleda da će istraga ići u tom pravcu iako ne smijemo zaboraviti da ono što je ključno jeste da je sve ovo nabavljano ne poštujući nikakve procedure, a pogotovo postupajući tužioci ne bi trebalo da ispuste iz vida“, kaže Damjan Ožegović, TI BiH.
Dok su vršene nabavke respiratora u ime pandemije virusa korona i dok su se neki, žargonski rečeno, ugrađivali u milionske iznose, građani su na tim istim respiratorima umirali i gubili svoje najmilije.
Sad kad je sve prošlo, svi peru ruke od odgovornosti i prave se kao da se ništa od toga nije desilo. U sve to bilo je uključeno i ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite ali ni oni nisu bili voljni da odgovore na naša pitanja o ovoj temi.
(BN)