Vlast se hvali prihodima, dok građani grcaju
Uprava za indirektno oporezivanje prikupila je najveći iznos indirektnih poreza od uspostave institucije.
Prihodi od indirektnih poreza u 2024. godine iznosili su 11 milijardi i 541 miliona KM i veći su za 901 milion KM ili 8,47% u odnosu na isti period 2023. godine kada su iznosili 10 milijardi i 640 miliona KM, saopšteno je iz UIO BiH.
Uprava za indirektno oporezivanje prikupila je najveći iznos indirektnih poreza od uspostave institucije.
U protekloj godini nije bilo povećanja stopa indirektnih poreza, već je rast prihoda bio uslovljen dijelom inflatornim kretanjima, a dijelom aktivnostima koje je preduzimala UIO.
Nakon što pikupi prihode od indirektnih poreza UIO prvo vrši povrat PDV-a poreskim obveznicima koji su ostvarili zakonsko pravo na povrat i po tom osnovu Uprava je u 2024. godine privredi vratila 2 milijarde i 91 milion KM. Ostatak prikupljenih prihoda otišao je u raspodjelu korisnicima.
Tako su neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu januar-decembar 2024. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili 9 milijardi i 449 miliona KM i veći su za 1 milijardu i 15 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2023. godine.
Za finansiranje državnih institucija u 2024. godini raspoređen je iznos od 1 milijarde i 20 miliona KM. Federaciji BiH je ukupno rapoređeno 5 milijardI i 185 miliona KM, Republici Srpskoj 2 milijarde i 905 miliona KM i Brčko distriktu 291 miliona KM.
Dok sve ove cifre mogu izgledati kao pokazatelj ekonomskog rasta, one zapravo otkrivaju surovu stvarnost u kojoj građani svojim sve većim izdacima pune budžetske kase, dok političari bezbrižno uživaju u sigurnosti svojih primanja.
Na drugu stranu dok se vlasti hvale, građani Bosne i Hercegovine sastavljaju kraj sa krajem, naime Sindikalna potrošačka korpa za mjesec novembar 2024. godine iznosi 2.650,82 KM i prosječna neto plata je pokriva sa 53,57% u Republici Srpskoj.
Sindikalna potrošačka korpa sadrži troškove za: prehranu, stanovanje i komunalne usluge, tekuće održavanje domaćinstva, odjeću i obuću, higijenu i njegu zdravlja, prevoz, obrazovanje i kulturu.
Ovi podaci jasno ilustriraju nesrazmjer između prihoda građana i stvarnih troškova života, a sve dok se vlast izrazito hvali rekordnim prihodima u budžete.
Građani moraju stezati kaiš i praviti sve veće kompromise kako bi preživjeli mjesec, dok političari uživaju u sigurnim primanjima osiguranim rastom poreskih prihoda koje plaćaju upravo ti isti građani.
Ova ekonomska nepravda pokazuje da, dok narod plaća cijenu inflacije kroz rast cijena, političari šire džepove i uživaju u povlasticama koje im omogućava budžet izgrađen upravo na grbači tih istih građana.
(Buka) Foto: NN