Višković, Bukejlović i Jujićeva, kao i neki članovi rukovodstva parlamenta RS, trebali bi danas da se pojave u Tužilaštvu BiH kako bi dali izjave, ali teško da će se to desiti

Višković, Bukejlović i Jujićeva, kao i neki članovi rukovodstva parlamenta RS, trebali bi danas da se pojave u Tužilaštvu BiH kako bi dali izjave, ali teško da će se to desiti

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, Miloš Bukejlović, ministar pravde i Senka Jujić, ministar za upravu i lokalnu samoupravu, trebali bi danas da se pojave u Tužilaštvu BiH kako bi dali izjave o donošenju neustavnih zakona koji su već stupili na snagu.

Njih troje, kao i još nekoliko funkcionera RS, dobili su pozive Tužilaštva BiH za saslušanje.

Nakon donošenja neustavnih zakona i njjihove objave u Službenom glasniku RS, teško je vjerovati da će se Višković, Bukejlović i Jujićeva pojaviti u Tužilaštvu BiH, što ih dovodi u vrlo nezgodnu situaciju, jer nepojavljivanjem otvaraju mogućnost Tužilaštvu da za njima raspiše potjernice.

Moji izvori tvrde da je poziv upućen i rukovodstvu Narodne skupštine RS.

Nisu mogli potvrditi da li je riječ o Nenadu Stevandiću, predsjedniku parlamenta ili Anji Ljubojević, koja je potpredsjednik.

Stevandić je “prevario” Ljubojevićevu koja je umjesto njega potpisala dnevni red zasjedanja parlamenta na kojem su donešeni sporni zakoni.

Realno je da su oboje dobili poziv da se jave u Tužilaštvo BiH.

Ranije su, u dva navrata, odbijeni nalozi Tužilaštva BiH da im se dostavi dokumentacija iz parlamenta i Vlade RS vezana za neustavne zakone.

Sada bi Tužilaštvo BiH moralo da naloži Sipi da te zakone izuzme iz prostorija parlamenta i Vlade RS.

Politička situacija se dodatno komplikuje, uprkos jutrošnjem banalnom i patetičnom Dodikovom oglašavanju.

Dodik je, 05.03., potpisao ukaze o proglašenju zakona o zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH na teritoriji RS.

Potpisao je i ukaz o proglašenju dopuna Krivičnog zakona RS, prema kojem su propisane zatvorske kazne i zabrana obavljanja službene dužnosti svim službenicima iz RS u institucijama BiH, koji ne budu poštovali odluke organa Republike Srpske.

Proglašen je i zakon o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, takozvani zakon o “stranim agentima”.

Zakoni su 06.03.objavljeni u “Službenom glasniiku RS”, a stupaju na snagu noćas, u ponoć.

U institucijama BiH, posebni u Sipi, koje je Dodik “precrtao”, vlada velika nervoza.

Sjedište Sipe je u Istočnom Sarajevu, a Dodik je ranije najavio da će, nakon stupanja njegovih zakona na snagu, zatvoriti sv prostorije Sipe na teritoriji RS.

Zato je situacija u istočnom Sarajevu vrlo vrlo složena, jer je za očekivati da MUP RS ne dozvoli rad Sipe na osnovu donešenog Zakona o zabrani rada Sipe na teritoriji RS.

Pitanje je šta će biti i sa državnim zatvorom u Vojkovićima?

Slobodan Vasković
slobodanvaskovic blog
CATEGORIES
Share This