Upozorenje SPC, umjesto podrške studentima, patrijarh se krije iza skuta vlasti
“Ja mislim da se ovo ne može tumačiti kao podrška, već kao upozorenje da se stvari smire – ali, naravno, da se smire na jedan kompromisan i truo način. Već 10 godina ponavljam da SPC nije uz narod, već uz vlast”, rekao je profesor etike na novosadskom univerzitetu Slobodan Sadžakov povodom oglašavanja Srpske pravoslavne crkve i patrijarha o protestima u Srbiji. “Meni se čini da patrijarh kao vinovnike ne vidi vlast, već studente. Crkva se odrodila od naroda i umesto da ide ispred njega, ona se krije iza skuta vlasti”, ocenio je verski analitičar Draško Đenović.
Patrijarh Porfirije se, nakon što je po navodima Srpske pravoslavne crkve (SPC) hakovan njegov profil na društvenoj mreži, oglasio o aktuelnim studentskim protestima u Srbiji.
Patrijarh je rekao da crkva sa dubokom zabrinutošću prati sve što se dešava u našem narodu i društvu, kao i da konfrontacija i antagonizmi, ako se prošire, mogu dovesti do velikih žrtava.
Na pitanje kako tumačiti ovakav stav SPC i patrijarha prema aktuelnim događajima, profesor Slobodan Sadžakov kaže da bi se patrijarhova izjava mogla protumačiti “kao jedno veliko ništa”.
Upozorenje umesto podrške
“Ja mislim da se ovo ne može tumačiti kao podrška, već kao upozorenje da se stvari smire – ali, naravno, da se smire na jedan kompromisan i truo način”, istakao je on.
Kako dodaje, on već čitavu deceniju govori da Srpska pravoslavna crkva ne pruža adekvatnu podršku građanima.
“Ja već 10 godina ponavljam da SPC nije uz narod, već uz vlast, te da ona predstavlja deo infrastrukture vlasti i igra svoju ulogu – kao što to rade i SNS članovi, batinaši, biznismeni i slični. Tako i SPC na sofisticiran način, sinhronizovano sa vlašću, igra svoju ulogu. Ona je kroz celu svoju istoriju bila uz vlast, ona crpi privilegiju i neće nikad ništa uraditi da se zameri vlasti”, objasnio je Sadžakov.
„Vinovnici su izgleda studenti, a ne vlast“
Patrijarh Porfirije poziva da vinovnici odgovaraju.
“Pratimo rastuću atmosferu konfrontacije i antagonizma, uz svakodnevne incidente koji, bojimo se, a ne daj Bože, mogu se toliko proširiti da bude zaista i velikog broja žrtava. Rastuće podele objektivno ugrožavaju dostojanstvo i slobodu ljudske ličnosti, kao i jedinstvo našeg naroda. To su središnje vrednosti hrišćanskog shvatanja temelja sabornosti. Žao nam je što mnogi ne razumeju, a neki možda i ne žele da razumeju prirodu crkve, misiju crkve, njeno poslanje. Reč crkve je uvek reč pravog, reč istinskog mira”, istakao je patrijarh SPC u svojoj besedi.
Verski analitičar Draško Đenović naglasio je da patrijarh drugačije doživljava same vinovnike.
“Meni se čini da patrijarh kao vinovnike ne vidi vlast, već studente, jer mu je jasno da on nema neku preteranu podršku među studentima – i to iz prostog razloga što se crkva odrodila od naroda. Umesto da ide ispred njega, ona se krije iza skuta vlasti”, rekao je Đenović.
Sagovornik N1 ističe da ne treba zaboraviti na činjenicu da su makar dvojica patrijarha tokom 20. veka stali uz narod i dali svoje živote za njih.
Patrijarh umesto da vodi narod, krije se u kabinetu
“Jednostavno su bili uz narod, a ne uz vlast, što ih je koštalo ovozemaljskog života. Umesto da imamo još jednog Arsenija Trećeg Čarnojevića koji stoji ispred narod i vodi ga ili patrijarha Pavla koji je bio sa studentima tokom devedesetih, sada imamo patrijarha koji se krije u kabinetu”, rekao je Đenović.
Kako je dalje objasnio, crkva nije institucija i nju ne čine zidine, već vernici.
“I sad je pitanje da li on (patrijarh Porfirije) dožiivljava da predstavlja vernike ili da predstavlja organizaciju”, kazao je Đenović.
Čija ruka briše poruke podrške studentima?
Na X nalogu Manastira Dečani je izbrisana poruka „i ove nedelje imali smo veliki broj vernika uglavnom iz Beograda. Ali, više ih je bilo na Slaviji danas“. I to kroz nekoliko sati nakon što je osvanula na ovoj društvenoj mreži.
Na pitanje čija ruka ovo briše, analitičar Đenović objašnjava da je ovo delo patrijarha ili nadležnog episkopa kome priprada određena crkva, manastir ili Facebook nalog.
Sadžakov je istakao da je SPC bilo potrebno oko 50 dana da se oglasi povodom aktuelnih dešavanja, a do sada je poznato da se ona oglašavala o svim pitanjima.
„Pamtićemo i one koji su ćutali“
“Studenti su na transaprentu napisali “pamatićemo i one koji su ćutali”. Vidimo da se patrijarh oglašavao po svakom mogućem pitanju, a sada ćuti”, istakao je on.
Đenović je kazao i da je ovaj akt pokazatelj odnosa na Pravoslavno bogoslovenskom fakultetu, s obzirom na to da je on poslednji fakultet koji je studio u blokadu.
“Nakon Svetog Nikole, na fakultetu inače ništa ne bi radilo,i tu nemamo pravu blokadu jer se tamo ništa ne održava. Ali to pokazuje strah studenata za gubitak blagoslova, jer je to jedini državni fakultet koji ne može da upiše svaki svako – iako ga plaćaju svi građani, treba dodatni blagoslov nadležnog episkopa, što je u potpunoj suprotnosti sa sekularnošću Republike Srbije, jer to nije privatni fakultet koji finansira SPC. Postavlja se pitanje da li će svršeni student dobiti posao”, rekao je Đenović.
N1