Uhapšenom Nešiću na račun liježe sve osim toplog obroka

Uhapšenom Nešiću na račun liježe sve osim toplog obroka

Dok je u pritvoru u Zavodu za izvršavanje kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH u Vojkovićima, u Istočnom Sarajevu, poznatom kao „bh. Alkatraz“, Nenad Nešić, uhapšeni ministar bezbjednosti BiH, na radnom mjestu se vodi da je na bolovanju i prima platu, umanjenu za topli obrok, saznaju „Nezavisne novine“.

U Ministarstvo bezbjednosti BiH su, otkriva naš izvor, i to nakon hapšenja Nešića, za njega stigle doznake za bolovanje.

„To znači da će on za decembar primiti platu umanjenu za topli obrok, dok troškove puta nije ni imao. Kada je u pitanju januarska plata, to će se znati naknadno“, kaže sagovornik „Nezavisnih novina“.

Pitanja na ovu temu poslali smo juče i Ministarstvu bezbjednosti BiH, ali odgovore, do zaključenja ovog broja „Nezavisnih novina“, nismo dobili.

Novinar Goran Dakić kaže da su zakoni pisani tako da odgovaraju onima koji su na vlasti i da ne odgovaraju onima kojima ovi na vlasti vladaju.

„Nešiću zakon ne brani bolovanje. Privilegovani ostaju privilegovani i kada su u pritvoru. Zašto? Da ne bi izgubili privilegije. Uostalom, kao što život na slobodi nije isti za građane i za političare, tako nije ni zatvor. Ali, politika je temelj licemjerstva. Zašto ‘trojka’ ne traži smjenu ministra komunalne privrede i infrastrukture Kantona Sarajevo Bojana Bošnjaka, koji je takođe u pritvoru? Zato što nije Srbin ili zato što im je valjao više nego Nešić?“, pita Dakić u izjavi za „Nezavisne novine“.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je u BiH odavno ono što je nakaradno postalo normalno i većini građana prihvatljivo, a vlastodršcima i poželjno.

„Ne vide oni ništa problematično i nemoralno u tome što kriminalce i bjegunce pred zakonom zvanično vode kao bolesnike, a i zašto bi kad je cjelokupno društvo pod njihovim uticajem ozbiljno bolesno i pati od neizlječivih bolesti – korupcije, klijentelizma, kriminala, nepotizma“, navodi Topićeva u izjavi za „Nezavisne novine“.

Podsjetimo, 26. decembra 2024. godine uhapšen je aktuelni ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić, inače bivši direktor „Puteva Republike Srpske“, jer se sumnja da je to javno preduzeće oštećeno za milione maraka. Potom je hospitalizovan zbog problema s visokim pritiskom.

Njegovo zdravstveno stanje je odgodilo odlazak u pritvor. Sud BiH je, podsjetimo, odbio žalbu koju je uložila njegova advokatica Senka Nožica na rješenje o određivanju pritvora, te je on kasnije smješten iza brave.

Pritvor je određen i Milanu Dakiću, vršiocu dužnosti direktora „Puteva Republike Srpske“, kao i Mladenu Lučiću, direktoru kompanije „Legend“, koji su takođe, istog dana kada i Nešić, uhapšeni u akciji „Tunel 2“.

U međuvremenu, iz Tužilaštva su kratko precizirali za šta terete osumnjičene.

„Šteta koja je nanesena ‘Putevima Republike Srpske’ je više milionska“, rekao je na konferenciji za novinare, održanoj 27. decembra, Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva BiH.

Kajganić je kazao da je predmet formiran 2019. godine.

„Nadležnost je formirana prije pet godina, sprovodili smo istražne i posebne istražne radnje s MUP-om RS. Kroz posebne istražne radnje smo dobili dokaze koji su doveli u sumnju osumnjičene. Otkrili smo koja djela su im stavljena na teret“, naveo je Kajganić.

Govoreći o preciznoj šteti, rekao je da će ona kasnije biti utvrđena, a govorio je i o nadležnosti Tužilaštva BiH u konkretnom slučaju.

„O šteti ćemo više govoriti kada istraga bude završena. Trenutno smo na pola puta, biće potrebna i vještačenja. Nakon toga će se znati i konačna šteta. Nadležnost je što su osumnjičena lica sprovodila pranje novca i to na području oba entiteta i tu nema sumnje oko nadležnosti“, precizirao je glavni tužilac Tužilaštva BiH.

(Nezavisne)

CATEGORIES
Share This