U skupštinske klupe ušli Rus, Poljak, Ukrajinac…
Nacionalne manjine u Republici Srpskoj imaće svoje predstavnike i u naredne četiri godine u skupštinama opština i gradova.
Istina, ne u svim lokalnim zajednicama, već u njih osam, i to u Novom Gradu, Prijedoru, Gradišci, Banjaluci, Prnjavoru, Vukosavlju, Sokocu i Trebinju.
U skupštinske klupe po tom pitanju sješće pripadnici različitih nacionalnosti, od Rusa, Ukrajinca, pa sve do Crnogoraca, koji su bili daleko najbrojniji kada su u pitanju kandidature za ulazak u ovih sedam lokalnih samouprava.
U Novom Gradu ipak nije bilo Crnogoraca, a dva kandidata za koja su građani imali priliku da glasaju došla su iz reda ruskog i turskog naroda.
Iduće četiri godine predstavnik nacionalnih manjina u gradu na Uni biće Nenad Drljača, koji se na izborima izjasnio kao Rus.
On je inače aktuelni šef kabineta trenutnog, ali i budućeg načelnika opštine Novi Grad Miroslava Drljače, a kao što vidimo, osim rada u zajedničkoj upravi, ovaj dvojac povezuje i isto prezime.
Inače, Drljača je osvojio 119 glasova na listi nacionalnih manjina, što je za 50 bilo više od protivkandidata Hasana Rasavca, koji se na izborima izjasnio kao Turčin, a kandidovan je ispred stranke A-SDA.
I u Prijedoru su dva kandidata konkurisala za jedno odborničko mjesto.
Andrija Vukotić se izjasnio kao Crnogorac i sa 378 glasova Prijedorčana naredne četiri godine trebalo bi da zaduži odborničku fotelju. Njegov protivkandidat bila je Ilinka Macura, koja se izjasnila kao Ukrajinka, a ona je osvojila nešto manje od 100 glasova.
Gradiščanima nije bilo teško da izaberu ko će iz reda nacionalnih manjina u gradski parlament, jer je na listi bio samo jedan kandidat.
To je Stanislav Kozminčuk, koji se deklariše kao Poljak, i on je dobio 91 glas, kažu preliminarni podaci Centralne izborne komisije (CIK) Bosne i Hercegovine.
Najinteresantnije je bilo u Banjaluci. Na listi nacionalnih manjina bilo je pet kandidata, a svi su, zanimljivo, iz reda crnogorskog naroda, Saša Čudić, Igor Jovanović, Dragan Jokić, Dragan Šajić i Davor Jerilović.
Svoj glas 1.356 Banjalučana dalo je ovoj petorki, ali se najveći broj njih, kao i na izborima 2020. godine, odlučio da predstavnik manjina bude Saša Čudić, koji je dobio podršku 593 birača.
U Prnjavoru je kandidatska lista nacionalnih manjina bila šarolika, a na njoj su se našali jedan Italijan – Franjo Rover, dva Ukrajinca – Branko Deket i Ivica Kulena, te dva Crnogorca – Nebojša Jugović i Slavko Vujinović.
Zahvaljujući podršci 262 Prnjavorčana, u skupštinske klupe će Branko Deket.
Mustafa Osmanović biće i naredne četiri godine odbornik iz reda nacionalnih manjina u opštini Vukosavlje, a on se izjašnjava kao Rom. Na ovim izborima potvrdio je mandat ispred Seada Tahirovića, koga je kandidovala SDA.
Poput Osmanovića, odbornički mandat ponovo je osvojila i Miladinka Zekić u Sokocu. Ova Crnogorka na izborima je bila kandidat Saveza za novu politiku, dok je na ranijim izborima bila kandidat SDS-a.
Njen protivkandidat bio je Jugoslav Petrušić, koji se izjasnio kao Makedonac.
Za kraj, ostao nam je najjužniji grad u Republici Srpskoj, Trebinje, gdje su na izbornoj listi bila tri kandidata, a pobjedu je odnio Amar Šehović, kao nezavisni kandidat. Ipak, do zaključenja ovog broja „Nezavisnih novina“ nismo uspjeli saznati njegovu nacionalnu pripadnost.
Ostala dva kandidata, Ranko Crnogorac, koga je kandidovao SNP, i Momir Gvozdenović kao nezavisni, dolaze iz reda crnogorskog naroda.
(Nezavisne)