U budžetu Srpske mnoge rupe još nisu zatvorene, a nisu izmirena ni dugovanja prema dobavljačima

U budžetu Srpske mnoge rupe još nisu zatvorene, a nisu izmirena ni dugovanja prema dobavljačima

Nakon što je usvojen budžet Republike Srpske za 2025. godinu u iznosu od oko 6 milijardi maraka, vlast se ponovo pohvalila kako je finansjska situacija stabilna. Međutim mnoge rupe u budžetu i dalje nisu zatvorene, a brojna dugovanja države nisu izmirena, pa je upitno kako vlast tvrdi da novca ima, kada se nagomilani dugovi i dalje ne rješavaju?

Budžet je stabilan, a novca ima dovoljno, više puta su poručili predstavnici vlasti u proteklim danima. Ako novca ima, pitanje je zašto onda Vlada ne vrati 17 miliona maraka na eksrou račun, koje je uzela polovinom godine za krpljenje budžetskih rupa. Zanimljivo, u junu ove godine iz vlade su uvjeravali da će ovaj novac biti vraćen do kraja ove godine.

Međutim, kada se ovaj datum približio, Vlada je nedavno izmijenila ovu odluku i rok produžila do kraja naredne godine. Međutim ovo nije jedina rupa koja nije zakrpljena, jer je ka Novoj godini idemo sa još dugova koji su ostali neizmireni.

„Još uvijek značajna količina novca nedostaje po nekoj procjeni to je red veličine između 300 i 400 miliona neplaćenih računa prema dobavljačima javnog sektora s jedne strane s druge strane imamo neplaćanje ovih obaveza prema subvencijama po raznim osnovama. Kad vidimo budžet za narednu godinu pozicije su povećane za 6 do 8 procenata pri čemu je rast izdvajanja za kamate 16,4% što znači da se skupo zadužujemo“, kaže ekonomista Zoran Pavlović.

Ekonomisti napominju da je uzrok nedostajanja sredstava to što je u ovoj godini u planu bilo zaduženje kroz obveznice na međunarodnom tržištu za 810 miliona maraka, međutim zbog sankcija i lošeg imidža Republike Srpske to nije ostvareno. Onda se vlast zadužila za 200 miliona maraka, međutim zvaničnici su odbili da otkriju od koga je pozajmljen novac.

„E samo žulja „ko vam je dao“. Dali nam prijatelji, a nećemo da otkrijemo neprijateljima ko su nam prijatelji“, poručio je premijer Radovan Višković.

Međutim, BN je već objavio nezvaničnu informaciju iz izvora bliskih Viškovićevu kabinetu da je taj kredit stigao iz Mađarske i da je privatna firma samo za transfer novca uzela 12 miliona maraka.

I pored netransparentnih zaduženja, kažu u opoziciji finansijski problemi su ostali, pa tako vlast ide ka uvođenju većih doprinosa za male privrednike što dokazuje da je kasa prazna, posebno kada su u pitanju javni fondovi.

„To je da se gospođa Vidović hvalila povećanjem prihoda, privredne aktivnosti, povećanjem potrošnje, a sad odjednom takvo povećanje doprinosa. Znači očigledno da su fondovi prazni, pogotovo Fond penzijskog osiguranja, Fond zdravstvenog osiguranja koji je bukvalno na koljenima i ovo je jedan od načina da se te rupe na neki način popune“, kaže poslanik SDS-a Mirjana Orašanin.

Da nešto nije kako treba pokazuje i to što vlast planira da novac traži i od građana pa je nedavno najavljeno kako će od marta sljedeće godine biti pokrenuto emitovanje narodnih obveznica.

„Mi imamo obezbijeđeno finansiranje za iduću godinu i nama nije neophodno da ulazimo u obveznice i mi nismo ni htjeli da idemo u obveznice kada smo bili pritisnuti ovakvom situacijom kad smo imali problema kod finansiranja. Relaksirano ulazimo u iduću godinu, ali želimo da sredstva koja naši građani štede ovdje u RS ostaju u Republici Srpskoj“, poručila je ministar finansija Zora Vidović.

Kako će ovo završiti i hoće li biti uspješno za sada nije poznato, međutim sve ukazuje da finansijske prognoze nisu optimistične, jer u sljedećoj godini za otplatu dugova su planirani izdaci veći od 800 miliona maraka, a vlast do novca dolazi sve teže.

(BN) Foto: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

CATEGORIES
Share This