Tužba protiv Vlade Republike Srpske zbog Bukove Kose

Tužba protiv Vlade Republike Srpske zbog Bukove Kose

Bistrica se nalazi između Prijedora i Banjaluke, u podnožju Kozare, na svega 6 kilometara od Nacionalnog parka “Kozara”.

Centar za životnu sredinu (Centar) podnio je tužbu protiv odluke Vlade Republike Srpske kojom se pokreće postupak dodjele koncesije za eksploataciju uglja na ležištu “Bukova Kosa – Prijedor”. Ova odluka, donijeta na sjednici 18. jula 2024. godine, prihvata samoinicijativnu ponudu investitora “Drvo-export” d.o.o. iz Teslića.

Odluka predstavlja prvi korak ka dodjeli koncesije i eventualnom potpisivanju ugovora, ali trenutne aktivnosti na ležištu ukazuju na to da je eksploatacija već započela, s količinama koje prevazilaze dozvoljene za geološka istraživanja odobrena tokom 2023. godine, unatoč neregularnostima i zabrinutostima mještana.

– TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA –

Radi se o subjektu koji je već poznat javnosti zbog nezakonite realizacije koncesije za eksploataciju uglja na ležištu “Bistrica” kod Prijedora, zbog čega su mještani podnijeli tužbu protiv Republike Srpske, Grada Prijedora i ovog investitora. Javni interes je ovim bio još izraženiji, ali Vlada šalje drugačiju poruku.

“Ugovorom o koncesiji predviđeno je da istraživanja traju do oktobra 2025. godine. Postavlja se pitanje zašto se dodjela koncesije inicira sada, kada ležište vjerovatno nije potpuno istraženo. Očigledno je cilj investitora da bude oslobođen izrade Studije uticaja na životnu sredinu za invazivne aktivnosti,” izjavio je Redžib Skomorac, pravni savjetnik u Centru.

Centar je, zajedno sa ugroženim mještanima, osporio sve odluke koje omogućavaju realizaciju koncesija ovom subjektu, a postupci su još uvijek u toku ili pred Vrhovnim sudom Republike Srpske. Provode se i predistražne radnje po krivičnoj prijavi zbog protivpravne eksploatacije na ležištu “Bistrica”.

Centar je zatražio vanredni inspekcijski nadzor na ležištu “Bukova kosa”, te obustavu radova i sankcionisanje odgovornih lica ukoliko se utvrdi zloupotreba istraživačkih prava. Ishod nadzora se još očekuje.

Tužba se temelji na činjenici da eksploatacija uglja na teritoriji Prijedora nije predviđena aktima koji definišu koncesionu politiku u ovom entitetu. Prema tumačenju Komisije za koncesije, Dokument o politici dodjele koncesija iz 2006. godine je i dalje važeći, te ne predviđa koncesije za ugalj, već samo za željeznu rudu, kamen, glinu i mineralnu vodu. Vlada stoga nema pravno uporište za dodjelu ove koncesije.

Dodatno, tužba ukazuje na povredu načela transparentnosti, jer Vlada nije pružila obrazloženje o konsultacijama sa lokalnim vlastima, iako je Skupština Grada Prijedora 26. jula 2023. godine zahtjevala da bude konsultovana u vezi dodjele koncesije na ležištu “Bukova kosa”.

“Prihvatanjem ponude kontroverznog subjekta, javnost stiče utisak da Vlada Republike Srpske ne postupa sa potrebnim oprezom kada je u pitanju raspolaganje javnim dobrima, iako su negativni uticaji već evidentni. Ovo postupanje predstavlja manifestaciju arbitrarnosti i demonstraciju samovolje izvršne vlasti. Centar će nastaviti da prati projekat i urgirati kod nadležnih institucija kako bi se spriječila veća šteta,” zaključio je Skomorac.

Buka

CATEGORIES
Share This