Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik dobrovoljno se prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak, nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen.
Rješenje o ukidanju pritvora je doneseno „s obzirom na to da je utvrđeno kako više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen“ te da su Dodiku određene mjere zabrane obaveznog javljanja državnom organu. Mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili dok drugačije ne odredi Sud BiH. Kontrola opravdanosti će se vršiti svaka dva mjeseca.
Poraz Srpske
Sud Bosne i Hercegovine je ranije, na prijedlog Tužilaštva BiH, odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru Srpske Radovanu Viškoviću i predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću nakon što se nisu odazivali na pozive za saslušanja. Nakon što su se oglušili o pismene pozive, Tužilaštvo je Sudskoj policiji BiH dalo nalog za njihovo privođenje na saslušanje zbog neodazivanja na poziv. Uslijedila je i unutrašnja potjernica za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem, a Interpol je odbio zahtjev BiH da se za njima raspiše međunarodna potjernica.

Dodik je u Tužilaštvo BiH došao tajno, bez ikakve prethodne najave i to dok su na snazi zakoni koje je nedavno usvojio parlament Republike Srpske kojim se upravo Sudu i Tužilaštvu zabranjuje djelovanje na teritoriji Republike Srpske. Ustanove koje su u dobrom dijelu medija u Srpskoj mjesecima bile „neustavne“ preko noći su ponovo postale ustavne, dok su Dodikovi sateliti i poslušnici danima govorili o još jednoj velikoj političkoj pobjedi predsjednika Srpske, ali niko među njima nije postavio pitanje šta je cijena tog dogovora.
Dodik je u Tužilaštvo BiH došao tajno, bez ikakve prethodne najave. Ustanove koje su u dobrom delu medija u Srpskoj mesecima bile „neustavne“ preko noći su ponovo postale ustavne
„Iako je bjegunac od pravosuđa protiv kojeg je određen pritvor i raspisana potjernica zbog krivičnog djela napada na ustavni poredak BiH, Dodik je hladnokrvno i u tajnosti otišao u Tužilaštvo i Sud BiH gdje je ispitan kao okrivljeni, a zatim mu je ukinut pritvor te je pušten na slobodu. Sve to je težak ne samo lični poraz Milorada Dodika nego i kolektivni poraz Republike Srpske i srpskog naroda koja zaslijepljena Dodikom ni ovaj put neće biti kadra da spozna kolika je to katastrofa za nas“, kazao je profesor ustavnog prava Milan Blagojević.
Privremena opstrukcija
Ne treba zaboraviti, navodi Blagojević, da je samo par mjeseci ranije upravo Dodik bio spiritus movens donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske o zabrani djelovanja SIPA, Suda BiH i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske, te je javno pozivao i podstrekavao na opstrukcije tih institucija i njihovo napuštanje od strane zaposlenika koji su iz Republike Srpske.
Sve to je težak ne samo lični poraz predsednika nego i kolektivni poraz RS i srpskog naroda, koji zaslepljen Dodikom ni ovaj put neće biti kadar da spozna kolika je to katastrofa za nas – Milan Blagojević
„Nazivao ih je vanustavnim institucijama, zbog čega su i njegovi mediji morali to isto pisati i govoriti, iako je nekoliko godina prije toga sam Dodik i njegov SNSD u Parlamentarnoj skupštini BiH izglasao, u skladu sa Ustavom BiH, formiranje svih tih institucija. Otići nakon svega toga u Tužilaštvo i Sud BiH dokaz je Dodikove prevrtljivosti i spremnosti da zbog sebe na kocku stavi i narod i Republiku Srpsku, ali je i pokazatelj njegovog ličnog i našeg kolektivnog debakla“, smatra Blagojević.
Sarajevski portali bliski obavještajnim krugovima navode da se Dodik u dobrom dijelu nagodio i što se tiče procesa pred Apelacionim vijećem Suda BiH. Prema pisanju tih medija, postoje snimci razgovora predsjednika SNSD-a sa svojim advokatima tokom kojeg ga obavještavaju da je „jedna sutkinja završena“. Upravo ta sutkinja bliska je strukturama u Sarajevu koje su posredovale i u „rješavanju“ predmeta „napad na ustavni poredak“ u skladu sa Dodikovim interesima. U Apelacionom vijeću Suda BiH koje odlučuje o Dodikovoj žalbi sjede Amela Huskić (izvjestilac), Vesna Jesenković (predsjedavajuća Vijeća) i Hilmo Vučinić (član Vijeća).
Radar