Sve svoje greške, raskošnost i trošenje vlast će poskupljenjem struje nadoknaditi novcem iz džepa građana
Elektroprivreda Republike Srpske uputila je Regulatornoj komisiji za energetiku zahtjev za povećanje cijene električne energije za 20 odsto, kako za privredu, tako i za domaćinstva. Pored toga, tražili su da se prag potrošnje spusti, što će značiti veću cijenu za veću potrošnju.
Građani, koji su do sada plaćali povoljniju struju za potrošnju u domaćinstvu, ukoliko potroše manje od 500 kilovata, moraće da zavrnu i isključe mnoge uređaje, jer će, ukoliko se prijedlog usvoji, prag povoljnije stuje biti 300 kilovata. Zahtjev za poskupljenje stiže baš kada se grijalice pale. Građani kažu poskupljenje je nemoguće izdržati.
Ništa bolja situacija nije ni u privredi, pa drugi prag u čijem okviru je struja skuplja, a koji trenutno iznosi 1000 kilovata, zahtjeva se da se spusti na 500 kilovata mjesečno, saznaje portal Kapital. A sve ono što se proizvede po skupljoj struji, skuplje će se i plaćati.
„Mi smo u proteklih nekoliko godina sa povećanjem cijene električne energije, izgubili konkurentsku prednost u odnosu na druge ekonomije kada je u pitanju električna enegrija. Tako da, za očekivati je, ako dođe do takvog povećanja, ako regulatorna agencija poveća cijene, da ćemo imati dalji pad konkurentnosti naše ekonomije, a samim tim rast inflacije i pad životnog standarda građana“, kaže direktor Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić.
Oni koji o svemu odlučuju, danas nisu dali precizne odgovore. Kao i obično neusaglašeni, i ovaj put zbunjuju javnost. Premijer Radovan Visković poručio je da se ne brinemo mnogo, ali već naredne sekunde predsjednik Republike Milorad Dodik dobacio je da će nekog povećanja biti.
„Republika Srpska ima najnižu cijenu električne energije u regionu i Republika Srpska mora da vodi računa o tome da to bude i dalje zadržano za naše građane, ali jednako tako ne smijemo da dovedemo u pitanje i sistem da ne funkcioniše. Prema tome vidjećemo, sve zavisi od toga šta su inputi i koliko su i jesu li ili nisu poskupili, vidjećemo kako će to izgledati“, rekao je Dodik.
„Svako može da podnmese inicijativu, to je regularan prijedlog. Elektroprivreda smatra da treba da dođe do povećanja električne energije, a na kraju konačnu odluku donosi država, institucije države, tako da nemojte se previše brinuti“, ističe premijer.
– Biće neko povećanje, dobacio je Dodik.
U opoziciji se oštro protive najavama poskupljenja struje i ističu da građani neće krpiti budžetske rupe. Dodaju da umjesto da građani ne osjete kad plaćaju račun za struju, jer je to domaći proizvod, od struje pravimo luksuz.
„Javašluk u javnim preduzećima neće plaćati građani Republike Srpske i učinićemo sve da spriječimo poskupljenje struje. Prošlogodišnja dobit Elektroprivrede Republike Srpske /EPRS/ iznosila je 144,8 miliona KM i njom su se hvalili kao “istorijskom“, pa građani sada imaju pravo da pitaju – gdje su pare i zbog čega najavljujete poskupljenje struje od 20 odsto?“, naveo je predsjednik SDS-a Milan Miličević.
Ukoliko se zahtjev za poskupljenje struje usvoji, to će biti dodatni udar za građane i privredu, a može da prouzrokuje samo još težu ekonomsku situaciju u Srpskoj, stav je ekonomista.
„Doći ćemo u poziciju da ćemo praktično sa onim budžetima koje imamo, biti u situaciji da sve manje i manje kupujemo. Tako da ono što ja mogu da kažem da umesto da ćete kupiti kilogram mesa, kupićete pola ili 200 grama. Doći ćemo u situaciju da bi preživeli da moramo da smanjimo sve moguće troškove da bi mogli platiti struju. S druge strane ponašanje ERS-a neverovatno rastrošno. Mi dolazimo u situaciju da vidimo informacije da se plaćaju reklame za monopolistu“, kaže ekonomista Zoran Pavlović.
Građani će tako skuplje plaćati struju za domaćinstvo, ali će plaćati i onu, koja se obračunava za privrednike, kroz veću cijenu proizvoda. Koji je razlog traženog povećanja cijene struje nismo saznali, jer do zaključenja ovog priloga nismo dobili odgovor iz Elektroprivrede.
Na sastanku sa predstavnicima Privredne komore u ERS-u su poskupljenje pravdali ogromnim rastom troškova, a najskuplji su oni nastali izgubljenim presudama, pa će tako građani kroz struju plaćati i izgubljene sudske sporove.
(BN) Foto: Ilustracija