„Šume Srpske“ na izdisaju, evo ko je odgovoran
JP „Šume Srpske“ na izdisaju, upozorava Sindikalni odbor sindikata tog preduzeća, navodeći da je za to odgovorna Uprava, Nadzorni odbor i Ministarstv poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske…
Sindikalni odbora sindikata zaposlenih u JPŠ „Šume RS“ saopštio je da je u 14 organizacionih dijelova tog preduzeća isplaćena julska plata što je u zakonskom roku.
Međutim, kako navode, u osam organizacionih dijelova tog preduzeća je isplaćena junska, u tri su dobili majsku platu.
Takođe navode da u tri firme JP Šume radnici su dobili platu za april a u četiri organizacione jedinice za februar.
„Osim obaveza za isplatu plata radnicima još veća dugovanja postoje prema izvođačima radova, opštinama i drugim dobavljačima. Već duži niz godina JPŠ se bori sa likvidnošću i situacija je iz dana u dan sve teža“, upozorava Sindikalni odbor sindikata radnika JP Šume srpske.
Kako navode u saopštenju, do ove situacije došlo je zbog „neadekvatnog upravljanja preduzećem od strane Uprave, Nadzornog odbora i Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske duži niz godina“.
„Kadrovi koji se nalaze u ovim institucijama ne biraju se po stručnoj sposobnosti i znanju već prvenstveno po stranačkoj pripadnosti i preporukama dvoprerađivačkog i izvođačkog lobija. Po istom principu postavljaju se i rukovodeđi kadrovi u Organizacionim dijelovima“, navodi se u saopštenju i dodaje da posljednjih godina iz Šuma odlaze stručni radnici, a njihova mjesta popunjavaju nestručni, a podobni.
„Veliki problem je i priznavanje diploma sa privatnih fakulteta. Dosadašnja praksa pokazuje da pomenuti organi nisu imali sluha za dugogodišnje loše stanje u JPŠ iako im je na to ukazivano na svim prethodnim sastancima sa predstavnicima sindikata“, kaže se u saopštenju.
Naglašavaju da je nezadovoljstvo zaposlenih kulminiralo sa povećanjem minimalne plate u Republici Srpskoj što je za posljedicu imalo da su nekvalifikovani radnici i radnici sa srednjom stručnom spremom isto plaćeni, tako da je trenutno 72 % zaposlenih u preduzeću na minimalnoj plati, što u velikoj mjeri utiče na radni elan i na odliv vrijednih i sposbnih radnika.
„Povećanjem minimalne plate prouzrokovan je veći rashod za približno 7,2 milina KM na godišnjem nivou. Povećanje cijena izvođenja radova je izazvalo veće rashode za 6,1 miliona KM. S druge strane nisu obezbjeđeni uslovi za povećanje prihoda. A u našem preduzeću jedini način za povećanje prihoda je povećanje cijena ŠDS-a. Na ovaj problem je ukazivano u prethodnom periodu na sastancima sa Upravom preduzeća i pomoćnikom za šumarstvo u resornom ministarstvu“, navode sindikalci.
Na kraju oni pitaju da li je cilj da se „Šume“ dovedu u situaciju da propadnu i da jedini izlaz bude koncesija ovog preduzeća.
„Ovim putem Vas upozoravamo da su koncesije šumarstava u okruženju rezultirale totalnim uništenjem tog resursa i radikalnim smanjenjem broja radnika. Navodimo Vam da ovo JPŠ „Šume RS“ a.d. Sokolac zaposšljava oko 4 600 radnika. Poremećaj poslovanja u našem preduzeću će se najdirektnije odraziti na funkcionisanje svih lokalnih zajednica, sa akcentom na izrazito nerazvijene i nerazvijene opštine, u kojima je ovo preduzeće stub opstanka“, kaže se u saopštenju.
Pošto se radi o jednom od najznačajnijih resursa Republike Srpske, mišljenja su da je krajnji trenutak da se odgovarajuće institucije Republike Srpske uključe u rješavanje dugogodišnjih problema u JPŠ „Šume RS“.
„Ukoliko se to ne desi mišljenja smo da JPŠ „Šume RS“ neće moći da podnese teret dugogodišnjeg lošeg poslovanja, što će neminovno dovesti do socijalnih nemira i svih drugih vidova sindikalne borbe“, poručuju sindikalci JP „Šume RS“.
(BN) Foto: Ilustracija