
Stručnjaci: Odbacivanje SAP-a je uvod u tehnološki kolaps Elektroprivrede RS
Odluka Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) da napusti SAP informacioni sistem u koji je uloženo preko 40 miliona maraka i okrene se razvoju domaćeg softvera je nonsens i nosi sa sobom velike bezbjednosne rizike, kaže u razgovoru za CAPITAL Miroslav Gužvica, SAP stručnjak.
Gužvica, inače direktor SAP poslovanja u kompaniji „Planetsoft“, iza sebe ima 70 implementiranih projekata jednog od najpoznatijih informacionih sistema u poslovnom svijetu, a za naš portal je prokomentarisao jučerašnje saopštenje ERS-a u kojem su naveli više razloga kojima pravdaju svoju odluku.
CAPITAL: Iz ERS-a je navedeno da su od regionalne kancelarije SAP-a dobili informaciju o prestanku životnog ciklusa i održavanja SAP softvera, odnosno da prestaje redovno održavanje SAP ERP 6.0 sistema, a što je bio jedan od njihovih razloga da ga napuste. Da li je to tačno?
GUŽVICA: Ovo je djelimično tačna informacija jer prestanak održavanja SAP ERP sistema 6.0 ne znači i nepostojanje SAP-a i njegove podrške. SAP je u svjetlu digitalizacije i novih tehnoloških trendova izbacio novu, daleko bolju i unapređenu verziju koja se zove SAP S/4 HANA koja radi i na on-prem i Cloud verziji. Trend u svijetu je da firme već uveliko prelaze na S/4 HANA verziju i zbog toga prestaje podrška za ranije verzije. Plastično rečeno, prva verzija se mijenja drugom.
CAPITAL: Šta donosi nova verzija SAP-a?
GUŽVICA: U svojih preko pedeset godina poslovanja ovo je treća ili četvrta tehnološka generacija SAP ERP rešenja bazirana na najnovijim tehnologijama i trendovima u ERP industriji, a SAP kao globalni lider u ERP rješenjima ima vodeću ulogu u tome. Nova verzija podrazumeva i tehnološko i funkcionalno unapređenje zastarjele verzije iako kompanije niko ne ograničava da ostanu na starom ERP rješenju, samo je SAP obavestio tržište da uskoro prestaje sa podrškom razvoju te verzije. Dakle ERS neće ostati bez softvera za poslovanje. Nova verzija inkorporira i poboljšane funkcinalnosti i nove trendove kao što je ML – Machine Learning, AI- vještačku inteligenciju i sve trendeve koji su bitni za održavanje poslovanja.
CAPITAL: Koliko bi to koštalo?
GUŽVICA: Troškovi prelaska su daleko manji nego implementacija i izrada potpuno novog rješenja bilo ono domaće ili neko svjetski poznato rešenje kao što je Oracle ili JDE. Elektroprivreda Srbije je u toku prelaska na S/4HANA rješenje naprimjer. Isto je imala SAP ERP kao i ERS.
CAPITAL: U ERS-u kažu da se promijenio i status kompanija koje su ranije imale ugovor o pružanju usluga sa SAP-om te da se više ne može omogućiti puna i validna podrška.
GUŽVICA: I ovo je djelimično tačno jer se promijenio status nekih firmi koje su imale status partnera u BiH ali su izgubile status licencnog partnera kao što su Prointer i Lanaco. Ne bih ovom prilikom ulazio u razlog gubitka statusa partnera, ali vi u Republici Srpskoj imate firmu Planetsoft iz Banja Luke koja ima status VAR partnera i koja ima sve neophodne sertifikate, ovlašćenja i kapacitet za implementaciju SAP sistema, licencno i korisničko održavanje. Kompanija posluje punih 10 godina i stabilan je SAP partner. Osim toga, na tržištu Zapadnog Balkana postoji niz firmi koje imaju statuse partnera da aktivno, kao i Planetsoft, servisiraju SAP poslovanje na tržištu BiH odnosno Republike Srpske.
CAPITAL: Kako gledate na ideju da se razvija vlastito softversko rješenje pored implementiranog?
GUŽVICA: Razvoj novog softvera za potrebe tako velike i ozbiljne kompanije kao što je Elektroprivreda RS je po meni totalni nonsens. Navešću i razloge: ERS već dugi niz godina koristi SAP i to je upravo dokaz da je SAP pravo rešenje za njih. Da je dobro pokazuje i to što sve elektroprivrede od “Vardara pa do Triglava” danas koriste SAP. Razvoj novog rešenja i predavanje u ruke nekoj lokalnoj kompaniji donosi brojne rizike. Jedan od njih je kvalitet koji je upitan, a drugi je to što se oslanjate na lokalnu firmu koja sutra može da nestane sa tržišta iz raznih razloga. Oslanjanje na samo jednog dobavljača koji ima monopol nad tim rješenjem, za čiji su razvoj potrebe godine takođe ima izuzetno visok rizik. To bi vam bilo kao kad bi odlučili da sami napravite najnovijeg Golfa, umjesto da ga kupite u Volkswagenu gde imate dijelove i servis i višegodišnje znanje u izradi automobila.
CAPITAL: ERS ističe da su pojedine svjetske kompanije kao što su Lidl, Nike i Avon imali ozbiljne probleme sa implementacijom i usklađivanjem SAP-a, a da su ga neke u potpunosti obustavile.
GUŽVICA: Stoji da SAP rješenje možda nije istog kvaliteta u svim industrijskim granama kao što je na primjer maloprodaja odakle su i Nike, Avon i Lidl, ali kad govorimo o sektoru elektroprivreda tu su sve velike kompanije na SAP-u kao što su ENEL, Eon, te elektroprivrede u Nemačkoj, Austriji, skandinavskim zemljama praktično i lokalno i u cijelom svijetu. Uspjeh nekog projekta umnogome zavisi od mnogo faktora tako da vjerujem da kod neke implementacije nije problem samo SAP već može biti puno razloga. Da banalizujem,ako imate loše majstore neće vam biti lijepo zalijepljene čak i najskuplje pločice u kupatilu. Dakle nije do pločica, do majstora je.
CAPITAL: Na kraju kao jedan od razloga se navodi i da su sredstva za održavanje softvera do sada odlazila van Republike Srpske.
GUŽVICA: Po pravilu, firme koje su do sada održavale SAP u ERS-u, kao što je Prointer, sav novac od održavanja ostavljale su BiH i ti ljudi koji su održavali taj sistem su lokalni SAP konsultanti iz Republike Srpske, samo sada rade u drugim lokalnim firmama. Dakle, kapacitet postoji. Zašto to ne bi bio slučaj ukoliko bi održavanje radio neki lokalni partner u BiH koji je još i iz Republike Srpske kao što je firma za koju radim. Nadalje ovakvi klijenti i ovakvi projekti generišu veće tržište SAP-a pa se širi partnerska mreža na tržištu jedne države. Rezultat je da ćete sutra imati još mnogo lokalnih firmi iz RS koje će postati SAP partneri. Takođe postoji mnogo firmi iz Srbije koje upravo iz tog razloga otvaraju svoje kancelarije u Banjaluci.
Capital