Šta se krije od javnosti: Ukida se komisija za borbu protiv korupcije!?

Šta se krije od javnosti: Ukida se komisija za borbu protiv korupcije!?

Na sjednici Parlamenta Srpske koja će se održati u utorak 29.10. razmatraće se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju po hitnom postupku čijim izmjenama će samo Vlada imati uvid o stanju u korupciji, a Narodna skupština se isključuje. Istražili smo zbog čega Vlada žuri da na sebe preuzme posao oko prijava o korupciji.

Što smo slušali o prijavama o korupciji, slušali smo. Ako kao građanin prijavite korupciju, o tome neće razmatrati poslanici u Parlamentu Srpske kao što je do sada bio slučaj, niti će javnost znati koliko ima prijava i oko čega, jer sve prelazi u ruke Vlade, koja u posljednjim godinama i nije se baš pokazala kao tranasparentna.

Postavlja se pitanje da li se nešto krije od javnosti kada se po hitnom postupku mijenja zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju.

Izmjenama zakona ukida se i republička Komisija za sprovođenje strategije za borbu protiv korupcije jer, kako je ranije navedeno iz Vlade, u ministarstvu pravde već postoji resor za tu oblast pa je postojanje komisije nepotrebno.

To znači da izvještaji o prijavama korupcije više neće biti pred poslanicima, a još veći apsurd je da se u zemlji koja je najgora u regionu po korupcija ukida komisija koja je zadužena za borbu protiv korupcije, smatra narodni poslanik Tanja Vukomanović.

„Mi nemamo Vladu koja se bori protiv korupciju, jer da imamo ne bi bili ovakvi rezultati iz godine iz godinu a što se tiče ukidanja komisije taj posao će preuzeti resor u Ministarstvu pravde koji predvodi pomoćnik ministra i to će biti sve pod jednim krovom i centralizovana borba protiv korupcije koja sve više gubi smisao kad je u pitanju naša Vlada“, kaže Tanja Vukomanović, poslanik PDP u NS RS

Iz nevladinog sektora napominju da izmjene Zakona uopšte nisu predviđene programom rada Vlade za ovu godinu, a  javnost je o tome obaviještena tek u najavi dnevnog reda 84.redovne sjednice Vlade Srpske na kojoj je taj prijedlog razmatran i utvrđen po hitnom postupku. Postavlja se pitanje šta se pokušava ovim izmjenama dobiti?

„Potpunom centralizacijom u Vladi bez izvještaja u NS RS i bez nezavisne komisije koja bi trebala da prati strategiju za borbu protiv korupcije sve će biti u rukama Vlade i zatvoreno od javnosti i može derogirati ionako krhko povjerenje javnosti u borbi protiv korupcije jer su ti rezultati zanemarivi u Republici Srpskoj“, kaže  Damjan Ožegović, TI BiH.

Advokat Milan Malešević smatra da se ovde radi o sistemskom obeshrabljivanju građana da se bore sa korupcijom jer se dovodi u pitanje i zaštita lica koja prijavljuju korupciju, takozvanih zviždača.

„Sve ovo do sad što se radi u smislu gušenja građanskih prava i sloboda više vuče ka stvaranju neke policijske države nego neke države koja bi imala široku razgranatu mrežu prava i sloboda za svoje građane“, kaže Milan Malešević, advokat.

Predlagač Izmjena Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju – po hitnom postupku je Ministarstvo pravde RS, a ova tačka dnevnog reda će se pred poslanicima naći u utorak 29.oktobra. Ukoliko se ove izmjene usvoje, to znači da se o godišnjem izvještaj za ovu godinu o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korpuciju neće raspravljati u Narodnoj skupštini.

(BN) Foto: BN

CATEGORIES
Share This