Šta se dešava: Zakon usvojen, ništa od platnog prometa u IRB-u?

Šta se dešava: Zakon usvojen, ništa od platnog prometa u IRB-u?

Narodna skupština Republike Srpske je prije nekoliko mjeseci usvojila izmjene nekoliko zakona, kojima je omogućeno da IRB obavlja usluge platnog prometa, a vlast je tada gromoglasno najavila kako IRB uskoro kreće sa obavljanjem ove djelatnosti.

Međutim, mjesecima kasnije ova institucija i dalje nije ni blizu uspostavljanju platnog prometa iako je u međuvremenu promijenjen i direktor. Da li je u pitanju teška i dugotrajna procedura uvođenja IRB-a u sistem platnog prometa ili strah od sankcija?

U sedmom mjesecu ove godine Narodna skupština izmijenila je zakone o unutrašnjem platnom prometu, o bankama, kao i zakon o Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske, kako bi IRB mogao da obavlja platni promet i prima depozite.

Tri mjeseca nakon usvajanja zakona, mogućnost da neko može da plati račun ili podigne novac u IRB-u nije ni na vidiku. Iz ove institucije nam je poručeno da su trenutno u fazi pregleda usaglašenosti trenutnog načina poslovanja sa novim zahjevima.

U međuvremenu je promijenjen direktor IRB-a. U javnosti je međutim ostalo nepoznato zašto se desila smjena dotadašnjeg direktora Dražena Vrhovca?

Da li to ima vezu sa uvođenjem platnog prometa ili je u pitanju nešto drugo? Još tokom skupštinske rasprave iz opozicije su pitali, zašto prije izmjene zakona nije ispitano da li ove namjere uopšte mogu da budu provedene u praksi?

„Ovdje je problem što nama sada trebaju konkretne stvari ove vlasti, a oni to očigledno ne mogu. Niti mogu da riješe problem sa unutrašnjim prometom za ljude pod sankcijama ovdje u RS, a ne mogu da riješe ni problem sa ovom ogromnom izolacijom u kojoj se nalaze“, smatra poslanik PDP-a u NSRS Igor Crnadak.

Ova ideja pojavila se nakon talasa američkih sankcija i gašenja računa preduzećima koja se dovode u vezu sa porodicom predsjednika Republike Srpske i SNSD-a. Ministar finansija je međutim tokom rasprave u parlamentu negirala da se sve radi zbog firmi bliskih vrhu vlasti Republike Srpske.

„Moram vas razočarati zaista, da ovo nema nikakve veze sa onim firmama koje su otišle u sankcije druga stvar nijedna banka u RS nije pod sankcijama, pa neće biti ni Investiciono-razvojna banka“, poručila je Zora Vidović početkom jula ove godine.

Ukoliko obavljanje platnog prometa u IRB-u ikada zaživi zbog zahtjevnih procedura, kažu ekonomisti, to se uskoro neće dogoditi.

„Ali onda mora se poći kroz čitav proces dobijanja svih licenci, swift povezivanje.. to je jedan proces da registrujete banku koji ne traje manje od godinu dana. Osim toga sad zamislite situaciju da sad imate status platnog prometa a da nemate šaltere kroz koji ljudi npr hoće da plate račun za telefon. Gdje će da dođu“, upitao je ekonomista Zoran Pavlović.

Republika Srpska je već imala svoju banku, u pitanju je davno propala Banka Srpske koja je iza sebe ostavila dugove od preko 170 miliona maraka. Kada se vidi kako vlast upravlja bankama, kažu u opoziciji, opravdan je strah da se isto ne desi i sa Investiciono-razvojnom bankom.

(BN) Foto: BN
CATEGORIES
Share This