Šta je nakon okončanja protesta ostalo od priče o projektovanom rušenju vlasti u RS?

Šta je nakon okončanja protesta ostalo od priče o projektovanom rušenju vlasti u RS?

Uvijek kada dođe do snažnije reakcije opozicije u RS ili nekih protesta, iz režimskih redova krenu spinovi o projektu zapadnih ambasada na rušenju vlasti u RS ili stranim plaćenicima. Kada sve prođe, niko to više ne pominje, ali se razlozi nezadovoljstva preusmjere u drugom pravcu, a vlast bude zadovoljna jer je izvojevala još jednu „pobjedu“ i pružila „otpor“.

Protesti gradonačenika Banja Luke i Bijeljine, kao i nezadovoljstvo novim budžetom Vlade RS po kojem je teret podrške nerazvijenim i izrazito nerazvijenim lokalnim zajednicama u RS pao na ova dva grada, uz enormno bezobrazno povećanje nudžeta predsjednika RS na 77 miliona KM, okončani su, ali se vlast na svaki način potrudila da njene razloge obesmisli i preusmjeri. Naravno, činjenice se nisu mogle zataškati i, rekli bismo, gradonačelnici su bar djelimično uspjeli skrenuti pažnju javnosti na ova pitanja.

S druge strane, vlast je na svaki način pokušavala da ove proteste predstavi u drugom svjetlu i da za sve optuže zapadne amnbasade, političko Sarajevo ili bilo koga, ali nikako aktuelnu vlast koja ih je svojim neprimjerenim odlukama izazvala. Tako danima slušamo razne kvazianalitičare koji, nakon što obave posao spinovanja javnosti, najednom utihnu, a nakon što se pokaže da i nema nekih ozbiljnijih posljedica, cijela se priča o razlozima protesta zaboravi.

Dakle, nakon svega ostaje činjenica da su usvojene izmjene Zakona o budžetu kojima se teret podrške nerazvijenim prebacuje na dva grada i da predsjednik RS Milorad Dodik komforno raspolaže sa preko 77 miliona KM da gradi vrtiće, dijeli donacije i sl. I već sada se priprema naredni korak izmjena Zakona o lokalnoj upravi i samoupravi u RS. Već sada se zna da zakonske izmjene planiraju prenos nadležnosti sa načelnika, odnosno gradonačelnika, u situacijama kada on nema iza sebe skupštinsku većinu, a na terenu će se SNSD potruditi da ih na svaki način onemogući, tamo gdje nije njihov načelnik ili gradonačelnik. Dakle, zakon se donosi za partijske potrebe i ad hoc, što nikako ne bi smjelo da se radi sa jednim sitemskim zakonom kao što je ovaj, jer se zadire u građanska prava neposredne demokratije.

To će zasigurno izazvati nova nezadovoljstva i reakcije, a onda ćemo imati opet iste šablone o projektovanim rušenjima vlasti u RS. Možda nešto i naučimo iz prethodnih iskustava. Ali samo možda, jer naš svijet voli da guta floskule o zavjerama protiv nas i „mrskom Zapadu“ koji sve radi da nas uništi. Samo da nije do nas!

ISTOK

CATEGORIES
Share This