ŠTA JE BILO SA ORGANIZOVANOM BANDOM? Za utvrđene nepravilnosti u „Šumama“ niko ne odgovara
Članovi komisije koja je utvrdila ozbiljne propuste u prikupljanju taksacionih podataka za šumsko-privredno područje (ŠPP) „Ruđansko“ tvrde da su po kazni upućeni u Rudo i raspoređeni na poslove prikupljanja upravo tih podataka, otkriva CAPITAL.
Paradoks je što je prvo komisija upravi „Šuma“ podnijela izvještaj u kojem je iznesen niz zamjerki na dotadašnje terenske radove.
Uprava „Šuma“ je usvojila izvještaj komisije, nakon čega su njeni članovi, kako tvrde, po kazni raspoređeni na poslove prikupljanja taksacionih podataka u ŠPP „Ruđansko“, ali su odbili nalog da idu na teren.
Komisija koju je formirao generalni direktor „Šuma“ Blaško Kaurin sa zadatkom da provjeri kvalitet urađenih terenskih radova na prikupljanju taksacionih podataka za ŠPP „Ruđansko“ u izvještaju koji je u posjedu CAPITAL-a navela je da bi šumsko-privedna osnova koja bi trebala da bude urađena na osnovu podataka prikupljenih bez ikakvog terenskog rada i utvrđenom zloupotrebom novog informacionog sistema bila neupotrebljiva.
Članovi komisije su ocijenili da je slično stanje utvrđeno u još tri šumsko-privredna područja „Jahorinskom“, „Romanijskom“ i „Višegradskom“, ističući da se planski dokumenti za ta tri ŠPP završavaju hitno kako bi se zataškale nepravilnosti.
Uprava „Šuma“ usvojila je izvještaj ove komisije, a direktor Blaško Kaurin zaključkom je zadužio Istraživačko-razvojni i projektni centar (IRPC) da „svu raspoloživu snagu usmjeri na terensko prikupljanje i obradu taksacionih podataka u cilju što hitnijeg završavanja ŠPO“.
Pored toga, Kaurin je zaključkom zadužio IRPC da „pokrene postupke za utvrđivanje odgovornosti protiv lica koja su bila zadužena za prikupljanje taksacionih podataka za ovo područje“.
I tim zaključkom se došlo do neviđenog paradoksa, jer je odgovorno lice direktor IRPC-a, a na toj funkciji je u vrijeme kada su prikupljani taksacioni podaci bio Miroslav Despotović.
Pošto je početkom prošlog mjeseca zajedno sa još šest direktora šumskih gazdinstava i izvršnim direktorima „Šuma“ smijenjen i Miroslav Despotović, praktično nije moguće ni protiv koga pokrenuti postupak za utvrđivanje odgovornosti.
Nakon što je smijenjen Despotović, ovlaštenja direktora IRPC-a dobio je dotadašnji tehnički direktor Saša Drljača. On je 25. novembra i donio rješenja kojima je članove Komisije rasporedio na poslove prikupljanja taksacionih podataka za izradu ŠPO.
Drljača kaže da ne želi da se prepucava sa ljudima za koje odgovorno tvrdi da ne misle dobro ni „Šumama“, ni IRPC-u.
„Niko nigdje nije upućen po kazni. IRPC je zaključkom zadužen da svu raspoloživu radnu snagu usmjeri na terensko prikupljanje i obradu taksacionih podataka u cilju što hitnijeg završavanja ŠPO. U skladu sa tim zaključkom i članovi komisije su raspoređeni na te poslove. Oni su odbili taj raspored i sa tim je upoznata uprava javnog preduzeća“, kaže Drljača za CAPITAL.
On je dodao da ne želi s njima da se prepucava u javnosti, ističući da je sa svim upoznata uprava preduzeća.
Međutim, članovi Komisije u dopisu dostavljenom našem portalu tvrde da je poseban problem to što posao prikupljanja taksacionih podataka ne može da se vrši u ovom vremenskom periodu i uslovima zato što se ugrožava bezbjednost radnika, ali i zato što terenski radovi izvršeni u zimskim mjesecima ne zadovoljavaju potrebni kvalitet i predstavljaju narušavanje šumarske struke.
Oni su zajedno sa drugim radnicima IRPC-a uputili dopis generalnom direktoru sa molbom da s njima održi sastanak, ali na dopis nikada nisu dobili odgovor.
Podsjećamo, na nepravilnosti u terenskom radu prilikom uzimanja podataka za izradu ŠPO za šumsko-privredno područje „Ruđansko“ ukazao je šumarski inženjer Predrag Milošević, zaposlen u IRPC koji je bio zadužen za pisanje ove ŠPO.
CAPITAL je otkrio da je Milošević još početkom avgusta sa nepravilnostima koje je primijetio upoznao koordinatora za izradu ŠPO u šumskom gazdinstvu Rudo, zatim direktora tog šumskog gazdinstva, kao i direktora IRPC-a, a pošto nije bilo nikakve reakcije o svemu je obavijestio resorno ministarstvo.
Pored toga, podsjećamo da je CAPITAL početkom februara ove godine otkrio da šumska gazdinstva „Zelengora-Kalinovik“, „Treskavica-Trnovo“, „Doboj-Doboj“ i „Majevica-Lopare“ nemaju važeće šumsko-privredne osnove.
Nakon toga, šumarska inspekcija je izašla u kontrolu i potvrdila naše navode, zbog čega su izdali rješenja o zabrani redovne sječe u navedena četiri gazdinstva. Ti problemi u međuvremenu su riješeni, ali sada se postavlja pitanje kvaliteta izrađenih ŠPO.
Capital