
Srpskoj prijeti arbitraža i gubitak 200 miliona KM
Od 2012. godine traje saga o vjetroparku Trusina. Ovaj pompezno najavljivani projekat do danas se nije maknuo dalje od početka, a firma koja je većinski vlasnik koncesionara tvrdi da je oštećena nezakonito oduzetom koncesijom od strane Vlade Republike Srpske i da će, ukoliko ne dođe do dogovora i vraćanja koncesije, svoja prava tražiti putem međunarodne arbitraže.
Zagrebačka firma ‘‘Kermas energija‘‘ koja je većinski vlasnik nevesinjskog preduzeća ‘‘Eol prvi‘‘ kojem je Vlada Republike Srpske 2012. godine dala koncesiju na 30 godinu za izgradnju vjetroparka Trusina će, ukoliko ne dođe do sporazuma i vraćanja koncesije koju je Vlada Republike Srpske nezakonito oduzela 2019. godine, putem međunarodnog arbitražnog postupka zahtijevati odštetu u minimalnom iznosu od 102 miliona evra.
Da li je vjetropark Trusina još jedan propali projekat koji će nas skupo koštati?!
Projekat izgradnje vjetroparka Trusina nikada nije započet jer ‘‘Kermas energija‘‘ nije dostavila traženu bankarsku garanciju pravdajući to činjenicom da su u međuvremenu ukinuti podsticaji za proizvodnju struje.
Skoro 6 godina nakon oduzimanja koncesije od strane Vlade RS za koju pravni zastupnici ove firme tvrde da je izvršena nezakonito, firma ‘‘Kermas energija‘‘ uputila je početkom februara Savjetu ministara BiH opomenu pred arbitražni spor.
Mira Pekić, poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH smatra da je za potencijalni novi udar na budžet RS zaslužan amaterski pristup Vlade Republike Srpske kod davanja koncesija.
„Ogromna su ovo finansijska sredstva, ogromna za Republiku Srpsku i ako uzmemo u obzir te cifre koje su ugovore i dogovorene tim ugovorima veoma ozbiljne i visoke, postavlja se pitanje kada su se dogovorali ugovori o koncesiji da li je tada ispitano ko su te firme kojima se daje evo npr ovaj ugovor za vjetropark Trusina.
Ko je ta firma, ko su ti ljudi, da li oni mogu dostaviti adekvatne bankarske garancije i da li se taj posao koji se sa njima sklapa zaista može izvesti. Ovako vidimo da vlast RS potpuno amaterski pristupa svemu ovome i ja vjerujem da će na kraju biti udar na budžet RS bez obzira koliko vlast u Sarajevu razgovara i pregovara, na kraju će te ugovore morati da plati Republiku Srpsku“, smatra Mira Pekić, poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Zagorka Grahovac, poslanik liste Za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republika Srpska, krivca za novonastalu situaciju i prijetnju novim gubitkom stotina miliona KM vidi u Željku Kovačeviću, bivšem ministru energetike i rudarstva Republike Srpske.
„Sad se ispostavlja da smo pred arbitražnim sporom za koji je najodgovorniji bivši ministar energetike gospodin Kovačević koji je 2014. godine potpisao aneks ugovora kojim omogućava ovoj firmi da konkuriše za podsticaj te se na tome i zasniva arbitražni spor. Prvobitni ugovor prema kojem je struja trebala da ide na slobodno tržište gdje se radilo o vjetroparku od 50 megavata, podijeljen je na pet manjih jedinica od po 10 megavata što je direktno omogućilo arbitražu.
Nije isključena mogućnost da je sve ovo izrežiran slučaj kako bi se pojedinci koji su tada bili navlasti obogatili, a sve na štetu građana Republike Srpske koji će na kraju snositi ovaj ogroman dug jer očigledno je da od ovog projekta neće biti ništa“, rekla je za našu televiziju Zagorka Grahovac, poslanik liste Za pravdu i red u NSRS.
A da od projekta vjetroparka Trusina neće biti ništa smatraju i Nevesinjci. Mnogo je onih koji nisu upućeni u cijelu priču pa nisu željeli komentarisati, ali oni kojima je priča o vjetroparku Trusina poznata redom su izrazili skepticizam po pitanju realizacije ovog projekta.
Od dana slanja opomene Savjetu ministara BiH teče rok od 6 mjeseci za postizanje sporazuma i vraćanje koncesije firmi ‘‘Eol prvi‘‘ čiji je većinski vlasnik ‘‘Kermas energija‘‘.
Ukoliko do sporazuma ne dođe, ispunjavaju se uslovi za pokretanje međunarodnog arbitražnog spora u kojem bi Republika Srpska mogla da se suoči sa novim gubitkom stotina miliona KM.
(BN) Foto: BN