
Srpska došla pod lupu Zapada nakon što su pređene mnoge crvene linije
Francusko – njemački non-pejper fokusiran je na jačanje političke i bezbjednosne saradnje između EU i Zapadnog Balkana, ali, šta on konkretno znači za BiH?
Diplomate i politički analitičari ukazuju da je neodgovorna politika SNSD i Milorada Dodika u značajnoj mjeri doprinijela pojavi ovog dokumenta, a to znači i njegovih posljedica u vidu političkih odluka koje će uslijediti.
Za iskusne diplomate non-pejper znači novu inicijativu i nova rješenja za zemlje Zapadnog Balkana, uključujući i BiH. Ocjenjuju da su zapadni lideri dugo štitili Milorada Dodika kojeg su i doveli na vlast u Republici Srpskoj. Ističu da revizija Dejtonskog sporazuma nije opcija, ali da će promjena ipak biti.
– Oni su dugo čekali da donesu tu odluku. odluka je donesena. Mislim da je non-pejper jedan vrlo važan dokument, vidjećemo i istorijski gledano da je važan dokument, jer je on pokrenuo smjenu Milorada Dodika, rekao je za BN TV bivši ambasador BiH u Francuskoj Slobodan Šoja.
Republika Srpska je došla pod lupu Zapada nakon što su pređene mnoge crvene linije i to lideri EU, očito je, više neće tolerisati. Usvajanje spornih zakona u NSRS i nediplomatsko ponašanje u slučaju njemačke ministarke tokom posjete Banjaluci, bilo je okidač za non-pejper, kategorični su analitičari.
Non – pejper je znak da pritisci na Republiku Srpsku neće popustiti, već da će biti pojačani. U tom kontekstu, politika aktuelnog rukovodstva Republike Srpske nije dobra jer će nas odvesti u još dublje probleme, ističu karijerne diplomate.
– Ipak je ovo u kontekstu velikih geopolitičkih promjena jer je Angela Merkel još 2015. godine rekla: Nećemo mi primiti Zapadni Balkan u EU zato što to njima treba, nego zato što to treba Evropskoj uniji, podsjeća za BN TV diplomata i publicista Branko T. Nešković.
Evropskoj uniji se žuri, zaključuju naši sagovornici, a Miloradu Dodiku vrijeme ističe istom brzinom. U diplomatiji svaka rečenica ima svoje mjesto, pa je neke poruke nužno iščitavati između redova.
Koliko god non-pejper bio neformalan i neobavezujući dokument, njega se u diplomatiji ipak svi pridržavaju.
(BN) Foto: NSRS