Srbija treba da završi ono što je decenijama obećavao Dodik
Obećanje o izgradnji aerodroma u Trebinju staro je koliko i vlast Saveza nezavisnih socijaldemokrata.
Prošlo je 18 godina, a Vlada Republike Srpske ovaj projekat još nije pomjerila sa mrtve tačke, izuzevši to što su lokaciju aerodroma pomjerali sa prvobitne lokacije na Zupcima, preko Mionića pa do aktuelne lokacije u selu Taleži.
Postovalja se pitanje da li je vlast zaista sve ove godine imala volju, a i znanje za realizaciju ovog projekta.
Da li je obećana pomoć Srbije koja je preuzela na sebe izgradnju aerodroma finansijski posljednja nada da će avioni ipak poletjeti sa trebinjskog aerodroma, a kako je tokom nedavne posjete izjavio Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, ukoliko se sve predviđene procedure i dozvole odrade na vrijeme, što je obaveza Vlade Republike Srpske, gradnja bi trebala napokon početi 2026. godine.
Naveo je i da će za eksproprijaciju biti potrebno oko 10 miliona evra, a cijeli projekat koštao bi 200 miliona evra.
Vukota Govedarica, šef poslaničkog kluba Srpske demokrastske stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, smatra da će Srbija uspjeti uraditi ono što vlast u Republici Srpskoj nije za 18 godina, koliko je prošlo od prvog obećanja o izgradnji aerodroma u Trebinju.
„Deset godina priče i deset godina laži i deset godina, u stvari, ja bih se usudio reći da oni nikada nisu imali ozbiljnu namjeru da tako neštoi urade. Jer, da bi se tako nešto uradilo, morate da napravite niz odgovarajućih koraka. Onog momenta kada je Vlada Republike Srbije ušla u sam posao i projekat, onog momenta kad su registrovali svoje preduzeće, spremili svoje kadrove i kad su krenuli da vuku odgovarajuće poteze, meni je jasno da će taj projekat biti realizovan“, kaže Govedarica.
Prema njegovim riječima, moraju da se definišu odgovarajući sporazumi i sa Upravom za indirektno oporezivanje, i sa Graničnom policijom.
„Moraju se definisati sporazuma i sa BHANSA-om, koja će svakako da da odgovarajuće stručno, personalno i tehničko osoblje, u pogledu kontrolora. Moraju se potpisati odgovarajući sporazumi o vazdušnom prostoru, kada je u pitanju Hrvatska i Crna Gora i ja vjerujem da u naredne dvije godine taj projekat bi mogao da se realizuje. Dakle, Republika Srpska niti je mogla napraviti i izgraditi aerodrom niti ga je mogla staviti u funkciju“, mišljenja je Govedarica.
Nebojša Milišić, odbornik liste Za pravdu i red, smatra da je aktuelna vlast u Republici Srpskoj svjesno varala građana i koristila temu izgradnje aerodroma u predizborne svrhe.
„Postoji jedna poslovica koja kaže: – prevari me jednom, sram te bilo, prevari me drugi put, sram nas bilo, a prevari me treći put sram me bilo. Otprilike tako sve to izgleda, sramota tih prevara koje slušamo godinama. Postojao je plan na Zupcima gdje nikome nije smetao aerodrom, otkupljeno je zemljište i položen temeljac i odjednom se seli gdje nekome smeta. Namjerno se to radi, varaju se građani Trebinja“, kaže on.
Kada je uzgradnja trebinjskog aerodroma u pitanju i 18 godina obećanja aktuelne vlasti, Trebinjci su već odavno skeptični. Ipak kažu da vjeruju da će Srbija uspjeti uraditi ono što aktuelna vlast za 18 godina nije ni započela.
U Gradskoj upravi Trebinje tvrde da su uradili sve što je u njihovoj nadležnosti te da očekuju da sva potrebna dokumentacija bude završena do kraja 2024. godine.
Ukoliko Vlada Republike Srpske pokaže ozbiljnost i prikupi sve potrebne dozvole, početak izgradnje aerodroma čiji će većinski finansijer i vlasnik biti Srbija mogao bi početi 2026. godine.
(BN)