Spin za javnost: U reforme preduzeća više niko ne vjeruje

Spin za javnost: U reforme preduzeća više niko ne vjeruje

Reforma javnih preduzeća je postala otrcana fraza u koji više ne vjeruju čak ni predstavnici vlasti.

Ipak, ne odustaju od spinova u javnosti kojim tobože pokušavaju da riješe milionske dubioze u kojima su se javna dobra Republike Srpske našla.

Posljednji u nizu je i najava tematske sjednice Vlade Srpske o famoznim minusima javnih preduzeća. Iz opozicije im poručuju da to sve liči na piromana koji bi sada naprasno da gasi vatru.

Informacije o milionskim gubicima Šuma Republike Srpske otvorile su Pandorinu kutiju sa dubiozama u kojima su se našla i sva ostala javna preduzeća. Premijer je brže – bolje, kako bi donekle smirio javnost, najavio održavanje tematske sjednice Vlade Srpske na ovu temu.

Kada, niko ne zna. Iz opozicije mu poručuju da papire i informacije koje ima donese u Parlament Srpske.

„Vjerovati da će Vlada Republike Srpske je nerealno, jer je nerealno da u Vladi sjedi iko ko nije znao za stanje u javnim preduzećima. I ne samo da nije znao, nego ništa nije ni moglo da se desi bez ljudi koji tamo sjede. Jednostavno, ne možemo očekivati od piromana da gasi požar.

Ako već hoće nešto da urade, više bi smisla bilo da naprave posebnu sjednicu Narodne skupštine RS na tu temu, a ne Vlade, jer tu ima opozicije, a i javnost bi imala uvid.“, poručuje Tanja Vukomanović, poslanik PDP-a u NSRS.

„Sazrelo je vrijeme da se traži odgovornost onih koji su doveli do takvog stanja. To nije ničija očevina, ničije privatno vlasništvo da se neko na takav način odnosi prema toj imovini.“

Vjerovali ili ne, ovo je izjavio Radovan Višković. Isti onaj Višković koji je već godinama u premijerskoj fotelji. Stvar je vrlo jasna – poručuje Jelena Trivić. Javna preduzeća sada, pored izvlačenja novca i stranačkog zapošavanja, dobila su nova svrhu, a to je potkusurivanje između koalicionih partnera.

„Nikad nije kasno za javna preduzeća, ali ipak je sve ovo sada samo politička igra, nego što neko ima stvarnu namjeru da sredi stanje u javnim preduzećima. Ne znam kako premijer Višković uopšte više može da izgovori riječ javna preduzeća, nakon toliko vlada kontinuiteta i nakon što je u svakoj ekonomskoj politici koja se usvaja krajem godine pisala sintagma reforma javnih preduzeća. Ako nemaju namjeru da ih više reformišu onda bi barem trebalo da prestanu da pričaju o tome.“, smatra Jelena Trivić.

Pored toga, nameće se i logično pitanje – gdje su krivične prijave.

„Morate nekog da sankcionišete kako bi oni služili za primjer sljedećima koji dolaze da je to kažnjivo. Ako vi samo smjenjujete, bez sudske presude, bez sankcije, onda bolje ni to da ne radite.“, kaže Trivićeva.

„Politički plijen se jednostavno podijeli, a političkim plijenom se smatraju sva javna preduzeća, institucije, funkcionerska mjesta prema procentu i udjelu u vlasti. To je postalo prihvatljivo i niko od građana ne zahtijeva stručnost i kompetentne ljude na tim mjestima.“, objašnjava Tanja Topić, politička analitičarka.

Pored Šuma RS, koje su napravile finansijsku dubiozu od 6,3 miliona maraka, prošlu godinu Željeznice RS su završile u gubitku većem od 40 miliona maraka.

Zabrinjavajuće informacije stižu i iz energetskog sektora. Iako će „Elektroprivreda RS“ ovu godinu vjerovatno završiti u finansijskom plusu, pojedina matična preduzeća imaju probleme.

Prije svih, tu su Rudnik i TE Ugljevik, koji su u finansijskom izvještaju dostavljenom Banjalučkoj berzi prijavili da su na kraju septembra ove godine imali gubitak od gotovo 30 miliona KM.

Problemi su evidentirani i u RiTE Gacko, koje je zbog lošeg uglja bilo u zastoju nekoliko dana. IRB RS sredinom ove godine upozorio je i da „Pošte Srpske“ imaju višak zaposlenih, što je dodatno povećalo troškove ovog javnog preduzeća.

Ipak, sve ovo javnost zna, a znaju i svi ministri koji sjede u zgradi Vlade Republike Srpske, na čelu sa premijerom. Tako da u bajku o spasavanju javnih preduzeća više niko ne vjeruje.

(BN)

CATEGORIES
Share This