SNSD jedno priča u Banjaluci, a drugo radi u Sarajevu

SNSD jedno priča u Banjaluci, a drugo radi u Sarajevu

„SNSD je juče pokazao da im je do Ustavnog suda stalo kao do lanjskog snijega, i da jedno pričaju u Banjaluci a dijametralno suprotno rade u Sarajevu“, izjavila je Aleksandra Pandurević, funkcioner SDS-a.

„Prvi put u postdejtonskoj BiH obavezna tačka dnevnog reda, a to je bio Zakon o Ustavnom sudu BiH koji je predložio naš delegat Želimir Nešković, nije se našla na dnevnom redu, nego je zakon ostao u fioci Nikole Špirića, predsjedavajućeg Doma naroda.

Ni Bakir Izetbegović, kada je bio na čelu Doma naroda, nije u fioci krio zakone koji mu se ne dopadaju, nego ih je stavljao na dnevni red i glasao protiv njih’, dodala je.

Ona podsjeća da su delegati SNSD-a juče, suprotno stavovima Narodne skupštine, isporučili partnerima iz Federacije pet zakona koje su oni tražili.

“Izgleda da im je važnije šta će im reći iz SDP-a i NIP-a nego što je Narodna skupština rekla da nema evropskih zakona dok se ne usvoji Zakon o Ustavnom sudu BiH. Mislim da su i Nermin Nikšić i Dino Konaković u nevjerici šta su sve lako dobili, a da ih pri tome ‘veliki Srbi’ ne smiju ni pitati za Zakon o Ustavnom sudu BiH“, konstatuje Pandurevićeva.

SNSD se, objašnjava ona, ne može braniti da Bošnjaci ili Hrvati nisu dozvolili da se Zakon o Ustavnom sudu nađe na dnevnom redu jer se o obaveznim tačkama dnevnog reda ne izjašnjava nego su one dio dnevnog reda.

“Sada je sasvim jasno da je SNSD obećao strancima i partnerima iz Sarajeva da će zaboraviti priču o Ustavnom sudu BiH, a usvajanjem seta od pet zakona dokazuju se kao reformatori koji su ponovo na fabričkim postavkama iz 1998.godine. Oni koji su bili najglasniji zagovornici povrata nadležnosti, danas isporučuju nove nadležnosti a spremili su se i za formiranje novog apelacionog suda na nivou BiH“, navodi Aleksandra Pandurević.

SDS će se, ističe ona, nastaviti boriti za rješenja koja su u interesu Republike Srpske i na svakoj sjednici će ponovo predlagati Zakon o Ustavnom sudu BiH kako bi on bio tumač ustava a ne ustavotvorac i kako bi se oslobodili stranih sudija.

“Narodna skupština Republike Srpske jasno je rekla da, ukoliko PS BiH odbije da raspravlja o Ustavnom sudu i da usvoji zakon, onda svi funkcioneri Republike Srpske treba da se povuku iz institucija BiH dok zakon ne bude usvojen. Kako je Dom naroda juče odbio raspravu o Ustavnom sudu, sada bi trebalo da se povuku svi funkcioneri iz Savjeta ministara i PS BiH. Vidjećemo hoće li biti vjera ili nevjera“, zaključila je ona.

(BN)

CATEGORIES
Share This