SIPA i Tužilaštvo BiH vode istragu oko radnji Instituta za mjeriteljstvo

SIPA i Tužilaštvo BiH vode istragu oko radnji Instituta za mjeriteljstvo

Gledanost u BiH više nema ko mjeriti nakon što je jedina agencija koja je to radila 10 godina „AM“ izgubila certifikat o odobrenju tipa mjerila.

-Natpisi u medijima koji su se pojavili posljednjih dana predstavljaju samo još jedan pritisaka na pravosudne organe, pogotovo uzimajući u obzir da se radi o medijima koji su jedna strana u sudskom postupku koji se vodi pred Sudom BiH, poručila je ranije Milica Ristić Krstović (SNSD) , direktorica Instituta za metrologiju, reagirajući na vijesti da se odabir agencije za mjerenje gledanosti mora izuzeti iz nadležnosti ovog Instituta, te tvrdnji da Milorad Dodik „guši slobodne medije“.

„Želim da vjerujem da će Sud da odoli ovim svim pritiscima i od strane parlamentarne Komisije, pojedinaca parlamentaraca, ali i od strane medija i ovakvih medijskih nastupa. Nadam će da se Sud donijeti odluku koja će isključivo biti u skladu sa zakonom, a ne željama određenih interesnih grupa“, poručila je ranije Ristić Krstović.

NERVOZA NA SASLUŠANJU

Direktorica Instituta za metrologiju Milica Krstić Ristović, inače bivša ambasadorica BiH u Grčkoj i kadar Dodikovog SNSD-a, za vrijeme saslušanja bila vrlo nervozna te je gestikulacijama poslaniku u Kojiću, članu državne komisije, davala znakove kada bi joj bilo postavljeno neugodno pitanje, dok je Kojić, inače njen stranački kolega iz SNSD-a svaku priliku koristio da prosvjeduje te prekida izlaganje predsjedavajućeg i njegove zamjenice.

Komisija je najavila da će poslati urgenciju sudu da se Pravilnik stavi izvan snage do okončanja postupka.

Da u ovom slučaju sve „miriše“ na korupciju, govore sve glasnije sumnje se da se iza izmjene tog pravilnika kriju lični interesi pojedinaca iz SNSD-a, konkretno članova porodice predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da u potpunosti ovladaju medijskom scenom u BiH.

Naime, nakon što su SNSD i Dodik kriminalizacijom klevete u Republici Srpskoj već ućutkali dio medija čija izvještavanja im ne idu u prilog, sumnja se da sada preko Ristović-Krstić, provjerenim kadrom SNSD-a, žele upravljati rezultatima mjerenja gledanosti TV stanica u BiH.

Neki mediji su ranije već objavili da će poslove mjeriteljstva dobiti firma bliska Igoru Dodiku, sinu Milorada Dodika.

Poznato je da svaki oglašivač koji se primjerice želi reklamirati na određenoj TV stanici prati rezultate gledanosti TV kuće kojoj će platiti emitovanje reklame.

Ukoliko, naprimjer, poslove mjerenja gledanosti dobije firma pod kontrolom SNSD-a, na taj način ta firma ostvaruje i kontrolu nad raspodjelom novca iz marketinške industrije.

Naravno, bespoštedna borba nad kontrolom mjerenja gledanosti TV stanica i propisivanje uslova za mjerne uređaje koje za sada u BiH niko ne može ispuniti, govore u prilog sumnjama da se želi obezbijediti monopolistički uticaj u ovoj oblasti, ali i onima da se rezultatima gledanosti želi manipulisati.

Posebno su sumnjive odredbe člana 7. Pravilnika o mjeriteljskim i tehničkim uslovima za mjerila gledanosti, takozvanih peoplemetara.

Naime, Ristović-Krstić je između ostalog propisala da „dimenzije internet-peoplemetara ne smiju biti veće od 10cm x 7cm x 3cm kako bi se mogao postaviti i ugraditi u svako domaćinstvo.“

Na ovaj način je „nacrtala“ kakav peoplemeter mora imati firma ovlaštena za mjerenje gledanosti i dala mogućnost da taj posao rade samo oni koji imaju uređaje propisanih dimenzija, dok u ranijem pravilniku takve odredbe nije bilo.

U međuvremenu Haris Memić, zamjenik direktorice Instituta za mjeriteljstvo Milica Ristović-Krstić (SNSD), optužuje nju za nepoštovanje zakona i o tom pitanju je poslao dopis nadležnim institucijama Bosne i Hercegovine.

Naime, novoosnovana kompanija „SEE Media Research“, ulazi na tržište mjerenja TV gledanosti u Bosni i Hercegovini, ali su njihovom dolasku prethodile promjene zakona u Institutu za mjeriteljstvo BiH, što je izazvalo sumnju u nezakonite aktivnosti i „namještanje“ posla.

Memić takođe ističe da „podzakonski akti objavljeni u oktobru prošle godine nisu bili razmatrani od strane Savjeta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine, koje je imenovao Savjet ministara BiH, što je obaveza prilikom donošenja podzakonskih akata u oblasti zakonskog mjeriteljstva“.

Dodaje i da postupak donošenja podzakonskog akta o mjerilima gledanosti nije razmatran unutar Instituta, niti su na tome radili eksperti Instituta za mjerenje vremena, te postavlja pitanje ko je zapravo autor tih akata.

„U međuvremenu je direktorica Instituta na portalu e-konsultacije dala na javnu raspravu novi akt koji je veoma bitan, jer se odnosi na imenovanje i potvrđivanje kompetentnosti tijela koje provode zakonske verifikacije mjerila, koja se nalaze u zakonskom mjeriteljstvu, gdje se između ostalih nalaze i mjerila gledanosti.

Iako je način donošenja podzakonskih akata iz oktobra 2023. godine problematizovan i kroz pokretanje sudskih procesa, to nije spriječilo direktoricu Instituta da nastavi raditi na isti način kao i ranije te ovako bitan podzakonski akt dati u javnu raspravu prije nego što se o istom obavijestio Savjet za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine“, kaže Memić.

On dalje navodi da posljednji podzakonski akt nije razmatran ni na Kolegiju Instituta, pri čemu mu je onemogućeno da djeluje u svojstvu zamjenika direktora Instituta, a akt je dat na e-konsultacije.

„Kako posljednji podzakonski akt nije razmatran ni na Kolegiju Instituta, pri čemu mi je onemogućeno da djelujem u svojstvu zamjenika direktora Instituta, a isti je dat na e- konsultacije, bio sam primoran da djelujem kao fizičko lice i dam svoje komentare preko e- konsultacija kako bi barem na taj način spriječio štetu našoj instituciji i drugim zainteresovanim stranama, jer se predmetnim nacrtom podzakonskog akta nastojalo pogodovati tijelima koja nisu u mogućnosti zadovoljiti propisane kriterije za imenovanje laboratorija za mjerenje (obavezna akreditacija) u skladu sa trenutno važećim aktom (oblast mjerenja gledanosti)“, navodi Memić.

Memić kaže da na očigledne nezakonitosti direktorice ne može djelovati.

„Na ovaj način se umanjuje značaj državnog Instituta kao da ne postoji, odnosno da je za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine zadužen entitetski zavod štona kraju predstavlja cilj ovakvih politika. Na navedene nezakonitosti mogu djelovati kao član Savjeta za mjeriteljstvo BiH, što sam radio kroz davanje svojih mišljenja u kojima sam se protivio ovom načinu rada, ali kako se moj rad u Savjetu za mjeriteljstvo BiH zasniva u svojstvu nezavisnoga eksperta kojeg je imenovao Savjet ministara Bosne i Hercegovine, kao i na poziciju zamjenika direktora Instituta, smatram svojom obavezom da vas o svemu detaljnije obavijestim“, skreće pažnju Memić.

Podsjetimo, nijedna agencija ne vrši mjerenje gledanosti TV programa, što izaziva brojne finansijske probleme za televizije i marketinške agencije.

„Slobodna Bosna“ je u skladu za propisima zatražila informacije o predmetu od Tužilaštva BiH i SIPA-e, u kojoj fazi je predmet krivična prijava Audience Mesaurement d.o.o. protiv direktorice Instituta za mjeriteljstvo.

Iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) stigao je odgovor na naš upit.

Takođe, odgovor je stigao i iz Tužiteljstva BiH.

-Poštovani, Predmet je u radu. Vrše se provjere navoda iz prijave.

Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravomoćnom presudom ne utvrdi njegova krivnja (članak 3. stavak 1. ZKP-a BiH), poručili su iz Tužilaštva BiH u odgovoru za “Slobodnu Bosnu”.

(SB)  Foto: BN

CATEGORIES
Share This