
Rječnik u Narodnoj skupštini RS gori nego u kafani
– Ako ste ovih dana bili u bilo kojem kafiću ili restoranu u centru Banjaluke, zasigurno niste svjedočili rječniku kakav se istovremeno mogao čuti svega nekoliko stotina metara dalje – u parlamentu Republike Srpske.
Stiče se utisak da narodni poslanici mnogo više vremena provedu u međusobnom prepucavanju, nego u polemici koja se odnosi na dnevni red.
Dnevni red je proteklih dana bio i te kako zanimljiv – raspravljalo se o migrantima, Zakonu o policiji i unutrašnjim poslovima, Zakonu o zaštiti potrošača… Međutim, sva ta zakonska rješenja pala su u sjenu i to zbog svađa između narodnih poslanika, gdje riječi nisu birane.
Posljednje zasjedanje tako je, primjera radi, obilježio verbalni rat između predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske (NS RS) Nenada Stevandića i narodnog poslanika Nebojše Vukanovića. Dok je skupštinsko obezbjeđenje pokušavalo da udalji Vukanovića, na zahtjev Stevandića, Vukanović mu je rekao:
„Šta, bolan, da izlazim, ti meni da govoriš da ja prekinem. Šta je, hoćeš da se pobijemo, hajde, udari.“
U tom momentu obezbjeđenje se nalazi između njega i Stevandića.
„Ko će tebe udariti, ti si sam sebi dovoljan“, izgovorio je Stevandić.
Na to mu je Vukanović dobacio: „Đubre jedno, ti meni da govoriš prekini, nismo kod tebe u učionici. Majmune jedan debeli, svinjo jedna. Nije ti ovo prćija.“ Stevandić je na ovo rekao: „Psihijatrija.“
Novinarka Brankica Spasenić, koja godinama prati skupštinska zasjedanja, kaže da je u aktuelnom sazivu NS RS postalo gotovo nebitno koja je tačka na dnevnom redu, jer se rasprava svodi ili na verbalne okršaje, optužbe i uvrede, ili na demagogiju i iznošenje opštih mjesta.
„Evidentno je da mnogi poslanici na sjednice dolaze potpuno nepripremljeni, sa karakterističnim narativom koji često uopšte ne prati tekst predloženog nacrta ili prijedloga zakona koji je na dnevnom redu. Na prste ruku se mogu nabrojati poslanici koji konstruktivno učestvuju u diskusiji. Dok se rukovodstvo NS RS, vladajući poslanici i opozicija međusobno optužuju za srozavanje integriteta Skupštine, svođenje poslaničkih rasprava na rijaliti itd., činjenica je da svi jednako snose odgovornost i da niko nije amnestiran“, kaže Spasenićeva za „Nezavisne novine“.
Za ovaj saziv NS RS je, dodaje ona, karakteristična i prilična netransparentnost u radu.
„Posljednji put su objavljena poslanička pitanja i odgovori za 12. redovnu sjednicu, a već je u toku 15. sjednica. Takođe, u nekoliko navrata se o sazivanju posebnih sjednica, Kolegijumu ili promjenama dnevnog reda, moglo saznati jedino iz objava pojedinaca na društvenim mrežama ili blogovima. Nedopustivo, jer NS RS nije privatno preduzeće, nego najviše zakonodavno tijelo“, ističe Spasenićeva.
Novinar Radoš Krstojević kaže da je ovo treći saziv Narodne skupštine RS koji ima priliku da prati i ocjenjuje da je po načinu diskutovanja, ponašanja, primitivizma, i od strane opozicije i od strane vlasti, daleko nadmašio prethodna dva.
„Prosto je nevjerovatno kakvih uvreda i sličnih stvari je javnost mogla da se nasluša u prethodne tri godine, što vjerujem da nećete čuti ni u najvećoj birtiji, pa ni na ulici.
Apsolutno je tačno da najveći dio diskusija nema nikakve veze sa dnevnim redom. Nerijetko se sve završi prozivkama na ličnom osnovu, a nekad imam osjećaj da to u stvari i ne služi za kupljenje nekih sitnih političkih poena, već da jednostavno ti koji izgovaraju čak i tako gnusne stvari, to zaista i misle“, kaže Krstojević.
Sa druge strane, kako dodaje Krstojević, nevjerovatno je ophođenje rukovodstva Narodne skupštine RS tokom diskusija.
„Mislim da se nikada nije dešavalo da se poslanici, prije svega opozicije, prekidaju u pola rečenice, čak i kada pokušavaju ukazati na određene probleme, da im se nastoji pokazati da nemaju nikakvu moć i da njihova riječ ne služi ničemu. Ne mogu reći svi, ali dio rukovodstva Narodne skupštine, kao i narodnih poslanika, ne da ne zaslužuje da bude u sali, već zaslužuje da mu se zabrani pristup bilo kakvoj ozbiljnoj republičkoj instituciji“, navodi Krstojević.
Srđan Mazalica, predsjednik Kluba poslanika SNSD-a, kaže da u NS RS postoji nekoliko poslanika koji pokušavaju da izazovu određene scene i performanse.
„To je poseban vid političke borbe, ali sigurno na sebe skreće pažnju medija i javnosti, tako da određeni broj kvalitetnih diskusija, kojih stvarno ima, ne dođe u prvi plan“, kaže Mazalica.
Zagorka Grahovac, poslanica u Klubu Za pravdu i red, kaže da se stiče utisak da poslanici iz vladajućih partija, većina njih, ne svi, dolaze na sjednice samo kako bi glasali.
„Sigurno bi komunikacija između poslanika vladajućih partija i opozicionih partija trebalo da bude civilizovanija i svakako tolerantnija, nezavisno od toga što su naša gledišta različita“, kaže Zagorka Grahovac.
Nezavisne