REŽIM KREĆE U REPRESIJU – Ivković: Studenti postali „legitimna meta“ vlasti, ulazimo u fazu većih tenzija i represija

REŽIM KREĆE U REPRESIJU – Ivković: Studenti postali „legitimna meta“ vlasti, ulazimo u fazu većih tenzija i represija

Hapšenja novinara i studenata, ali i proterivanje stranih državljana znak su eskalacije represije režima, kaže za N1 politikolog Aleksandar Ivković. „Tajming tih postupaka je zanimljiv, pitam se zašto vlast želi da podigne tenzije dva dana pred skup SNS-a u Beogradu. Ulazimo u fazu većih tenzija, većih represija, možda čak i upotrebom policijske sile“, naveo je Ivković.

Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu izdalo je saopštenje u kome je potvrdilo da je priveden kolumnista Dejan Ilić i da mu je određeno zadržavanje zbog, kako su naveli, sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje panike i nereda. Takođe, MUP je uhapsio četiri osobe zbog sumnje da su oštetili traktore koji su bili parkirani kod Pionirskog parka u Beogradu.

„Hapšenje Ilića je presedan, to hapšenje je drugačije od drugih koja su urađena tokom ove vlasti. Poslednjih godina su hapšenja bila povezana sa protestima, pa su bile kritike da su hapšenja izvođena pod spornim pravnim obrazloženjima. Ovo je prvi put da se skoro iz čista mira desi hapšenje za nesto što je Ilić rekao pre dva meseca na televiziji, kada je dao ocenu situacije koja je istrgnuta iz konteksta. Ovo bi moglo da se posmatra kao neka vrsta eskalacije represije“, ocenio je Ivković.

On podseća da su se osim hapšenja Ilića i osoba osumnjičenih za oštećenja traktora, desila i proterivanja stranih državljana.

„Sve to se dešava u nekoliko dana. I simptomatično je da se sve dešava odjednom. Poruka je da se prelazi u represivniju fazu obračuna sa demonstrantima i sa kritičarima vlasti“, kaže Ivković.

Dok se Ilić hapsi zbog navodnog izazivanja panike, Informer objavljuje masu tekstova sa naslovima koji takođe izazivaju paniku, poput onog da „Vučićević otkriva pakleni pla, u subotu će izbiti građanski rat“.

„To je primer selektivne pravde i sprovođenja zakona. Ako se izjave nekoga istrgnu iz konteksta i ta osoba uhapsi, a sa druge strane imamo ovakve vesti na svakodnevnom nivou u režimskim medijima, mislim da će to prosto izazvati dodatno ogorčenje i bes kod onih koji su protivnici vlasti. To šalje lošu poruku da se građani drugačije tretiraju“, naglasio je Ivković.

Prema njegovim rečima, zanimljiv je tajming u kome se dešavaju ova hapšenja.

„Pitam se zašto vlast želi da podigne tenzije ovih potezima. A to će omasoviti proteste. I zašto joj odgovara da tenzije rastu dva dana pred njen skup u Beogradu“, upitao je.

Ivković kaže da nema nikakvih saznanja da će se na protestu SNS-a u subotu desiti incidenti, ali kao politikolog ne bi to isključio, dodaje.

„Ako se setimo da je 15. marta bilo upotrebljeno zvučno oružje, a imali smo informacije da su bile planirane i druge aktivnosti… Vlastima odgovara neka vrsta kontrolisanih incidenata, da li će se nešto desiti u subotu, ja ne znam, ali vidim neku političku logiku ako bi se to desilo. Vlastima će to odgovarati“, rekao je Ivković.

Na pitanje koja se poruka šalje hapšenjem Dejana Ilića, odgovara:

„To je poruka svim novinarima, kao i kod svih represivnih mera, cilj je da se izazove strah. Kad je neko pritom javna ličnost, postoji i drugi cilj, a on je da ako ta osoba šteti politici vlasti, da se ona skloni iz javnosti“.

Ivković međutim, smatra da taj pokušaj zastrašivanja neće uspeti.

„Naprotiv, hapšenja i zastrašivanja će izazvati kontra efekat, a na srednji i duži rok to će zavisiti od toga kako će društvo reagovati na ovo“, ocenio je.

Gost N1 podseća na prva hapšenja nakon protesta u Novom Sadu.

„Represivne mere prve koje su bile primenjene su bila hapšenja na protestima u Novom Sadu, to je tada bila glavna tema, aktivisti i opozicija su protestovai ispred suda i tražili da se puste Ješić, Bačulov, Bjelić… Oni su pušteni posle 30-ak dana, a to nije zaustavilo proteste, već naprotiv, proizvelo je nove“, kaže.

Hapšenja ni u Gruziji nisu dale efekta

Ivković upoređuje i proteste u Srbiji sa onima u Gruziji.

„Tamo su veliki protesti i ima mnogo više hapšenja nego u Srbiji. Hapšenja tamo nisu uspela da prekinu proteste , mislim da ni ovde neće doći do stabilizacije vlasti. Naravno da će neki biti zastrašeni, ali treba dosta toga da se desi da vlast sprovede vladavinu strahom, ako joj je to cilj“, smatra Ivković.

Kao dokaz da ulazimo u fazu veće represije, Ivković izdvaja činjenicu da se sada targetiraju studenti.

„Izgleda da je vlasti stalo da reši pitanje studentskih blokada. Ovo što se dešava na Medicinskom fakultetu u Nišu, pritisak na profesore, vidimo da provladini mediji, koji su ranije izbegavali da napadaju studente, sada za njih studenti postaju teroristi i postaju legitimna meta napada. Ulazimo u fazu većih tenzija, većih represija, možda čak i upotrebom policijske sile“, zaključio je Ivković.

N1

CATEGORIES
Share This