RAOP porušen do temelja, na imovini bivšeg giganta carinski terminal?

RAOP porušen do temelja, na imovini bivšeg giganta carinski terminal?


Krug preduzeća „Energoinvest rasklopna oprema“ (RAOP) u Istočnom Novom Sarajevu sravnjen je sa zemljom, a na tom mjestu niče poslovna zona „Energocity“.

Radovi na ovoj lokaciji počeli su nakon što je preduzeće „Sigma L“, u vlasništvu Mladena Lučića, otkupilo imovinu nekadašnjeg giganta.

Priča o RAOP-u je još jedna priča o propaloj privatizaciji u Republici Srpskoj. Imovinu su 2013. godine, uz podršku vlasti Srpske kupili ruski investitori koji su osnovali novu firmu „Elektroinženjering“, a potom je dali na upravljanje dali braći Milanu i Mariju Keseroviću.

Milan Keserović, inače zet Zorana Tegeltije, kasnije će od Rusa kupiti firmu „Elektroinženjering“, a zatim u stečaj gurnuti opustošeni RAOP.

Sva imovina bivšeg RAOP-a koja je bila na „Elektroinženjeringu“ je rasprodata.

Vlasnik preduzeća „Sigma L“ Mladen Lučić kaže za CAPITAL da je imovinu nekadašnjeg RAOP-a kupio od preduzeća „Ban gradnja“.

„Ban gradnja“ je ranije, pojašnjava, kupila imovinu od Keserovićevog „Elektroinženjeringa“.

„Radilo se o dijelu imovine, a ostalu imovinu smo otkupljivali od pojedinačnih vlasnika koji su bili nekadašnji radnici „Energoinvesta““,  naveo je Lučić.

Radi se o približno 150 duluma zemlje i nizu objekata, navodi Lučić.

Ekipa CAPITAL-a se uvjerila da je od nekadašnjeg giganta ostala samo upravna zgrada koja se renovira, dok su svi ostali objekti potpuno sravnjeni sa zemljom. Lučić kaže da nije ostao ni kabl da se iskoristi.

„Imamo ugovor sa velikim logističkim preduzećem iz Srbije „Milšped“. Gradi se hala, oko 20.000 kvadrata za njih, plus 50.000 kvadrata manipulativnog prostora. Preduzeće „X Ekspress“ smo već uselili i njima smo napravili halu“, kaže Lučić, te dodaje da očekuju u decembru potpisivanje ugovora sa jednom velikom evropskom auto – kućom, vrijednost investicije se procjenjuje, kaže, na oko 80 miliona KM.

Hoće li na ovoj lokaciji biti carinski terminal?

„Sigma L“ je pokrenuo inicijativu da se na ovom lokalitetu otvori Carinski terminal, a ova inicijativa naišla je na negodovanje još uvijek aktuelnog načelnika Sokoca Milovana Bjelice koji smatra da bi otvaranjem ovog terminala bio zatvoren terminal na Sokocu.

„Dolaskom terminala bi se pojačali kapaciteti poslovne zone „Energocity“. Mogli bismo sagraditi još 30 ili 40 hiljada kvadrata magacinskog prostora koji bi omogućio veliki broj zaposlenih, ali i velike prihode za grad i opštinu“, kazao je Lučić dodajući da bi lično volio da postoje dva terminala.

Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH do sada nema konkretnog odgovora o inicijativi.

U odgovoru Gradu Istočno Sarajevo nisu se osvrtali konkretno na inicijativu, ali su dostavili podatke o tome kako posluje već postojeći terminal u Istočnom Sarajevu, odnosno na Sokocu.

U odgovoru navode da je u Carinskoj ispostavi Sokolac raspoređeno pet službenika, a u preduzećima vezanim za poslove carine ukupno 10 radnika. Osim toga navode da je prošle godine vrijednost ocarinjene robe sa dažbinama bila nešto veća od 80 miliona KM.

„Ta je carinska ispostava izuzetno lokalnog karaktera i smanjenog obima poslovanja“, rekao je za CAPITAL gradonačelnik  Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.

On pojašnjava da iz UIO BiH nisu dobili konkretan odgovor na inicijativu koju su uputili, a kojom je Skupština grada njemu kao gradonačelniku, naložila da se angažuje na jačanju postojećeg terminala na Sokocu i otvaranju novog u Istočnom Novom Sarajevu.

„Nisam pristalica da se kaže da gasimo na Sokocu da bi otvorili u Istočnom Novom Sarajevu, nego sam pristalica principa da stvari lociramo tamo gdje mogu da donesu korist cijelom Istočnom Sarajevu.

Procjena je da bi nova carinska ispostava donijela značajan broj zaposlenih dvije ili tri stotine, značajan broj firmi i da bi se ozbiljan broj privrednih tokova usmjerio ka Istočnom Sarajevu“, rekao je za CAPTIAL Ljubiša Ćosić.

Ćosić dodaje da postoje pokazatelji koji govore da bi to bila jedna od najjačih carinskih ispostava u RS, nakon Banjaluke i Bijeljine.

Podsjećamo, prošle sedmice je preduzeće „Onogošt“ sa Sokoca dobilo obavještenje od UIO BIH da raskidaju ugovor o zakupu prostora za Carinski terminal.

U pojašnjenju za CAPITAL su naveli da Sokolac nije jedini slučaj, te da je poseban tim Uprave utvrdio da ne ispunjava ni minimum uslova za poslovanje, zbog čega će, kako navode, potražiti drugog ponuđača na Sokocu.

(Capital) Foto: Capital

CATEGORIES
Share This