Propast ŠG „Vučevica“: Dug veliki, kasne plata
Preduzeće grca u dugovima, radnici bez plata i dodprinosa više mjeseci, a kraj agoniji se ne nazire.
Građani, kažu da čarobnjaka ministarstvo postavi na čelo gazdinstva ne bi mu bilo spasa.
Naličje lične karte Šumskog gazdinstva „Vučevica“, Čajniče, jednog od najbogatijih stablima smrče i jele u Republici Srpskoj.
Za pet posednjih godina postavljeno i smjenjeno pet direktora preduzeća.
Višemilioniski gubici nepoznati široj javnosti.
Opštini duguju oko pola miliona konvertiblnih marka.
Za oko 250 radnika neisplećeno sedam plata pa ih je oko 200 tužilo „Vučevicu“ sudu da bi naplatili svoju zaradu.
Zbog ne primanja plata veliki broj radnika na bolovanju ili neplaćenom odsustvu da bi na nekom drugom poslu zaradili za izdržavanje porodica.
Građani su ogorčeni jer skoro iz svake porodice neko radi u šumariji, tako kažu.
Anketirani građani ističu da su saznali da je finansijsko stanje u firmi loše i da vlast nešto pokušava da popravi a pitanje je da li će uspjeti.
Radnici nemaju od čega da živi.
„Nenormalno je da šumarstvo ima toliko šume niti je njeguje ni zaljeva samo sječe a para nema“, govore građani.
Dobro upućeni primjećju da je novo rukovodstvo počelo i da otpušta radnike.
Predsjednik OO SDS Dragan Skoko je u nevjerici da se ovo može dogoditi.
„Kao čovjek i građanin ove sredine teško mi pada da se radnici danas otpuštaju. Kaže mi domaćin „Evo čekam da mi sin dobije otkaz u šumarastvu“. Svi znamo kako je ono primalo radnike u poslednjih pet godina. U prijemima prekobrojnih radnika nije bilo mjere jer se njima popunjavala glasačka mašinerija SNSD“, tvrdi Skoko.
Politički Analitičar Milenko Dačević navodi da je sunovrat šumskog gazdinstva počeo zatvaranjem drvne industrije “Stakorina“.
„ Ona je bila u sastavu Šumskog gazdinstva „Vučevica“ a koje je bilo ne samo generator privrednog razvoja već uslov egzistencijalnog opstanka ove opštine u najmanju ruku zbog činjenice da je najveći broj radnika iz javnog sektora upravo zaposleno u ovom preduzeću.
Činjenica da je za pet godina promijenjeno pet direktora govori da imamo jednu vrstu neselektivnog odabiranja kadrova, lošu stratešku politiku, lošu politiku poslovanja i direktno uplitanje politike u javna preduzeća gdje se isključuje sruka kao preduslov za funkcionisanje na principu savremenog menadžmenta i otvorene tržišne privrede.
Taj birokratski izbor partijski podobnih ličnosti pokazuje da još uvijek nismo u stanju da uspješno vodimo tako velika preduzeća i da Vlada nema odgovor na aktuelne privredne probleme pogotovu u socijalno nerazvijenim opštinama“, naglašava Dačević.
Izjavu od novoimenovanog vršioca dužnosti direktora nismo mogli dobiti jer je bio na terenu.
(BN) Foto: BN