“Prointer” se gasi, ali se ne odriče miliona od kocke

“Prointer” se gasi, ali se ne odriče miliona od kocke

– Čelni ljudi kompanije “Prointer” iz Banjaluke, koji su zbog sankcija OFAC-a bili prinuđeni da osnuju novo preduzeće i otpuste preko stotinu radnika, na sve načine pokušavaju da zadrže milionski vrijedne poslove sa Vladom Republike Srpske.

Jedan od takvih poslova je i kontrola igara na sreću u Srpskoj koji vrše preko sistema za nadzor “RAS”, a od kojeg godišnje dobiju preko sedam miliona maraka.

Desetogodišnji ugovor su dobili 2021. godine, a na osnovu njega im se svakog mjeseca za održavanje, nadogradnju i razvoj sistema plaća 100 maraka za svaku kladionicu, 50 maraka za svaki automat i  pola marke za svakog aktivnog igrača u internet igrama ili zbirno preko 600.000 KM.

Međutim, problem za njih je što i pored preregistacije teško pronalaze banke raspoložene sa saradnju. Saznajemo i da je zadnju fakturu ministarstvu za RAS fakturisao “Invictus”, što je po ocjeni onih koji su dobro upućeni u ovu priču nedopustivo i suprotno zakonu, jer oni nisu član konzorcija.

U konzorcijumu su „Prointer“ i „Planet soft“, koji je na adresu Ministarstva finansija RS ovih dana poslao službeni dopis.

U njemu oni napominju da je “Prointer” uvršten na listu sankcionisanih kompanija od strane Kancelarije za kontrolu imovine stranaca Ministarstva finansija SAD (OFAC), što je dovelo do nemogućnosti njegovog daljeg poslovanja.

“Zbog novonastale situacije, a u skladu sa solidarnom odgovornošću, obavještavamo vas da smo u potpunosti spremni preuzeti sve ugovorene obaveze uključujući i obaveze “Prointera” te ih realizovati kvalitetno u skladu sa strukom kao i dobrim poslovnim običajima”, stoji u dopisu „Planet softa“.

Ističu da posjeduju kadrovske, stručne i sve neophodne kompetencije za realizaciju ugovorenih obaveza.

“Nadamo se da ćete u što skorijem roku prihvatiti naš zahtjev kako bi mogli nastaviti realizaciju ugovorenih obaveza na obostrano zadovoljstvo”, stoji u pismu koje potpisuje direktor kompanije Milan Plavšić.

Međutim, iz “Invictus Technology” grupe, pod koju su u bijegu od sankcija otišli i zaposleni i uprava “Prointera” se sa tim ne slažu.

Prema njihovom mišljenju, “Planet Soft” je završio svoj dio posla u ovom projektu.

“Njihova ugovorna obaveza bila je isporuka hardvera i sve njihova obaveze po ovom projektu su time završene”, kažu oni.

Tvrde da se sve preuzete obaveze izvršavaju na vrijeme i u skladu sa ugovorom te da po pitanju nadzora RAS sistema nema nikakvih zastoja ni problema.

“Ukoliko s tim u vezi bude bilo kakvih promjena, javnost će biti blagovremeno obaviještena, uz podsjećanje da ćemo, kako smo i ranije obećali, završiti sve započete projekte i u skladu s tim i zadržati određen broj radnika”, odgovorili su iz “Invictus Technology” grupe na pitanja CAPITAL-a.

U Udruženju priređivača igara na sreću  „UPIS RS“ smatraju da postoji sasvim dovoljno elemenata da se cijeli postupak poništi te da se na potpuno drugi način ova oblast uredi.

Kako tvrde, „Prointer“ je sistem „RAS“ uzeo od proizvođača „Synot“ koji se na tržištu Republike Srpske ujedno pojavljuje i kao priređivač, sa čime je u startu prekršen zakon.

„Pitanje je koliko je nakon svega ovaj konzorcij uopšte validan. Najbolje bi bilo da se krene ispočetka i da ovaj posao radi ministarstvo a ne neko drugi za račun njih“, poručili su iz ovog udruženja.

Ministrica Vidović pita „Invictus“ šta da odgovori CAPITAL-u
Ministarstvo koje vodi Zora Vidović nije željelo da otkrije javnosti kakvi su planovi kada je budućnost ovog posla u pitanju jer na upit CAPITAL-a po običaju nisu odgovorili ni nakon nekoliko dana.

Međutim, to ne znači da su nas ignorisali. Naprotiv, kako saznajemo, naš upit je nedugo nakon što je stigao u ministarstvo proslijeđen firmi “Invictus” od kojeg je ministrica tražila savjet kako i šta da odgovori novinarima.

To govori da je ova kompanija i dalje veoma bliska vrhu vlasti Republike Srpske.

Takođe, kako nezvanično saznajemo među jednim od modela koji se razmatra je  i taj da posao preuzme firma iz regije bliska “Invictusu” preko koje bi formalno izašli iz posla, ali bi u stvari i dalje nastavili da ubiru milione maraka.

Podsjećamo da je Zora Vidović ove godine “Prointeru” odobrila dodatna sredstva po osnovu sistema RAS, i to na njihov zahtjev koji su pravdali inflacijom.

Treba napomenuti i to da je ministrica na samom početku planirala da trošak ovog sistema “fakturiše” priređivačima.

Međutim, Ustavni sud Republike Srpske je u svojoj presudi iz 2021. godine naveo da je na taj način prekoračila svoja zakonska ovlašćenja i prekršila ustav, zbog čega je Vlada RS kasnije preuzela ovaj trošak.

(Capital) Foto: Capital

CATEGORIES
Share This