Privreda Srpske zapala u negativne trendove

Privreda Srpske zapala u negativne trendove

Strmoglavi pad privredne aktivnosti u Republici Srpskoj. Za devet mjeseci ove godine ukupna industrijska proizvodnja pala je za 7%, a samim tim došlo je do pada izvoza i povećanja deficita. Skoro sve privredne oblasti su pogođene krizom.

“Prema najnovijim podacima do najvećeg pada došlo je u sektoru drvoprerade gdje imamo 34% smanjenje proizvodnje, zatim proizvodnja namještaja bilježi pad od 24%, slijede sektori obuća, koža i tekstil i ako pogledamo da su sve ovo izvozni sektori koji najviše izvoze iz Republike Srpske vidimo da situacija nije baš povoljna.

Tome govori i pad izvoza na nivou Republike Srpske od 7%.”, kazala je Slavica Marković, direktor Područne privredne komore Bijeljina.

Prerađivačka industrija koja je osnov za izvoz na tržište EU smanjenja je za 6,5 %. Poseban pad proizvodnje, izvoza i potražnje bilježi se u oblasti drvne industrije.

Vitomir Ćato, vlasnik fabrike za preradu drveta kaže da je pala potražnja kako ogrevnog drveta, briketa i peleta tako i za elementima koji služe za proizvodnju namještaja.

“Možemo reći da smo ove godine u problemu što se tiče održavanja samog nivoa zaposlenosti i nivoa privredne i ekonomske aktivnosti”, ističe Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.

Privredne komore i Vlada ocjenjuju da je glavni uzrok pada izvoza dugogodišnji rat u Ukrajini, ali i sukobi na Bliskom istoku. Međutim, ne možemo uzeti samo taj faktor u obzir objašnjava ekonomista Milenko Stanić.

“Sigurno da je naš pad rezultat i ozbiljnog smanjenja produktivnosti naše proizvodnje što znači da naši proizviođači više ne mogu konkurisati prije svega kineskim proizvođačima koji preuzimaju tržište zemalja Evropske unije i za promjenu takve situacije neophodne su nove investicije, smanjenje sive ekonomije, smanjenje parafiskalnih nameta, smanjenje korupcije u poslovanju i privrednom ambijentu tako da očigledno da takve uslove može stvoriti samo novi ambijent do koga se dolazi putem izbornih procesa.”, navodi Stanić.

Situacija u privredi Srpske je dosta neizvjesna i ne može se reći kad se očekuje da stanje bude pozitivnije.

“Mi ne možemo očekivati stabilizaciju dok se ne riješi pitanje globalnih poremećaja na tržištu koje su prouzrokovani sukobima u Ukrajini i u Izraelu.

Ono što je simptomatično je neke firme koje su imale narudžbe za sredinu iduće godine su te narudžbe prolongirale za 2026. godinu što znači da teško možemo očekivati stabilizaciju u idućoj godini.”, naveo je Račić.

Pad privredne aktivnosti povod je za reakciju vlasti u Republici Srpskoj. Treba kreirati mjere politike za pomoć privrednicima kako bi smanjili troškove, uspjeli da sačuvaju svoje kompanije i održe obim zaposlenosti koji je presudan za ekonomiju, zaključuje Račić.

(BN)

CATEGORIES
Share This