Pretovareni kamioni firme “DRVO- EXPORT” iz Prijedora za Srbiju prevoze blatnjav ugalj pomiješan sa kamenjem
Dvije prijemnice za dva kamiona od 18. januara pokazuju da je ugalj iz Prijedora u Srbiju uvezen preko firme “Drvo export”. Na jednoj je 42,1, a na drugoj 42,8 tona što je nedozvoljena težina. Osim toga, ugalj je pomiješan sa blatom i kamenjem i takav se stavlja u peći termoelektrane, piše portal Radar iz Srbije.
Ovaj portal objavio je svjedočenje dugogodišnjeg radnika Elektroprivrede Srbije Čedomira Simića građevinskog inženjera koji tvrdi da se u Termoelektrani „Nikola Tesla“ – TENT u Obrenovcu ponovo dešava isto ono što je dovelo do potpunog energetskog kolapsa u cijeloj Srbiji krajem 2021. U pećima TENT-a ponovo završava blato i kamenje, umjesto uvoznog uglja koji je plaćen. Radar piše da je o tome inženjer Simić prvo usmeno i zatim pismeno obavještavao rukovodstvo EPS-a i samog direktora Dušana Živkovića, a odgovor, prema njegovim riječima, nije dobio.
Inženjer Simić je ovom portalu dostavio i fotografije na kojima se vide blato i ugalj, kao i dvije prijemnice da su stigla dva kamiona sa prikolicama u kojima piše da ima čak po 42 tone uglja koji je uvezen iz rudnika Prijedor u BiH, preko firme “Drvo export”.
Kamioni u kojima bi trebalo da bude ugalj iz rudnika u Prijedoru, istovaruju blato i kamenje na deponiju uglja, koji se stavlja u peći termoelektrane.
„Nekoliko dana kasnije, tačnije 20. decembra održan je sastanak sindikata i rukovodstva EPS-a na kome je bio i generalni direktor Dušan Živković. Rekao sam direktoru Živkoviću da svesno uništavaju termoelektranu. Uvozite kamenje i blato i mimo svih zakona plaćate kao ugalj. Umesto da mi odgovori, rekao mi je da nema uglja u Kolubari, pa da mora da se uvozi. Upozorio sam ga da je pobrkao temu i da ga ne pitam zašto se uvozi ugalj, nego zašto se uvozi blato i kamenje koje se stavlja u peći. Nije mi odgovorio na to“, priča inženjer Simić.
Ističe da nije samo korupcija to što se uvozi blato i kamenje kao ugalj, već i to što stižu pretovareni kamioni, jer se bilježi da se preko dozvoljenih 25 tona tovari 42 tone.
„Zakonski, kamion ne može da nosi preko 25 tona, a oni uvoze preko 42 tone po kamionu. Toliko piše u prijemnicama, koje sam nabavio. Tako nešto ne može bilo ko da naredi, da se ti kamioni ne zaustavljaju na granici, pa da ih nigde usput ni policija ne zaustavlja, dok ne dođu kod nas. To nije moguće bez vrha vlasti“, govori Simić.
Firma „DRVO EXPORT“ odranije poznata javnosti u Republici Srpskoj
Firma „Drvo-export“ u žižu interesovanja dospjela je 2023. godine zbog otvaranja nelegalnog rudnika u selu Bistrica kod Prijedora. Iako nije imao neophodne dozvole vlasnik ovog preduzeća počeo je kopanje, a u tome ga nisu spriječili ni višednevni protesti mještana, piše portal Capital.
Ova firma je je iste godine zaradila rekordnih 19,5 miliona KM, što je osam puta više nego u 2022. godini.
Riječ je o firmi člana SNSD-a iz Teslića Srđana Klječanina Rufija, iako se on formalno ne vodi kao njen vlasnik.
Osim toga, ista firma je, na inicijativu predsjednika Nadzornog odbora OC “Jahorina” Nedeljka Eleka direktnom pogodbom kupila preko 56 dunuma zemljišta na Jahorini za 41.130.000 maraka.
Ustavni sud BiH utvrdio je da prodaja ovog zemljišta nije u skladu sa Ustavom BiH.
Izvor: Radar; Foto: Nova.rs