Pravosuđe Republike Srpske u riziku od zagušenja
Odgođena suđenja i nagomilani predmeti. U takvoj situaciji bi se već za nekoliko dana moglo naći pravosuđe u Republici Srpskoj.
Razlog je štrajk advokata po službenoj dužnosti koji je počeo 1. avgusta.
Advokatska komora Republike Srpske je tada sa Advokatskom komorom Federacije BiH obustavila zastupanje klijenata pred Sudom Bosne i Hercegovine i svim sudovima u Republici Srpskoj, tražeći isplatu dugovanja i povećanja tarifa za ovaj posao.
U međuvremenu, dugovi za zastupanje u slučajevima pred Sudom BiH su isplaćeni, pa su advokatske komore RS i FBiH stavile moratorijum na štrajk do 15. novembra, do kada bi Savjet ministara BiH trebalo da usvoji odluku o povećanju tarifa.
:Za razliku od Suda BiH, u Republici Srpskoj dugovanja nisu riješena, niti je postignut dogovor o povećanju naknada za zastupanje po službenoj dužnosti.
U Osnovnom sudu Banjaluka kažu za Radio Slobodna Evropa (RSE) da već od sredine septembra kreće, kako navode, „najaktivniji rad suda u ovoj polovini godine“.
U pisanom odgovoru iz ove pravosudne institucije za Radio Slobodna Evropa (RSE), pojašnjavaju da do sada zbog štrajka nisu imali problema ni odgađanja suđenja, jer se u avgustu zbog godišnjih odmora najmanje radi.
Zbog situacije u kojoj će se uskoro naći, apeluju na dogovor.
„Postizanje dogovora između Advokatske komore i Ministarstva pravde Republike Srpske je neophodno u skorijem periodu i to je jedino rješenje“, navodi se u odgovoru koji potpisuje Biljana Radulović, predsjednica Osnovnog suda u Banjoj Luci.
Iz Vrhovnog suda i šest okružnih sudova u Republici Srpskoj nije odgovoreno na upit RSE o tome da li im štrajk pravi probleme, te da li se gomilaju zaostali predmeti.
Kako kažu u Advokatskoj komori RS za Radio Slobodna Evropa (RSE), bili su u kontaktu sa nadležnim Ministarstvom pravde, ali još ništa konkretno nije dogovoreno.
Zvaničnih podataka nema, ali u Komori procjenjuju da se radi o oko 1,1 milion maraka (oko 562 hiljade evra) duga.
Iz Ministarstva pravde Republika Srpska nije odgovoreno na upit RSE o tome da li su u kontaktu sa advokatima, i kada bi situacija mogla biti razriješena.
Prema zakonima u BiH, branioci po službenoj dužnosti se postavljaju u slučajevima kada optuženi sam ne uzme advokata, nije u stanju da se brani, ako je slabog imovnog stanja ili ako mu je predviđena dugotrajna kazna zatvora.
Ministarstvo pravde RS ‘bez konkretnih rješenja’
Početkom avgusta, iz Ministarstva pravde RS je saopšteno da će biti izrađeni „osnova i dinamika za isplatu“ dugovanja advokatima. Tada je nadležni ministar Miloš Bukejlović izjavio da „nisu prihvatljive“ izmjene tarifa koje je još prošle godine predložila Advokatska komora RS.
Dalibor Mrša, advokat iz Banje Luke i predsjednik Advokatske komore RS, kaže za RSE da je „resorno ministarstvo iskazalo zainteresovanost, ali nažalost u ovom momentu ništa konkretno nije riješeno“.
„Niti imamo bilo kakav okvirni sporazum sa kojim bih mogao da izađem, odnosno prijedlog rješenja problema s kojim bih mogao izaći u javnost“, kaže Mrša.
On dodaje da je komora predlagala rješenja, te ističe da „niko ne insistira“ da se dug prema advokatima isplati odmah.
„Možemo razgovarati o modalitetima, isplatama u ratama, ali što se tiče nove tarife koje nije mijenjana, evo, gotovo dvije decenije, mi moramo imati jasan stav Ministarstva pravde šta je to što je minimum onoga što mogu da prihvate u ovom momentu“, kazao je Mrša.
Ipak, upozorava on, dok ne dobiju bilo kakav prijedlog rješenja, istrajaće sa svojim zahtjevima, piše RSE.
(RSE) Foto: Arhiva