„Politička ili finansijska“ veza Dodika i firme koja uništava okolinu Prijedora: Zaradili milione, ostavili meštane bez vode za piće

„Politička ili finansijska“ veza Dodika i firme koja uništava okolinu Prijedora: Zaradili milione, ostavili meštane bez vode za piće

Rudnici Bukova Kosa i Bistrica kod Prijedora, kojima upravlja teslićka kompanija Drvo-export, predmet su višemesečnih protesta lokalnog stanovništva zbog teškog zagađenja i ozbiljnih posledica po životnu sredinu. Meštani su ostali bez pitke vode, suočeni su sa klizištima, samozapaljivanjem uglja i zagađenjem izvorišta.

Ono što je ostalo od rudnika u Bistrici i Bukovoj Kosi, a kojima upravlja teslićka kompanija Drvo-export, jeste raskopana zemlja, voda koja izlazi iz površinskih kopova i klizišta koja prave ozbiljne probleme obližnjim kućama.

„Ta pukotina se proteže, pa nekih 300 do 400 metara, i preti da ugrozi kuće i magistralni put Kozarska Dubica – Prijedor. Mi smo izbrojali da je u jednom danu odlazilo preko stotinu šlepera koji su vidno bili pretovareni“, priča za Radio Slobodna Evropa (RSE) meštanin Bukove Kose, Miroslav Stakić.

Uz sve to, meštani Bukove Kose su ostali i bez pitke vode.

„Voda nam je zbog tog kopanja žute i narandžaste boje, ljudi su ostali bez viševekovnog izvorišta. Zamućeni i zagađeni su i podzemni bunari. Imamo problem i da se ugalj počeo samozapaljivati, nemamo podatke šta sve tu ima, pogotovo koliko ima teških metala“, kaže Stakić.

„Klječanin je čovek režima. Zato je pod zaštitom“

Iskopavanja su, prema podacima, započeta pre nego što su izdate ekološke i upotrebne dozvole, što je potvrđeno i u sudskom postupku. Okružni sud u Banjaluci poništio je ekološku dozvolu za rudnik u Bistrici, ali su radovi nastavljeni još mesecima nakon toga.

Kompanija Drvo-export, prema podacima iz privrednog registra, beleži ogroman rast prihoda – sa tri miliona maraka 2021. godine na gotovo 54 miliona KM u 2023. Ova nagla ekspanzija i privilegovani status firme doveli su do sumnji u političke veze sa vrhom vlasti u Republici Srpskoj, posebno sa predsednikom Miloradom Dodikom.

U žiži pažnje je Srđan Klječanin, član Glavnog odbora SNSD-a Milorada Dodika i odbornik u Tesliću, koji je u više navrata javno zastupao firmu Drvo-export. On je učestvovao na otvaranju ponuda za nezakonitu kupovinu državnog zemljišta na Jahorini, koje je kasnije poništeno odlukom Ustavnog suda BiH.

„Klječanin je čovek režima. Zato je pod zaštitom, zato što je u tom lancu kriminala“, izjavio je Milan Miličević, načelnik Teslića i lider opozicione Srpske demokratske stranke (SDS).

Kompanija je od Vlade RS nezakonito kupila državno zemljište na Jahorini za 21 milion evra, što je kasnije poništio Ustavni sud BiH, jer imovina pripada državi Bosni i Hercegovini. Ipak, zemljište je ostalo uknjiženo na firmu Drvo-export. Ovaj slučaj je predmet istrage Tužilaštva BiH, ali konkretni rezultati izostaju.

Milorad Dodik, iako nije direktno komentarisao ovaj slučaj, u više navrata je branio projekte i koncesije koje su institucije RS dodeljivale firmama povezanim s članovima SNSD-a. Kritičari tvrde da se u ovom slučaju radi o jasnom sukobu interesa i političko-finansijskom vezivanju firmi za vladajuću strukturu.

RSE

 

CATEGORIES
Share This