‘’U ovom postupku se očigledno vidi neadekvatnost tržišne procjene i očito je da se radi o netržišnoj ponudi jer i šuma i oranica i sve je procijenjeno na 6 KM po metru kvadratnom. Na ovom području se, po tržišnim ugovorima koje i mi imamo, cijena zemljišta kreće oko 20 KM pa i više. Ono što je još interesantno da se utvrđuju minimalne naknade za drvnu masu, gdje se na 30 ili 40 hiljada kvadrata šume daje paar hiljada maraka za drvnu masu. Ne postoji šansa da na 30 hiljada kvadrata da ima samo par hiljada KM drvne mase, to jedino ako je sve pustinja’’, tvrdi advokat Tešić za internet magazin ‘’Moja Hercegovina’’.
Ono što vlasnicima zemljišta nije predočeno, a čime su isti faktički dovedeni u zabludu i situaciju da po znatno nižoj cijeni prodaju svoje zemljište je činjenica da je Zakonom o eksproprijaciji predviđeno da u procesu eksproprijacije advokatske i sve druge troškove snosi korisnik eksproprijacije.
‘’Ono što bi građani trebali znati je da u postupku eksproprijacije svi troškovi idu na štetu onome ko je pokrenuo eksproprijaciju, pa i trošak rada advokata. Ljudi, vlasnici zemljišta, ne treba da se boje angažovanja advokata jer je advokat za svoj rad plaćen od korisnika eksproprijacije i trebali bi prije nego pristanu na ponudu od 6 KM po kvadratu da se posavjetuju sa nekim advokatom u kojeg imaju povjerenja kako bi ih zastupao kod prodaje zemljišta u najboljem interesu vlasnika zemljišta. Dakle, u skladu sa Zakonom o eksproprijaciji, svaki angažovani advokat u procesu eksproprijacije biće plaćen od strane korisnika eksproprijacijeu skladu sa Advokatskom tarifom RS. Kada idu u ovakve postupke, vlasnici treba da odu upućeni i da se ne boje troškova advokata već samo treba da naglase advokatu da žele da on bude plaćen od strane korisnika eksproprijacije. Problem je što u ovom procesu eksproprijacije vlasnicima nije niko dao do znanja da imaju pravo na besplatnu uslugu advokata, tačnije, da oni ne plaćaju advokata. Tu dolazi do obmanjivanja vlasnika zemljišta koji neupućeni pristaju na ovu ponudu, a ne angažuju advokata bojeći se plaćanja advokatskih troškova. Već je bilo više predmeta, neki građani su, ne znajući ovu činjenicu prihvatili ovu cijenu, a prihvatanjem cijene nema više nazad’’, kaže Din Tešić.
Poređenja radi, kada je 2006. godine vršen proces eksproprijacije zemljišta za potrebu Graničnog prelaza Klobuk, vlasnicima zemljišta na brdima je po kvadratu isplaćivano 9 konvertibilnih maraka. Imajuću u vidu rast cijena u proteklih 20 godina, jasno je da je ponuda od prije skoro 20 godina bila daleko povoljnija od aktuelne ponude vlasnicima zemljišta u Taleži.
Podsjećanja radi, izgradnja aerodroma u Trebinju bi trebalo da košta više od 100 miliona evra. Aerodrom bi trebalo da se prostire na oko 300 hektara, a maksimalna predviđena dužina piste je oko 3.500 metara.
Igor Svrdlin
Izvor: Moja Hercegovina